נאשם בלינץ' בנתן זאדה: "חוששים מעונש על מה שלא עשינו"

ביהמ"ש יכריע היום את דינם של 7 המואשמים במעורבות בלינץ' בעדן נתן זאדה שירה למוות ב-4 בשפרעם. אף אחד מהם לא מואשם ברצח או בהריגה. פרקליט משפחת זאדה: מדובר ברצח. אחד הנאשמים: השוטרים הם חלק מהאשמים

הפיגוע באוטובוס בשפרעם (AP)

שמונה שנים לאחר שהחייל הישראלי עדן נתן זאדה עלה על אוטובוס שעשה את דרכו לשפרעם וירה למוות בארבעה נוסעים ערבים - יחליט היום (ב') בית המשפט המחוזי בחיפה האם להרשיע שבעה מתושבי שפרעם בניסיון לרצח, לאחר שעל פי כתב האישום ביצעו בזאדה לינץ' שהביא למותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"משפחת זאדה הייתה שבורה ורצוצה נפשית וציפתה שרשויות המדינה ינקטו ביד חריפה יותר כלפי מי שרצחו חייל צה"ל במדים", אמר לחדשות 2 באינטרנט עו"ד יעקב מנקין, המייצג את המשפחה. "כל ההתנהלות הייתה איטית, רופפת, על גבול השלומיאליות. אנחנו מקווים שהמדינה תרשיע ותעניש את האנשים האחראים למוות של הבן".

סעיפי האישום שנקבעו נגד השבעה הם ניסיון לרצח, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק. עורך הדין של המשפחה תקף את הפרקליטות, שהקלה לדבריו עם הנאשמים: "אין ספק שמדובר פה ברצח. מדובר במחדל שסעיפי האישום הם כמו שהם".

עורך הדין הדגיש כי המשפחה לא מעוניינת בנקמה, אלא בצדק. "המשפחה רואה במדינה כאחראית למה שקרה לבן, ויודעת שהוא נעצר כשהוא חי ואזוק. המשטרה הפקירה אותו לגורלו. המשפחה מצפה שהדין ימוצה הן עם הנאשמים שרצחו אותו והן עם המשטרה".

"תיק רגיש מבחינת כל הערבים"

החייל עדן נתן זאדה (רוטר.נט)
"אנחנו מאוד חוששים שנקבל עונש על דברים שלא אנחנו עשינו", אומר אחד הנאשמים באירוע, ג'מיל ספורי. "במשך כמעט שבע שנים אנחנו בני ערובה של התיק הזה. אנחנו לא יכולים לעבוד ולא לעשות כלום, רק מחכים שנצא מזה. אנחנו בני אדם רגילים, לא פושעים".

"זה תיק רגיש מבחינת כל הערבים בארץ", הוסיף ספורי. "זה קשור בחייהם של אנשים, שיתחילו להרגיש שמסוכן לחיות פה ושהם חייבים להגן על עצמם. למה לא בדקו מי שלח אותו ועזר לו להרוג את השכנים שלנו? אפילו בלי כתב אישום, רק לדעת מי היה שותף לטבח הזה. אנחנו חושבים שהמשטרה לא עשתה שום דבר כדי למנוע את מה שהיה ואני חושב שהם חלק מהאשמים".

"המשטרה מסרה אותו להמון הערבי"

יקותיאל בן יעקב, תושב כפר תפוח שהכיר את עדן נתן זאדה, אומר כי "ברור שבכל המקרה הזה יש עיוות דין". לדבריו, המקור היחיד לעדויות על מעשיו של זאדה הוא האזרחים הערבים שהיו על האוטובוס. "מה שאנחנו כן יודעים, כי זה תועד, זה הלינץ' שביצעו בו ושהמשטרה אפשרה את זה", קבע. "במדינת חוק נורמלית צריך לטפל קודם כל במשטרה שמסרה אותו להמון הערבי הפורע".

בן יעקב מביע ספק במיוחס לזאדה. "יכול להיות שהיה שם גירוי מצידם", אמר. "ברור שהיו שם יריות, אבל לא ברור מי ירה ולמה והאם מישהו ניסה לעשות משהו נגדו".