משפחת זאדה: "הכרעת הדין - בושה"

משפחתו של החייל שרצח 4 ערבים ישראלים זועמים על כך שמעורבים בלינץ' נגדו הורשעו בניסיון הריגה בלבד. "לא נעשה צדק, היה ראוי להרשיע את כולם ברצח", אמרו. ח"כ ברכה: בהחלטה קובעת המדינה שדם הערבים הפקר

אמו של המחבל היהודי מדברת:

 

זמן קצר אחרי פרסום החלטת שופטי בית המשפט המחוזי בחיפה לזכות את שבעת הנאשמים מעבירת ניסיון לרצח עדן נתן זאדה, ובשני הצדדים מגיבים בחריפות. מחוץ לאולם התקיימה הפגנה קולנית של פעילים פוליטיים ממפלגות ערביות ובני משפחותיהם של הנאשמים שמחו על הרשעתם בסעיפים אחרים, ומן הצד השני גם במשפחתו של החייל היהודי שרצח ארבעה תושבים זועמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"תוצאות כתב האישום הן בושה", אמרו בני המשפחה. "החלטת השופטים מעליבה, מדובר בפגיעה אמיתית וביזיון". "לא יעלה על הדעת שחייל שנרצח בלב מדינת ישראל כשהרצח מתועד בכלי התקשורת מסתיים כך - הרשעה בניסיון הריגה בלבד וגם זה לגבי חלק מהנאשמים. ציפינו לצדק ואנחנו לא מרגישים שהוא נעשה, היה ראוי להרשיע את הנאשמים כולם ברצח".

עורך הדין יעקב מנקין, המייצג את המשפחה אמר לחדשות 2 באינטרנט כי "אנחנו נלמד את הכרעת הדין ואז נחליט. אני מודה ומתוודה שציפיתי להרשעה יותר בשרית, יש כאן אבל אלמנט של הפתעה לגבי הקלות של ההרשעה, ציפיתי להרשעה יותר חמורה. בחלום הכי גרוע לא האמנתי שארבעה יורשעו רק בניסיון הריגה".

"זכותו של הערבי להגן על עצמו", היום (חדשות 2)

היום (ב') אחרי 8 שנים ארוכות הכריע בית המשפט את גורלם המשפטי של המעורבים בלינץ' במחבל היהודי עדן נתן זאדה. על פני 460 עמודים נימקו השופטים את ההחלטה לזכות את כל שבעת הנאשמים מסעיף ניסיון רצח זאדה, חייל שערק מהצבא, חזר בתשובה, עבר להתנחלות תפוח ונכנס לאוטובוס אגד בקו 165 לפני שמונה שנים כדי לפתוח באש ולהרוג ארבעה ערבים אזרחי ישראל ולפצוע עוד תשעה. האירוע הסתיים רק במותו שלו לאחר ששאר נוסעי האוטובוס התנפלו עליו וביצעו בו לינץ'. במקום האישום החמור, החליטו השופטים להרשיע ארבעה מהנאשמים בניסיון הריגה ושניים נוספים בגרימת חבלה מחמירה. נאשם אחד (מוניר זקוט) זוכה לחלוטין מכל האשמות נגדו.  

כל ששת הנאשמים הורשעו בתקיפת שוטרים. "אנו מתקשים להבין כיצד זה מחליט בן אנוש לקטול חיים ולאמלל משפחות של אנשים חפים מפשע, על לא עוול בכפם", כתבו השופטים. "אולם, אין חברה ומדינה מתוקנת רשאיות להשלים עם נקמת דם ועם מעשה לינץ', אף כאשר המעשים מבוצעים כלפי רוצח נפשע".

תושבי שפרעם מפגינים בחיפה, היום (חדשות 2)

פירוט ההרשעות

נעמאן בחוס (נאשם 1) הורשע בניסיון להריגה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק.

ארקאן כורבאג (נאשם 2) הורשע בגרימת חבלה בכוונה מחמירה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק.

מוניר זקוט (נאשם 3) זוכה מניסיון לרצח או הריגה, אך הורשע בתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו

באסל קדרי (נאשם 4) הורשע בניסיון להריגה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק.

באסל חטיב (נאשם 5) הורשע גם הוא בניסיון להריגה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק.

פאדי נסראללה (נאשם 6) זוכה מעבירות של ניסיון לרצח או הריגה, אך הורשע בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק.

ג'מיל ספורי (נאשם 7) הורשע בניסיון להריגה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק.

אש ללא הבחנה

עדן נתן זאדה ז"ל (רוטר.נט)

גם בקרב הנאשמים עוררה ההחלטה זעם רב. ח"כ מוחמד ברכה אמר בתום הדיון כי "עצם זה שארבעה הורשעו בניסיון הריגה זה לא מקובל עלינו, יש לנו ארבעה חללים שנרצחו על ידי הפושע ועכשיו המדינה אומרת שדמם של הערבים הפקר. אנחנו נמשיך במאבק משפטית וציבורית".

ח"כ אחמד טיבי אמר כי "הצעירים משפרעם הגנו על עצמם ועל תושבי העיר מול מעשי טבח נוראי. אם היה מדובר במקרה הפוך, שבו יהודים היו המבצעים, הם היו מקבלים צל"שים מהמדינה. הקורבנות היחידים בסיפור הזה הם ארבעת ההרוגים משפרעם". וחברת הכנסת חנין זועבי שהגיעה גם היא לתמוך בנאשמים הוסיפה כי "זו זכותו של הערבי להגן על עצמו אם הוא מותקף בתוך הבית שלו".