אולמרט בבית המשפט: "אני כאן בגלל אחי"

בבית המשפט המחוזי בתל אביב המשיך הבוקר ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט להעיד בפרשת הולילנד, והפנה אצבע מאשימה לעבר אחיו יוסי אולמרט - שקיבל כספים בידיעה שיסבך אותו. "הוא ידע את ההשלכות", אמר אולמרט, "הוא תרם רבות לעובדה שאני עומד כאן היום"

חזר לבית המשפט, אולמרט (חדשות 2)

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שב הבוקר (ג') לבית המשפט המחוזי בתל אביב והמשיך במתן עדותו בפרשת הולילנד, שבה הוא נאשם בשורה של עבירות שחיתות מתקופת כהונתו כראש עיריית ירושלים ובעת ששימש כשר התמ"ת. על דוכן העדים תקף אולמרט את עד המדינה המנוח שמואל דכנר, וטען כי לא ידע על כספים שהעביר לאחיו, יוסי אולמרט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי כתב האישום, אולמרט היה מודע לכספים שהעביר עד המדינה לאחיו, שהיה נתון באותה העת במצוקה כלכלית קשה. "הוא גרם לי לנזק בל ישוער, הוא גרם לי לתחושת עלבון", אמר היום אולמרט בבית המשפט כשנשאל על ידי פרקליטו באשר לאחיו. "בחדר בוושינגטון שבו העניק את העדות שלו, היית יכול לראות שאני משפיל את ראשי מטה בבושה. הוא ניסה להגן על עצמו ולא יותר".

לדברי ראש הממשלה לשעבר, "הוא (יוסי אולמרט) הבין מה המשמעות הנוראית לצעד שהוא עשה, למעמד שלי ולהשלכות לגביי. הוא תרם רבות לעובדה שאני עומד כאן היום בבית המשפט".

"אחי תרם רבות להיותי נאשם", האח יוסי אול (חדשות 2)

אולמרט: "טלנסקי ביקש לעזור לאחי יוסי"

על פי כתב האישום, סבורה התביעה כי אולמרט ביקש גם מאיש העסקים היהודי אמריקני משה טלנסקי כספים עבור אחיו. טלנסקי אכן העביר 30 אלף דולר ליוסי אולמרט בהעברה המתועדת ובאשר לה אין עוררין: "אם היה כאן אבק של פלילים הם היו מצרפים את זה לכתב התביעה נגדי בירושלים" (כתב אישום שממנו זוכה אולמרט).

אולמרט כאמור דחה את הטענה שטלנסקי העביר לאחיו כספים, אך לא הכחיש כי העביר לו כספים שנועדו לעזור לו במשפט שנערך לו בשנות ה-90. "הייתי אז צריך לגייס יותר ממיליון דולר להגנה ולמימון הוצאות המשפט", אמר אולמרט. "לא הייתה מגבלה לעזור ליוסי אם הוא היה רוצה לעזור ליוסי, כך שאם הוא רצה לעזור לו לא הייתה פה בעיה משפטית, הוא לא איש עסקים. חוץ מזה, כאמור, אם זה קרה, אני לא הייתי מודע לזה".

"בא אליי איש עסקים עם יכולות כלכליות גדולות ביותר, שהייתה לו היכרות איתי והוא אמר לי: 'אני רוצה לעזור ליוסי לפתור את הבעיות שלו'", סיפר אולמרט על יחסיו עם אדם נוסף, "זה היה נשמע לי מפתה אבל זה לא היה נראה לי. הלכתי לאלי זהר פרקליטי ואמרתי לו גש אליו וברר את העניין איתו. פחדתי שזה יתפרש שהכוונה היא לעזור לי. ביקשתי ממנו להגיד לאותו איש עסקים ששוחנו על הדבר הזה וזה לא נראה לי מתאים. לדעתי הוא עשה את זה עוד באותו היום".

ביום ראשון החל אולמרט למסור לראשונה את עדותו והרבה לתקוף את אנשי הפרקליטות, טען כלפיהם שהתרשלו בבדיקת מהימנותו של עד המדינה המנוח שמואל דכנר והגישו מסמכים מזוייפים מבלי לבדוק אותם. אולמרט גם כינה אותם "החבורה הזאת", והדברים הגיעו עד לכך שהשופט נאלץ להעיר לו על התנהלותו במקום.