הנאשמים בלינץ' זוכו מניסיון לרצח - ארבעה הורשעו בניסיון הריגה

בית המשפט המחוזי בחיפה זיכה את שבעת הנאשמים במעורבות בלינץ' בעדן נתן זאדה, שירה למוות ב-4 ערבים בשנת 2005, מהעבירה החמורה ביותר שיוחסה להם - ניסיון רצח, אך הרשיע ארבעה מהם בעבירה של ניסיון הריגה. שניים הורשעו בגרימת חבלה ונאשם נוסף זוכה מכל העבירות

עדן נתן זאדה ז"ל (רוטר.נט)

אחרי שמונה שנים - הכריע היום (ב') בית המשפט במשפטם של המעורבים בלינץ' במחבל היהודי עדן נתן זאדה. בית המשפט המחוזי בחיפה פירט על פני 460 עמודים את ההחלטה לזכות את כל שבעת הנאשמים מסעיף ניסיון רצח זאדה, חייל שערק מהצבא, חזר בתשובה, עבר להתנחלות תפוח ונכנס לאוטובוס אגד בקו 165 לפני שמונה שנים כדי לפתוח באש ולהרוג ארבעה ערבים אזרחי ישראל ולפצוע עוד תשעה. האירוע הסתיים רק במותו שלו לאחר ששאר נוסעי האוטובוס התנפלו עליו וביצעו בו לינץ'. במקום האישום החמור, החליטו השופטים להרשיע ארבעה מהנאשמים בניסיון הריגה ושניים נוספים בגרימת חבלה מחמירה. נאשם אחד (מוניר זקוט) זוכה לחלוטין מכל האשמות נגדו.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כל ששת הנאשמים הורשעו בתקיפת שוטרים. "אנו מתקשים להבין כיצד זה מחליט בן אנוש לקטול חיים ולאמלל משפחות של אנשים חפים מפשע, על לא עוול בכפם", כתבו השופטים. "אולם, אין חברה ומדינה מתוקנת רשאיות להשלים עם נקמת דם ועם מעשה לינץ', אף כאשר המעשים מבוצעים כלפי רוצח נפשע".

השופטים ציינו לטובה את תפקוד המשטרה באירוע הקטלני וציינו כי בזכותם נמנע מספר הרוגים רב יותר. "חרף נחיתותם המספרית, ולמרות הסכנה שנשקפה להם, גזרו השוטרים על עצמם לנהוג בהבלגה רבה", כתבו בהכרעה. "הם נמנעו משימוש בנשק, אף שחלקם נפצע. אלמלא האיפוק שגילו השוטרים, שפעלו ב'ידיים חשופות' אל מול ההמון, עלול היה להתרחש אסון כבד אף יותר. נציין בהקשר זה לחיוב, שהיו אזרחים, תושבי שפרעם, שניסו להרגיע את הרוחות וסייעו לשוטרים, חרף הסכנה שנשקפה אף להם". 

ההפגנה מחוץ לאולם ביהמ"ש, היום (פוראת נסאר)

על ההחלטה לזכות את הנאשמים מהאישום של ניסיון לרצח ולהרשיע ארבעה באישום קל יותר כתבו השופטים כי "מדובר בתיק סבוך מאד, הן בשל ריבוי הנאשמים, הן בשל הזמן הרב שחלף מאז האירוע ועד שהעדים זומנו להעיד והן בשל מהלך האירועים, שיצר אצל רוב עדי התביעה תחושה של מצוקה קשה או אף סכנת חיים. עוד קבענו כי באירוע הנדון, קדם למעשי הנאשמים, קנטור רבתי, דהיינו, מעשיו הנפשעים של זאדה, עוררו רגשות סוערים אצל ההמון והנאשמים, סמוך למעשיהם. הקנטור התקיים הן מבחינה אובייקטיבית והן מבחינה סובייקטיבית. במצב זה, גם אם מוכחת 'כוונת קטילה', משקיים קנטור, לא ניתן להרשיע בעבירת רצח או בניסיון לרצח - לפיכך זיכינו את כל הנאשמים מעבירת הניסיון לרצח, שיוחסה להם". 

פירוט ההרשעות

להלן החלטת השופטים לגבי שבעת הנאשמים:

נעמאן בחוס (נאשם 1) הורשע בניסיון להריגה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק.

ארקאן כורבאג (נאשם 2) הורשע בגרימת חבלה בכוונה מחמירה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק.

מוניר זקוט (נאשם 3) זוכה מניסיון לרצח או הריגה, אך הורשע בתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו

באסל קדרי (נאשם 4) הורשע בניסיון להריגה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק.

באסל חטיב (נאשם 5) הורשע גם הוא בניסיון להריגה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק.

פאדי נסראללה (נאשם 6) זוכה מעבירות של ניסיון לרצח או הריגה, אך הורשע בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק.

ג'מיל ספורי (נאשם 7) הורשע בניסיון להריגה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק.

אש ללא הבחנה

זאדה היה אז בן 19, עריק מצה"ל שברשותו עדיין נשקו האישי מסוג M-16. כאשר הגיע האוטובוס עליו נסע לשכונה הדרוזית בשפרעם, סביב השעה 17:30, פתח נתן זאדה באש ללא הבחנה לעבר נוסעי האוטובוס באמצעות רובה ה-M16 שהיה ברשותו. נתן זאדה לא הכיר איש מקורבנותיו. הוא ירה לעברם רק בשל היותם ערבים.

גם ח"כ זועבי היתה במפגינים, ארכיון (אנואר אמארה)

במהלך החקירה הארוכה נעצרו והואשמו 12 אזרחים ערביים בניסיון לרצח, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק. במהלך הדרך בוטלו האישומים נגד חלק מהחשודים, ולבסוף נותרו שבעה אזרחים על ספסל הנאשמים.

ביישוב שפרעם הוכרזה היום שביתה כללית, ומאות תושבים, קרובי משפחה ופעילים פוליטיים התגודדו מחוץ לבית המשפט כדי לתמוך בנאשמים. מולם הציבו השוטרים כוחות גדולים של יס"מ, מג"ב ואפילו שוטרים סמויים. המשטרה אף מתחה גדר שתחצוץ בין המפגינים לכניסה לבית המשפט.