בית המשפט: "יש קווי דמיון בין 'אם תרצו' לפאשיזם"

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים דחה תביעת דיבה שהגישה תנועת "אם תרצו" נגד שמונה פעילי שמאל, שפתחו קבוצה בפייסבוק הטוענת כי מדובר בתנועה פאשיסטית. השופט לא הסתפק בדחיית התביעה וקבע כי יש דמיון בין עקרונות התנועה לבין עקרונות הפאשיזם

"מחוז מסוכן לדמוקרטיה". אם תרצו (יח"צ)

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את תביעתה של תנועת "אם תרצו" נגד שמונה פעילי שמאל, שפתחו קבוצה בפייסבוק שכינתה את התנועה פאשיסטית. השופט, רפאל יעקובי, טען בהחלטתו כי ישנו דמיון בין עקרונות הפאשיזם לבין עקרונות התנועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בעניין הפאשיזם יש לכאורה הבעת דעה שאינה רק במרומז", כתב השופט יעקובי, "שכן בפרסום הראשון מסווגת התובעת כתנועה פשיסטית. עם זאת, לנוכח מה שנאמר לעיל ובכלל, אין לראות אמירה זאת כמצביעה על זהות מלאה בין עקרונות התובעת לבין הפאשיזם על כלל רכיביו אלא רק על קווי דמיון מסוימים לפאשיזם ולא מעבר לכך".

השופט יעקובי התייחס גם לעמדותיו והשקפת עולמו של יושב ראש התנועה רונן שובל וכתב כי "במה שנוגע למקורות ההשוואה של רונן שובל (פילוסופים שהם מהוגי הדעות של הפאשיזם) ובדברים שאמר שובל עצמו, יש חיזוק לקיום מכנה משותף מסוים בין עמדותיה של התובעת לבין עקרונות מסוימים שביסוד הפאשיזם".

למרות שמרבית סעיפי התביעה נדחו, השופט יעקובי קיבל את טענות התביעה בנוגע לפרסום שקשר בין התנועה לבין תורת הגזע הנאצית, הרשיע את אחד התבעים בהוצאת לשון הרע והמליץ להגיע להסכם על גובה הפיצויים בגין הנזק.

עו"ד נדב העצני, המייצג את התנועה, מסר בתגובה להחלטת בית המשפט כי "ראשית יש לשים לב, שאחד הנתבעים הורשע בהוצאת לשון הרע בגין השתלחות המאשימה את 'אם תרצו' בנאציזם. יחד עם זאת, מדובר בפסק דין שגוי בעיקרו ותמוה מאוד, כיוון שהוא לא דן כלל בחלק ניכר מהסוגיות שהובאו לפתחו והועלו בפירוט רב במהלך ניהול המשפט".

עו"ד העצני הוסיף כי "בית המשפט התעלם מעיקר ההיבטים המשפטיים והגיע למחוז מסוכן ביותר לדמוקרטיה הישראלית כיוון שאם בית המשפט העליון לא יתקן את פסק הדין הזה, ישרור במדינת ישראל חופש ביזוי קיצוני המאפשר להסית ולהוציא מחוץ לגדר ציבורים משני עברי המתרס הפוליטי. וחמור מכך, מאפשר להכתיר כל ציוני כפאשיסט. לכן 'אם תרצו' תערער על פסק הדין הזה לבית המשפט העליון".