מסתמן: חודשיים עבודות שירות לסמח"ט שהכה פעיל שמאל

הפרקליטות הצבאית הגיעה להסדר טיעון עם סא"ל שלום אייזנר שתועד ב-2012 מכה פעיל שמאל דני בנשקו סמוך ליריחו. לפי ההסדר, יישלח מפקד חטיבת הבקעה לשעבר לחודשיים עבודות שירות, ימנע ממנו כל קידום והוא ייצא לפרישה מוקדמת מצה"ל. אייזנר למקורביו: "אני לא נלחם על צדקת דרכי ומשלם מחיר כבד"

תועד מכה פעיל שמאל. אייזנר, ארכיון (חדשות 2)

פרשת הסמח"ט המכה מגיעה לכדי סיום. סגן מפקד חטיבת הבקעה לשעבר סא"ל שלום אייזנר, שתועד מכה בנשקו פעיל שמאל, הגיע להסדר טיעון עם הפרקליטת הצבאית. לפי ההסדר, אייזנר יודה בהתנהגות בלתי הולמת, יירצה עונש ויפסיק בקרוב את שירותו בצה"ל.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעסקת הטיעון נקבע, כי יוטלו על הסמח"ט המכה חודשיים של עבודות שירות ללא קבלת משכורת, הוא לא יודח מצה"ל אבל גם לא יקודם לכל תפקיד אחר, ולמעשה ייצא לפרישה מוקדמת מצה"ל בתקופה הקרובה.

בפרקליטות הצבאית יבקשו לאשר את עסקת הטיעון לאחר החג. לאחר החתימה על הסדר הטיעון אמר אייזנר למקורביו, כי החליט שלא להיאבק על דרכו בה הוא עדיין מאמין. "ערב ראש השנה, יום המשפט האמיתי, אני מסכים לעסקת טיעון בלב כבד מאוד", אמר למקורבים, "אני לא נלחם על צדקת דרכי, בה אני בטוח, אלא מסכים להסדר. אני משלם מחיר כבד".

מקורבי אייזנר מסרו כי "הוא מעדיף להיות חכם ולא צודק", וכי ההפגנה הייתה אלימה והוא לא סיכן חיים. "הוא אמנם טעה אבל לא מסיימים קריירה מפוארת של בן אדם בגלל טעות כזו, בלי לתת לו יכולת לתקן", אמר אחד מחבריו, "הוא נתן ימים ולילות במשך שנים לטובת צה"ל, אבל הוא החליט שלא להילחם בכל הכוח".

זמן קצר לאחר ההודעה, מתחו המתנחלים ביקורת חריפה על הדחתו של סא"ל אייזנר מצה"ל, האשמתו בחריגה מסמכות והתנהגות בלתי הולמת והטלת עבודות שירות על מי שהם מכנים "קצין ערכי ומצטיין". בני קצובר, יו"ר ועד מתיישבי השומרון, תקף בחריפות את הפרקליטות הצבאית: "המשפט שנעשה לאייזנר הוא חרפה לפרקליטות, לצה"ל ולמדינת ישראל". הוא הוסיף, כי "נראה שבפרקליטות הצבאית שכחו שהם אמורים להגן על חיילי וקציני צה"ל מפני האויב ולא להיפך". 

בחודש אפריל בשנה שעברה החליט אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון להשעות לאלתר את הקצין שתועד בסרטון פעיל שמאל דני בפאתי העיר יריחו.

האירוע התרחש לאחר שקבוצת פעילים הגיעה למקום במטרה לקיים מירוץ אופניים יחד עם פלסטינים, וככל הנראה להפגין במקום כנגד פעילות צה"ל בשטחים. על פי עדויותיהם אז, למרות שלא הפעילו אלימות כלפיהם, הם ספגו מכות קשות מצד החיילים.

משהתלהטו הרוחות בינם לבין כוחות הצבא במקום, תועד סא"ל אייזנר תוקף לפתע אחד הפעילים. הוא הכה אותו בפניו וחבט בו בחוזקה עם נשקו האישי וגרם לו לחבלות קשות. פעילי השמאל תיעדו את התקרית והפיצו את הסרטון ברשת, שחולל סערה בארץ ובעולם.