אישום: השוטר התעלל בחשוד - וחשמל אותו בטייזר

המחלקה לחקירות שוטרים הגישה לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד סעיל אנעים, בן 29, שוטר ביחידת סיור במרחב יפתח, הכולל שני אישומים בעבירת התעללות בחסר ישע תוך שימוש שלא לצורך. אנעים "הדגים" לחבריו השוטרים בתחנה איך מחשמלים באקדח, כשהוא מחשמל את העצור מול עיניהם ללא סיבה

שוטר - לדין פלילי. אקדח הטייזר (רויטרס)

השוטר חשמל והתעלל באקדח טייזר: המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים, באמצעות עו"ד הדר צור, הגישה היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד סעיל אנעים, בן 29, שוטר ביחידת סיור במרחב יפתח, הכולל שני אישומים בעבירת התעללות בחסר ישע תוך שימוש שלא לצורך וללא כל הצדקה במכשיר הטייזר ואישום נוסף בעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי האישום הראשון, בינואר 2011 הורה אנעים לאדם שנעצר לאחר שהעיר לאנעים ולשוטרת נוספת כי הם נראים "משועממים", לצאת מהניידת ואז, בעודו אזוק בידיו, ירה אנעים באקדח הטייזר חיצים בגבו של העצור ללא כל צורך ומבלי להזהירו.

לאחר שהעצור נפל לקרקע כתוצאה מפעולת הטייזר, ובעוד חיצי הטייזר נעוצים בגבו, לחץ אנעים על הדק הטייזר שלוש פעמים נוספות, כך על פי כתב האישום, וחשמל אותו שלא לצורך. נוסף על כך, במהלך הנסיעה לתחנה, בעודו נוהג בניידת, לחץ אנעים על הדק הטייזר תשע פעמים נוספות שלא לצורך, והעביר זרם חשמלי דרך החיצים בגב העצור ואף הכה בראשו באמצעות אקדח הטייזר וכן גידף אותו.

בעצור ננעצו 24 קרסים של אקדח הטייזר

בכתב האישום מתואר כי כשהגיעו לתחנה, במהלך הובלת העצור מהניידת - המשיך אנעים ללחוץ על הדק הטייזר מספר פעמים ולשלח זרם חשמל לגוף העצור תוך שהוא מורה לעצור לכנות עצמו בשמות גנאי. גם לאחר שהכניס את העצור לחדר בתחנה המשיך אנעים להפעיל את הטייזר עוד מספר פעמים והמשיך להכותו ולגדפו. החל מרגע המעצר, אנעים הפעיל על העצור את אקדח הטייזר, באמצעות הקרסים הנעוצים בגופו, 24 פעמים, ללא כל הצדקה.

על פי האישום השני, חודש לאחר מכן עשה אנעים שימוש בטייזר שלא לצורך ואף הכה בראש של חשוד בפריצה לכלי רכב. לאחר שהגיעו לתחנת המשטרה, הכניס אנעים את החשוד לשירותים והכה בו באמצעות חגורתו של החשוד ובמקל מגב. נוסף על כך, לאחר שהגיע לתחנה חברו של החשוד ובירר לגביו, חשד אנעים כי החבר שותף למעשה, הכניסו לחדר בתחנת המשטרה והכה אותו בבעיטות ואגרופים ובאמצעות מקל.

הכה בן זוגה של נהגת ללא כל סיבה

במקרה אחר, מואשם אנעים כי עיכב נהגת שנהגה ברכבו של בן זוגה. במהלך בדיקת הרכב החלו חילופי דברים בין השניים, במהלכם גידף אנעים את המתלוננת - וזו השיבה בגידופים. כשבן זוגה של הנהגת הגיע למקום וביקש להראות לאנעים את רישיון הרכב, סירב אנעים לקבל את הרישיונות ועצר את הבחור ללא כל הצדקה של ממש. במהלך הנסיעה הכה אותו אנעים באמצעות ידיו.

זו הפעם הראשונה בה שוטר עומד לדין פלילי על שימוש באקדח הטייזר - והפעם השנייה שבה מוגש כתב אישום נגד שוטר בגין שימוש באקדח המחשמל. בפעם הקודמת זה קרה בעקבות האירוע שאירע לפני כשנה בפארק המים "מימדיון" בתל אביב, שם שוטר ירה באקדח על תושב מזרח ים ללא שום צורך. אז הוחלט להעמיד את השוטר לדין משמעתי בלבד.