נתניהו: "נחוש לטפל בתופעת ההסתננות"

החלטת בג"ץ לפיה התיקון לחוק המסתננים אינו חוקתי ועומד בניגוד לחוק יסוד: אדם וחירותו, שהביאה לסערה במערכת הפוליטית, הובילה גם את ראש הממשלה להתייחס לנושא. "לצד כיבוד החלטת בג"ץ", טען נתניהו, "אני מתכוון למצוא יחד עם שר הפנים והיועץ המשפטי לממשלה דרכים שיתיישבו עם החלטת בג"ץ"

"נחוש לפעול נגד ההסתננות", נתניהו (קובי גדעון / לע"מ)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (ב') להחלטת בג"ץ לפיה התיקון לחוק למניעת הסתננות, שמאפשר להחזיק מסתננים במשמורת למשך שלוש שנים, אינו חוקתי וסותר את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. "אני נחוש להמשיך ולהוביל את פעולות הממשלה לטיפול בתופעת ההסתננות", אמר נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בזמן שמדינות רבות בעולם מתמודדות עם תופעת ההסתננות, אנחנו בלמנו אותה ובחודש שעבר לא חצה את גבולנו הדרומי אפילו מסתנן אחד", הוסיף ראש הממשלה, "תוצאה זו הושגה בזכות מכלול האמצעים שנקטנו ובהם הקמת הגדר בגבול הדרום".

מסתננים בדרום ת"א, ארכיון (חדשות 2)

לדברי נתניהו, הממשלה תפעל בזמן הקרוב לשינוי החוק כך שיעמוד במבחן בג"ץ. "לצד כיבוד החלטת בג"ץ, אני מתכוון למצוא יחד עם שר הפנים והיועץ המשפטי לממשלה דרכים שיתיישבו עם החלטת בג"ץ ויאפשרו את מימוש המדיניות הנחושה שלנו שבלמה את ההסתננות והשיבה כבר אלפי מסתננים", הבהיר נתניהו.

תגובות מעורבות במערכת הפוליטית

היום כאמור קבע הרכב מורחב של שופטי בג"ץ כי התיקון לחוק המסתננים, המאפשר החזקתם במשמורת במשך שלוש שנים "לא חוקתי" ופוגע בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. ההרכב, בראשות נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, הבהיר: "יש להתחיל בהליך הבחינה הפרטנית והשחרור של כל המוחזקים כיום במשמורת לאלתר".

במערכת הפוליטית התקבלו תגובות מעורבות להחלטה. ח"כים בשמאל בירכו וטענו כי ההחלטה "מבטלת מדיניות אכזרית". בימין, לעומת זאת, טוענים כי ההחלטה "מנותקת" ו"פוגעת בדמוקרטיה ובכנסת".