בג"ץ הדיח את גפסו ורוכברגר מתפקידם כראשי ערים

הרכב של 7 שופטים פסק כי יש להעביר מיידית מתפקידם את ראשי הערים נצרת עילית ורמת השרון, אך נקבע כי השניים יוכלו להתמודד בבחירות המקומיות בחודש הבא. "אמשיך להילחם על חפותי ומשוכנע שהצדק ייצא לאור", אמר גפסו בתגובה. ממטה הבחירות של רוכברגר נמסר: "אין לנו צל של ספק שכתב האישום יסתיים ללא הרשעה"

כחודש לפני הבחירות המקומיות - שני ראשי ערים הודחו מתפקידם על ידי בג"ץ: הרכב של שבעה שופטים בבית המשפט העליון קבע כי יש להעביר לאלתר מתפקידם את שמעון גפסו, ראש העיר נצרת עילית, ויצחק רוכברגר, ראש העיר רמת השרון. נגד השניים הוגשו בתקופה האחרונה כתבי אישום .

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם זאת, בג"ץ לא פסל את השניים מהתמודדות על התפקיד בבחירות שייערכו ב-22 באוקטובר. "דעתנו אינה נוחה, בפן הציבורי, מהתמודדותם של השניים על תפקיד ראש העירייה בבחירות הקרובות, אך בפן המשפטי אין אפשרות למנוע התמודדות כזו", נכתב בפסיקה. השופטים הבהירו כי "אם ייבחרו המועמדים או מי מהם לכהונת ראש העירייה, תקום חובה על המועצה להתכנס בסמוך לאחר הבחירות לדון ולהכריע בשאלה האם להעביר את ראש העירייה מכהונתו".

שישה שופטים - נאור, ארבל, רובינשטיין, חיות, הנדל וזילברטל - קבעו כי יש לקבל את העתירה להסרת השניים מתפקידם, למרות שנשיא בית המשפט העליון גרוניס התנגד. "מאחר שהבחירות בפתח וייערכו תוך זמן קצר", כתב גרוניס, "אין מקום שבית המשפט ישים עצמו תחת הבוחרים בכל אחת מן הרשויות המקומיות בהן מדובר. לפיכך דעתי היא שיש לדחות את העתירות". יחד עם זאת, ההחלטה התקבלה בניגוד לדעתו.

גפסו: "נענשתי על לא עוול בכפי"

"אני מכבד את החלטת בית המשפט העליון הקובעת שעלי להתפטר מתפקידי", מסר שמעון גפסו בתגובה להחלטת בג"ץ. "אמשיך להילחם על הוכחת חפותי וכמובן לבקש את אמון הציבור בבחירות הקרובות שייערכו בעוד חודש. אני משוכנע שבסופו של דבר הצדק ייצא לאור ויידעו הכל שנענשתי על לא עוול בכפי ואני משוכנע שאחרי הבחירות אמשיך להוביל את נצרת עילית ותושביה בנאמנות ובהתמדה כפי שעשיתי עד היום".

ממטה הבחירות של ראש העיר רמת השרון איציק רוכברגר נמסר בתגובה: "בג"ץ אישר לראש העיר להתמודד בבחירות הקרובות ובכך דחה את בקשת העותרים למנוע ממנו להתמודד לקדנציה שלישית. אנו מכבדים את החלטת בית המשפט ואין לנו כל צל של ספק שכתב האישום יסתיים ללא הרשעה ובוודאי ללא קלון וראש העיר יוכל להמשיך לנהל את העיר לרווחת כלל הציבור".

חבר הכנסת אילן גילאון (מרצ) בירך על החלטת בג"ץ: "על הציבור להתייצב לצד בג"ץ בבחירות ולהדיח את גפסו, שאינו מתבייש לרוץ פעם נוספת לראשות נצרת עילית. לא מפתיע שגזענות ושחיתות המידות הולכות יחדיו".

גפסו נאשם בלקיחת שוחד, הוכברגר ברישום כוזב במסמכי תאגיד

נגד גפסו הוגש כתב אישום בחודש יוני, ומיוחסות לו עבירות של לקיחת שוחד. על פי כתב האישום, גפסו הפעיל לחצים על חבר מועצה, ודרך גורמים שונים העביר לו מסר לפיו גרושתו תפוטר אם לא יתפטר מהמועצה. גרושתו של חבר המועצה, שמועסקת בחברה הכלכלית בעירייה, פוטרה לאחר שחבר המועצה, סימיון ברון, לא הסכים להצעה. 

נגד ראש העיר רמת השרון רוכבקגר הוגש כתב אישום בחודש מאי בגין ריבוי עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים. על פי כתב האישום, קיבל רוכברגר החזר הוצאות מ"קרן ההשתלמות של עובדי הרשויות המקומיות", ובכך עקף את חוק הרשויות המקומיות, שאוסר על ראש ראשות לעסוק בכל עסק אחר.

בכתב האישום נטען כי רוכברגר "נהג להגיש לקרן קבלות וחשבוניות שאינן קשורות לפעילותו בקרן ובהן רכישת מצרכים ביתיים, הוצאות נסיעה לחו"ל של בתו ושיעורי אנגלית שלמדה תוך זיוף פרטים המופיעים בהן, כך שייחזו כהוצאות אשר בגינן התאפשר לו לקבל החזר מן הקרן" - החזרים שהסכמו בכ-118 אלף שקלים, אותם החזיר רוכברגר לאחר שהתגלו מעשי המרמה.