איומים, הטרדות ושימוש בכוח - כך גובים חובות בשוק האפור

לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגש היום כתב אישום נגד עשרה בני אדם, בגין קשירת קשר לביצוע פשע, סחיטה באיומים וסחיטה בכוח. כתב האישום מאפשר הצצה נדירה לשיטות הגבייה של השוק האפור, שלא נמנעות מאיומים גם על ילדים

שיטות הגבייה של השוק האפור. אילוסטרציה (דובר שרון)

כתב אישום שהוגש הבוקר (ד') על ידי פרקליטות מחוז ת"א נגד עשרה נאשמים בגין עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, סחיטה באיומים וסחיטה בכוח - מאפשר הצצה נדירה לשיטות הגבייה הנהוגות בשוק האפור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי כתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב, הנאשמים עסקו במתן הלוואות בשוק האפור וגבו את החזרי ההלוואה תוך שימוש באמצעי הפחדה, הכוללים הטרדות טלפוניות, קללות, איומים, שימוש בכוח, ביקורים בבית החייבים ופנייה לבני משפחה של החייבים - וכל זאת על מנת להניע את החייבים ובני משפחתם להעביר להם סכומי כסף גבוהים, אשר לעיתים הכפילו את גובה ההלוואה המקורית.

באחד המקרים מתוארת "סיגי", אחותו של חייב, המתגוררת בבית הוריה הקשישים והחולים בתל-אביב. לפי כתב האישום, גובה של השוק האפור התקשר אליה בתדירות יומיומית עקב חוב של כ-38 אלף שקלים, שלח לה הודעות טקסט, "קנס" אותה בסכומי כסף נוספים ובאחד המקרים אף הגיע לביתה וצעק: "אני יודע שאת בבית, תצאי יא זבל".

"אני אשרוף הכל"

גובה אחר התקשר לסבתו של חייב אחר ואיים לקחת לה את הטלוויזיה אם לא ישלמו לו את חובו. בהזדמנות אחרת הוא דרש ממנה תשלום של 6,600 שקלים, וכשאמרה שבני המשפחה אוספים את הכסף, אמר לה: "היום זה היום האחרון". באותו ערב שילמה לו הסבתא 2,600 שקלים.

מכתב האישום עולה כי הגובים לא חוסכים איומים גם על ילדים קטנים. באחד המקרים אמר גובה לרעייתו של חייב: "אני רוצה ממך את הכסף. אם את לא מביאה לי אותו אני לא בא לבית שלך כי אני מכבד אותך, אני שומע ילדים קטנים, אני לא בא לבית שלך, אבל אל תדאגי". במקרה חמור נוסף איים גובה לפגוע בילדיו של חייב: "תתקשר אלי, עם הילדים הכל אני אשרוף בפנים".