בית המשפט העליון דחה את ערעורו של רוצח דנה בנט ז"ל

שופטי בית המשפט העליון אימצו את החלטת המחוזי שהרשיע את יחיא פרחאן ברצח הנערה. הם גם דחו את הערעור של פרחאן על רצח תיירת. עם זאת זוכה פרחאן מחמת הספק מרצח אסיר, חברו לתא

בית המשפט העליון דחה את ערעורו של יחיא פרחאן שהורשע בשנת 2010 ברצח הנערה דנה בנט ז"ל, שפרשת היעלמותה ומותה הסעירה את המדינה, וכן בעניין הרשעתו ברצח התיירת הצ'כית סילביה מולורובה. במקביל החליט בית המשפט לזכות את פרחאן מרצח האסיר אהרון סימחוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לצד דחיית ערעוריו בנוגע להרשעתו ברצח הנשים, הרכב של שלושה שופטים מבית המשפט העליון החליט לזכות את פרחאן מרצח האסיר סימחוב שהיה חברו לתא, זאת מחמת הספק. בשל כך, בוטל אחד ממאסרי העולם שהוטלו על פרחאן מפאת הרשעתו הקודמת במקרה זה.

השופט אלייקים רובינשטיין ציין במהלך מתן פסק הדין כי "המעשים הנתעבים בהם הורשע המערער, שני מעשי רצח ומעשה אינוס אלימים וקשים, התאפיינו באכזריות לשמה. אין זה המקרה, בו תחושת הצדק מחייבת שלא לגזור מאסר עולם; נהפוך הוא - תחושת הצדק מחייבת את כליאתו של המערער מאחורי סורג ובריח למשך שנים רבות וארוכות. רובינשטיין אף הוסיף כי "פסק דיננו זה לא יביא נחמה ומזור למשפחותיהן של סילביה ודנה, שאיבדו את היקר להן מכל. עם זאת נקווה, כי סיומם של ההליכים המשפטיים יקל, ולו במעט, על ההתמודדות היומיומית עם השכול והכאב".

מוקדם יותר בטרם פורסמה החלטת השופטים, סיפרה ויקי בנט אמה של דנה ז"ל בשיחה עם חדשות 2 Online כי נבצר ממנה להגיע הבוקר לבית המשפט. יחד עם זאת ציינה כי גם אם היה עולה בידה לעשות זאת, היתה נמנעת מכך. "אם הייתי נוכחת היום בבית המשפט העליון, הדבר היה מחזיר אותי אל הרצח הנורא ההוא".

בנט ציינה כי מבחינתה יחיא פרחאן, עליו גזר בית המשפט המחוזי שלושה מאסרי עולם מצטברים, כבר קיבל את העונש הקשה מידי השופטים. יחד עם זאת הזהירה מפני האפשרות שיומתק עונשו. "אני לא רואה אפשרות שהשופטים ישנו את עונשו של פרחאן. אבוי לשופטים בישראל אם כך יקרה", אמרה בנט.

דנה בנט, ז"ל (חדשות 2)

לא מודה, לא מתחרט

בשנת 2010 גזר בית המשפט המחוזי בנצרת כ-102 שנות מאסר בפועל על פרחאן: 3 מאסרי עולם מצטברים - מאסר לכל אדם שרצח - ועוד 12 שנים בגין חטיפה ואונס של נערה. בין מקרי הרצח בהם הורשע: רצח הנערה דנה בנט ז"ל, רצח התיירת הצ'כית סילביה מולורובה והאסיר אהרון סימחוב שהיה חברו לתא בכלא. פרחאן הורשע גם בביצוע מעשה חטיפה ואונס בנערה נוספת מטבריה.

בעת מתן גזר הדין, שחזר פרחאן כיצד י', חברתו שהייתה אז קטינה, פיתתה את בנט לעלות למכונית. מאותו הרגע חלפו שבע שנים עד שנמצאה גופתה. "היא קיבלה מכה פה בצוואר", סיפר פרחאן לחוקרים במקום הרצח. "היא קיבלה טשטוש וירדה מהרכב. י' משכה חבל שהיה לה במכנסי הטרנינג. היא שמה לה את זה על הצוואר. אחרי זה היא לא הייתה בחיים". עוד אמר פרחאן: "חנקנו אותה עם מכנסי הטרנינג".

עורכת הדין תמי אולמן המייצגת את פרחאן, הביעה את אכזבתה מהחלטת השופטים. "קיווינו כי בית המשפט יפחית מהעונש אך לצערנו הוא הותיר את מרבית סעיפי ההרשעה על כנם", ציינה עו"ד אולמן בתום הדיון. "פרחאן עדיין טוען כי הינו חף מפשע ואינו מביע חרטה על המעשים כיוון שלדבריו לא ביצע אותם", סיכמה.