אמו של המחבל היהודי לאחר הכרעת הדין: "עשו לנו רצח אופי"

דבי נתן זאדה, אמו של המחבל היהודי עדן נתן זאדה שבוצע בו לינץ' לפני כ-8 שנים בשפרעם, הגיבה להכרעת הדין בה נקבע כי 4 מהחשודים בביצוע המעשה ניסו להרוג ולא לרצוח את בנה: "אני בסערת רגשות. עשו למשפחה שלנו רצח אופי"

אמו של המחבל היהודי מדברת: לאחר פרסום החלטת שופטי בית המשפט המחוזי בחיפה, לזכות את שבעת הנאשמים מעבירת ניסיון לרצח עדן נתן זאדה ולהאשים ארבעה מהם בהריגה, אמו של נתן זאדה מספרת על המצב הקשה בו נתונה המשפחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"איך אני יכולה להרגיש טוב? הראש שלי מפוצץ", אמרה דבי נתן זאדה בשיחה עם כתבנו. "אני בסערת רגשות, נמצאת בתוך הטראומה הזו כבר 8 שנים. עשו רצח אופי גם לי וגם למשפחה שלי", האשימה האם.

לתחושותיה של האם הצטרפו היום יתר בני משפחה שמחו בחריפות על החלטת בית המשפט: "תוצאות כתב האישום הן בושה. החלטת השופטים מעליבה, מדובר בפגיעה אמיתית וביזיון", אמרו. "לא יעלה על הדעת שחייל שנרצח בלב מדינת ישראל כשהרצח מתועד בכלי התקשורת מסתיים כך - הרשעה בניסיון הריגה בלבד וגם זה לגבי חלק מהנאשמים. ציפינו לצדק ואנחנו לא מרגישים שהוא נעשה, היה ראוי להרשיע את הנאשמים כולם ברצח".

עורך הדין יעקב מנקין, המייצג את המשפחה אמר לחדשות 2 באינטרנט כי "אנחנו נלמד את הכרעת הדין ואז נחליט. אני מודה ומתוודה שציפיתי להרשעה יותר בשרית, יש כאן אבל אלמנט של הפתעה לגבי הקלות של ההרשעה, ציפיתי להרשעה יותר חמורה. בחלום הכי גרוע לא האמנתי שארבעה יורשעו רק בניסיון הריגה".

בית המשפט הכריע את גורלם של המעורבים בלינץ'

תושבי שפרעם מפגינים בחיפה, היום (חדשות 2)
היום אחרי 8 שנים ארוכות הכריע בית המשפט את גורלם המשפטי של המעורבים בלינץ' במחבל היהודי עדן נתן זאדה. על פני 460 עמודים נימקו השופטים את ההחלטה לזכות את כל שבעת הנאשמים מסעיף ניסיון רצח זאדה, חייל שערק מהצבא, חזר בתשובה, עבר להתנחלות תפוח ונכנס לאוטובוס אגד בקו 165 לפני שמונה שנים כדי לפתוח באש ולהרוג ארבעה ערבים אזרחי ישראל ולפצוע עוד תשעה.

האירוע הסתיים רק במותו שלו לאחר ששאר נוסעי האוטובוס התנפלו עליו וביצעו בו לינץ'. במקום האישום החמור, החליטו השופטים להרשיע ארבעה מהנאשמים בניסיון הריגה ושניים נוספים בגרימת חבלה מחמירה. נאשם אחד (מוניר זקוט) זוכה לחלוטין מכל האשמות נגדו.  

כל ששת הנאשמים הורשעו בתקיפת שוטרים. "אנו מתקשים להבין כיצד זה מחליט בן אנוש לקטול חיים ולאמלל משפחות של אנשים חפים מפשע, על לא עוול בכפם", כתבו השופטים. "אולם, אין חברה ומדינה מתוקנת רשאיות להשלים עם נקמת דם ועם מעשה לינץ', אף כאשר המעשים מבוצעים כלפי רוצח נפשע".

אש ללא הבחנה

עדן נתן זאדה (רוטר.נט)
גם בקרב הנאשמים עוררה ההחלטה זעם רב. מחוץ לבית המשפט התקיימה הפגנה של תושבים משפרעם, בה נכחו גם חברי כנסת ערבים. ח"כ מוחמד ברכה אמר בתום הדיון כי "עצם זה שארבעה הורשעו בניסיון הריגה זה לא מקובל עלינו, יש לנו ארבעה חללים שנרצחו על ידי הפושע ועכשיו המדינה אומרת שדמם של הערבים הפקר. אנחנו נמשיך במאבק משפטית וציבורית".

ח"כ אחמד טיבי אמר כי "הצעירים משפרעם הגנו על עצמם ועל תושבי העיר מול מעשי טבח נוראי. אם היה מדובר במקרה הפוך, שבו יהודים היו המבצעים, הם היו מקבלים צל"שים מהמדינה. הקורבנות היחידים בסיפור הזה הם ארבעת ההרוגים משפרעם". וחברת הכנסת חנין זועבי שהגיעה גם היא לתמוך בנאשמים הוסיפה כי "זו זכותו של הערבי להגן על עצמו אם הוא מותקף בתוך הבית שלו".