אולמרט: "קל לומר 'אני אוהב את אהוד', קשה לעשות"

ראש הממשלה לשעבר המשיך בעדותו בבית המשפט המחוזי בירושלים ותקף בחריפות את אחיו יוסי אולמרט. הוא סיפר כי נהג לבקש ממנו שימנה אותו לתפקידים שונים. "הוא לא הבין איך 'אהוד שולט בכל המדינה, ולא מצליח לעזור לאחיו'", אמר אולמרט. עוד הכחיש כי אכל עם עד המדינה במסעדה: "הוא שקרן וזייפן"

בבית המשפט המחוזי בתל אביב נמשכה היום (א') אחר הצהריים עדותו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשת הולילנד. בעדות, תקף אולמרט בחריפות את אחיו יוסי, שעל פי כתב האישום קיבל כספים מעד המדינה שהלך לעולמו, שמואל דכנר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יוסי אמר: 'אני אוהב את אהוד', אבל אלו דברים שקל להגיד וקשה לעשות. היה בינינו מתח רב", אמר אולמרט. "לאחר שלא קיבל את תפקיד שגריר ישראל באו"ם, הוא היה לפעמים מבקש ממני לעזור לו באיזה תפקיד. סברתי שהבקשות לא מתאימות לו, למשל כשהוא ביקש להיות נשיא האוניברסיטה העברית בירושלים. הוא לא הבין איך 'אהוד שולט בכל המדינה, ולא מצליח לעזור לאחיו'".

לדברי אולמרט, הוא ואחיו המליצו ליוסי שלא להתמודד לראשות עיריית רעננה בשנות ה-90, גם בשל החשש מהסתבכות כלכלית, אך הוא התמודד בכל זאת - ונותר בחובות. עם זאת, אולמרט הדגיש כי לא ידע עד כמה חמור מצבו הכלכלי של אחיו. "לא הייתי לוקח שוחד בשביל אדם שאני כועס עליו, שנפל לבורות שהזהרנו אותו מהם, שגרם עוול למשפחתו וילדיו. איך הפרקליטות מסוגלת לומר שאני גם מושחת וגם מטומטם? את הכל הם מבססים על עדותו של האדם הזה (דכנר)?", תקף.

ראש הממשלה לשעבר נשאל האם בעת שהיה שר התמ"ת אכל עם דכנר ארוחת צהריים במסעדה הודית, ושם ביקש ממנו כסף נוסף. פגישה זו מופיעה ביומנה של שולה זקן, שהיתה ראש לשכתו של אולמרט. לדברי אולמרט, פגישה כזו מעולם לא התקיימה, ובאותו יום הוא היה בכנסת. "האיש שקרן וזייפן, מעולם לא אכלתי איתו במסעדה", הכחיש. 

אולמרט, שהואשם בשורה של עבירות שחיתות מהתקופה שבה היה ראש העיר ירושלים, טען בעדותו כי תמך בפרויקט, שלדבריו היה "מיועד לייצר חדרי מלון ואירוח" נוספים לבירה.

על תחילת ההיכרות עם שמואל דכנר אמר ראש הממשלה לשעבר: "למיטב זיכרוני הוא הוצג שם באירוע של הצגת הפרוייקט. הוא הוצג כאיש שמטפל במיזם ויהיה במגע עם כל גורמי העירייה".

יוסי אולמרט (חדשות 2)

"יש יזמים שאתה מתחבר אליהם יותר ויש יזמים שאתה מתחבר איתם פחות", הוסיף אולמרט על דכנר, שלדבריו דווקא איתו הוא היה פתוח לשמוע את מה שיש לו לומר. "יש לזכור שדכנר שהיה כאן (בבית המשפט) זה לא בדיוק אותו דכנר שבא אליי אז, כנציג של משפחה חשובה ומכובדת בירושלים, ועוד בא לדבר איתי על פרויקט שעניין אותי מלכתחילה. הוא לא היה חבר שלי ולא קרוב שלי, אבל זה לא אומר שדלתי לא הייתה פתוחה בפניו".

"דכנר נתן להם אותי על מגש של כסף"

כאשר הציג עו"ד בלכר, פרקליטו של אולמרט, תמונות משותפות של דכנר ואולמרט, שלדבריו מעידות על קרבה, אמר אולמרט בתגובה כי הוא הצטלם באירועים שונים עם אלפי אנשים. לאחר מכן, הציג עו"ד בלכר תכתובות וברכות בין דכנר לאולמרט, שעשויות להעיד על "מערכת השוחד שהתנהלה ביניהם".

ראש עיירית ירושלים לשעבר אמר בתגובה כי קיבל בתקופות כהונותיו אין ספור זרי פרחים, חפיסות שוקולד ומכתבים שנפתחים בפניה "אהוד יקירי".

אולמרט אמר כי הטענה, לפיה הוא ביקש מדכנר 350 אלף שקלים עבור שולה זקן למען רכישת דירה, היא "שקר וכזב, לא היה ולא נברא. המצאה - ולא מקרית, מאחוריה מסתתר משהו". עד המדינה דכנר אמר בעבר כי בפגישה מרובעת שהתרחשה במשרדיו של אולמרט ב-1995 ושנכחו בה גברת ויינברג (אחת מהבעלים של האדמה), הלל צ'רני, דכנר ואולמרט, הוסכמה מערכת השוחד בין הצדדים. אולמרט הצהיר בתגובה כי "זהו אחד השקרים המיתולוגיים של דכנר".

"היו לי ציפיות מהתביעה בתור אזרח מדינה"

"היו לי ציפיות מהתביעה בתור אזרח במדינה, הייתה לי ציפיה שהדברים יתנהלו בצורה קצת יותר הגונה", גרס אולמרט במהלך הדיון. לאחר שנשאל על תרומות בסיסיות בסך 5,000 שקלים, ענה אולמרט כי החוק קבע שהתרומה של 5,000 שקלים היא לגיטימית על אף ההנחה שייתכן וכל תורם הוא בעל אינטרס. "אני לא אזכור, גם אם תיתן לי רשימה של כל מאות האנשים שתרמו לי 5,000 שקלים. יותר מכך לא קיבלתי אגורה יותר משמואל דכנר", הדגיש ראש הממשלה לשעבר.

בהמשך הדיון התפרץ אולמרט בכעס ומחה: "התביעה הסכימה לתת לדכנר מיליוני שקלים כי הוא נותן למדינת ישראל את אהוד אולמרט על מגש של כסף. הם נתנו לו מיליוני שקלים וסגרו לו את החובות כי הוא נותן להם דג כל כך שמן, כל זה אם הוא נותן להם את אהוד אולמרט".

יוסי אולמרט (חדשות 2)

על פי כתב האישום, אהוד אולמרט דאג לכאורה להעברת כספים מעד המדינה שהלך לעולמו לפני חצי שנה, לאחיו, יוסי אולמרט, שהיה נתון באותה העת במצוקה כלכלית. בפרקליטות משוכנעים שדכנר ואיש העסקים הלל צ'רני נעתרו לבקשותיו של אולמרט כי סברו שהדבר יסייע להם בקידום פרויקט הולילנד.

לאורך המשפט כולו אהוד אולמרט באמצעות באי כוחו עו"ד אלי זהר ועו"ד ורועי בלכר מכחיש את האישומים נגדו. אולמרט טוען כי העניין לא היה ולא נברא, והאישומים כולם מבוססים על עדותו מלאת השקרים של עד המדינה שמואל דכנר.

השופט דוד רוזן ייאלץ בסופו של דבר להכריע לאיזו גרסה הוא מאמין לזו של אולמרט או זו של דכנר. בחודש מאי השנה התקיים דיון נוסף במהלכו, יוסי אולמרט חזר בו מגרסתו המקורית וטען כי לא קיבל המחאות משמואל דכנר. התובעת מטעם המדינה עו"ד ליאת בן ארי הכריזה עליו כעד עוין. יוסי אולמרט שטען בחקירתו הראשונית במשטרה כי קיבל מדכנר המחאות, טען בבית המשפט כי אינו זוכר את המקרה.