אולמרט העיד במשפט הולילנד: "עד המדינה דכנר הביא להם דג שמן"

אחרי מותו של עד המדינה שמואל דכנר ושינוי עדותו של יוסי אולמרט, עלה היום לראשונה לדוכן העדים ראש הממשלה לשעבר והציג את גרסתו בתיק הולילנד. רה"מ לשעבר טען כי "תמכתי בפרויקט אז והיה ראוי שיבנה". "התביעה הסכימה לתת לדכנר מיליוני שקלים כי הוא נותן את אהוד אולמרט על מגש של כסף", זעק אולמרט בדיון

בבית המשפט המחוזי בתל אביב נשמעה היום (א') לראשונה עדותו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשת הולילנד. אולמרט, שהואשם בשורה של עבירות שחיתות מהתקופה שבה היה ראש העיר ירושלים, טען בעדותו כי תמך בפרויקט, שלדבריו היה "מיועד לייצר חדרי מלון ואירוח" נוספים לבירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בזמן כהונתי כראש העיר ירושלים, ביקשתי לקדם פרוייקטים רבים שייצרו חדרי מלון ואירוח בעיר", הסביר אולמרט בעדותו. "נתתי ביטוי מהרגע הראשון בנוגע לפרויקט, אמרתי תמיד ליזמים: 'תעשו אתם מה שאתם צריכים ואנחנו נעשה הכל על מנת לעזור'. התכנון לחדרי אירוח, מבני ציבור וכדומה. הפרויקט כפרויקט, היה נכון - תמכתי בו והיה ראוי שיבנה".

על תחילת ההיכרות עם שמואל דכנר אמר אולמרט: "למיטב זיכרוני הוא הוצג שם באירוע של הצגת הפרוייקט. הוא הוצג כאיש שמטפל במיזם ויהיה במגע עם כל גורמי העירייה".

"יש יזמים שאתה מתחבר אליהם יותר ויש יזמים שאתה מתחבר איתם פחות", הוסיף אולמרט על דכנר, שלדבריו דווקא איתו הוא היה פתוח לשמוע את מה שיש לו לומר. "יש לזכור שדכנר שהיה כאן (בבית המשפט) זה לא בדיוק אותו דכנר שבא אליי אז, כנציג של משפחה חשובה ומכובדת בירושלים, ועוד בא לדבר איתי על פרויקט שעניין אותי מלכתחילה. הוא לא היה חבר שלי ולא קרוב שלי, אבל זה לא אומר שדלתי לא הייתה פתוחה בפניו".

"דכנר נתן להם אותי על מגש של כסף"

כאשר הציג עו"ד בלכר מטעם התביעה תמונות משותפות של דכנר ואולמרט, שלדבריו מעידות על קרבה, אמר אולמרט בתגובה כי הוא הצטלם באירועים שונים עם אלפי אנשים. לאחר מכן הציג עו"ד בלכר תכתובות וברכות בין דכנר לאולמרט, שעשויות להעיד על "מערכת השוחד שהתנהלה ביניהם", אך אולמרט אמר בתגובה כי קיבל בתקופות כהונותיו אין ספור זרי פרחים, חפיסות שוקולד ומכתבים שנפתחים בפניה "אהוד יקירי".

אולמרט אמר כי הטענה, לפיה הוא ביקש מדכנר 350 אלף שקלים עבור שולה זקן למען רכישת דירה, היא "שקר וכזב, לא היה ולא נברא. המצאה - ולא מקרית, מאחוריה מסתתר משהו". עד המדינה דכנר אמר בעבר כי בפגישה מרובעת שהתרחשה במשרדיו של אולמרט ב-1995 ושנכחו בה גברת ויינברג (אחת מהבעלים של האדמה), הלל צ'רני, דכנר ואולמרט, הוסכמה מערכת השוחד בין הצדדים. אולמרט הצהיר בתגובה כי "זהו אחד השקרים המיתולוגיים של דכנר".

ראש הממשלה לשעבר אף נשאל האם כשהיה שר התמ"ת, אכל ארוחת צהריים עם שמואל דכנר ובה ביקש ממנו כספים. אולמרט הכחיש את הדברים, ואמר כי "האיש שקרן וזייפן. מעולם לא אכלתי איתו באף מסעדה ולא ביקשתי ממנו דבר. אתם מעמידים מישהו לדין שהעמדתו לדין היא לא בשגרה. אתם כמו תולעים נכנסתם לכל סיב אופטי, והראתם את התכתובות מתוך יומנה של שולה זקן. לא יכולתם לראות שבאותה שעה בדיוק שהוא ישב עמי הייתי בכנסת?".

"היו לי ציפיות מהתביעה בתור אזרח במדינה, הייתה לי ציפיה שהדברים יתנהלו בצורה קצת יותר הגונה", גרס אולמרט במהלך הדיון. לאחר שנשאל על תרומות בסיסיות בסך 5,000 שקלים, ענה אולמרט כי החוק קבע שהתרומה של 5,000 שקלים היא לגיטימית על אף ההנחה שייתכן וכל תורם הוא בעל אינטרס. "אני לא אזכור, גם אם תיתן לי רשימה של כל מאות האנשים שתרמו לי 5,000 שקלים. יותר מכך לא קיבלתי אגורה יותר משמואל דכנר", הדגיש ראש הממשלה לשעבר.

בהמשך הדיון התפרץ אולמרט בכעס ומחה: "התביעה הסכימה לתת לדכנר מיליוני שקלים כי הוא נותן למדינת ישראל את אהוד אולמרט על מגש של כסף. הם נתנו לו מיליוני שקלים וסגרו לו את החובות כי הוא נותן להם דג כל כך שמן, כל זה אם הוא נותן להם את אהוד אולמרט".

עד המדינה, שמואל דכנר ז"ל (חדשות 2)

על פי האישום, אולמרט דאג להעביר כספים מדכנר לאחיו

על פי כתב האישום, אהוד אולמרט דאג לכאורה להעברת כספים מעד המדינה שהלך לעולמו לפני חצי שנה, לאחיו, יוסי אולמרט, שהיה נתון באותה העת במצוקה כלכלית. בפרקליטות משוכנעים שדכנר ואיש העסקים הלל צ'רני נעתרו לבקשותיו של אולמרט כי סברו שהדבר יסייע להם בקידום פרויקט הולילנד.

לאורך המשפט כולו אהוד אולמרט באמצעות באי כוחו עו"ד אלי זהר ועו"ד ורועי בלכר מכחיש את האישומים נגדו. אולמרט טוען כי העניין לא היה ולא נברא, והאישומים כולם מבוססים על עדותו מלאת השקרים של עד המדינה שמואל דכנר.

השופט דוד רוזן ייאלץ בסופו של דבר להכריע לאיזו גרסה הוא מאמין לזו של אולמרט או זו של דכנר,בחודש מאי השנה התקיים דיון נוסף במהלכו, יוסי אולמרט חזר בו מגרסתו המקורית וטען כי לא קיבל המחאות משמואל דכנר. התובעת מטעם המדינה עו"ד ליאת בן ארי הכריזה עליו כעד עוין. יוסי אולמרט שטען בחקירתו הראשונית במשטרה כי קיבל מדכנר המחאות, טען בבית המשפט כי אינו זוכר את המקרה.