צעיר הורשע ברצח למרות שטען כי הגן על עצמו מאדם שאנס אותו

סיפור הרצח של ירון איילין שהוכה למוות לפני כשלוש שנים על ידי יונתן היילו, זעזע את המדינה. הזעזוע היה גדול פי כמה כשהצעיר שהודה ברצח טען כי ניסה להגן על עצמו מפני האדם שהתעלל בו מינית וסחט אותו. בית המשפט העליון שחרר בעבר את הנאשם למעצר בית לצורך בחינת הטענות, אך בית המשפט המחוזי דחה אותן הבוקר

הנאשם יונתן היילו בבית המשפט, הבוקר (צילום: עזרי עמרם, חד%)

בית המשפט המחוזי בלוד הרשיע הבוקר (ב') את יונתן היילו ברצח בכוונה תחילה. היילו הואשם כי לפני כשלוש שנים רצח את ירון איילין בשכונת קריית נורדאו שבנתניה. כתב האישום הקשה שהוגש נגדו תיאר כיצד חנק הנאשם את המנוח, ולאחר מכן ריסק את גולגולתו ואת איבר מינו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

יום לאחר הרצח היילו הסגיר את עצמו למשטרה ואף שחזר את מעשיו בפני החוקרים, אלא שבחדר החקירות סיפר לחוקרים שהמנוח אנס אותו מספר פעמים וסחט אותו באיומים תקופה ארוכה. הנאשם ברצח טען כי ביצע את המעשה האכזרי כהגנה עצמית, כשהמנוח התקרב אליו פעם נוספת בניסיון ליצור מגע מיני.

במשטרה לא האמינו לגרסתו של היילו, וכשביקש להיבדק במכונת אמת סירבו. לאחר שעתר לבית המשפט העליון אישרו השופטים, בהחלטה תקדימית, לשחרר את היילו למעצר בית לאחר שנתיים וחצי בכלא. השופטים הסכימו אז כי הנאשם אינו מסוכן לציבור, ופתחו את הצוהר לאפשרות שמעשה הרצח אכן היה הגנה עצמית.

למרות זאת, הרכב שופטי בית המשפט המחוזי בלוד דחה היום את טענות ההגנה וטען כי "הכוונה הפלילית הוכחה, וטענת ההגנה העצמית נדחתה". השופטת רות לורך, שעמדה בראש ההרכב, הוסיפה במעמד הכרעת הדין כי "הרקע לאירוע יילקח בחשבון בשלב הטיעונים לעונש".

פרקליטו של היילו, עו"ד אלון אייזנברג, אמר אחר מתן ההכרעה כי בכוונתם לערער לבית המשפט העליון: "לא יתכן שבית המשפט ירשיע ברצח לאחר שהכיר בכך שהמורשע עבר התעללות מינית על ידי הנרצח. המנוח לקח אותו בפעם השלישית במטרה לאנוס אותו תוך כדי איומים, ולכן עומדת לו זכות טבעית להקדים ולהגן על עצמו, כמו בסיפור שי דרומי".