הטבח בשפרעם: הטירוף שהסתיים בנקמה

הזעם על תכנית ההתנתקות, כך נראה, הביא את החייל עדן נתן זאדה לירות בלי הבחנה באוטבוס בשפרעם ולהביא למותם של 4 ערבים-ישראלים. ההמון הזועם גזר את דינו בשטח, כשהתנפל עליו וביצע בו לינץ' שהביא למותו. 8 שנים אחרי נגזר דינם של החשודים, שאף אחד מהם לא הואשם ברצח או בהריגה

הדם שנשפך באוטובוס אגד קו 165 ב-4 באוגוסט 2005 הצית את הגחלים הלוחשות ביחסים המורכבים בין יהודים למיעוטים בישראל. הירי בו פתח חייל ישראלי באוטובוס הסתיים במותם של ארבעה ערבים ישראלים, ובסופו של דבר גם במותו שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החייל עדן נתן זאדה עלה על האוטובוס שעשה את דרכו אחר הצהריים לשפרעם. הוא היה בן 19, עריק מצה"ל, תושב ראשון לציון במקור שהתגורר בהתנחלות תפוח שבשומרון. כאשר הגיע האוטובוס עליו נסע לשכונה הדרוזית בשפרעם, סביב השעה 17:30, פתח נתן זאדה באש ללא הבחנה לעבר נוסעי האוטובוס באמצעות רובה ה-M16 שהיה ברשותו. נתן זאדה לא הכיר איש מקורבנותיו. הוא ירה לעברם רק בשל היותם ערבים.

מהירי נהרגו ארבעה מיושבי האוטובוס - הנהג מיכאיל בחוס והנוסעים נאדר חאיכ והאחיות הזאר תורכי ודינה תורכי. תשעה נוסעים נפצעו. כמה מנוסעי האוטובוס הצליחו לעצור את מעשה הטירוף שלו. הם נטרלו את נתן זאדה מנשקו, השתלטו עליו והעבירו אותו לידי השוטרים שפרצו לאוטובוס.

עדן נתן זאדה (המשפחה)

אז הגיעה הנקמה. קבוצה של תושבים זועמים על הרצח תקפו את נתן זאדה ואת השוטרים שהחזיקו בו במשך כשעה וחצי. הוא הוכה באגרופים, בבעיטות ובחפצים בעוד באוויר נשמעות קריאות להרגו. מחוץ לאוטובוס השליך המון משולהב אבנים, ברזלים וחפצים נוספים. הלינץ' בחייל הסתיים במותו.

חקירה ומעצרים

נתן זאדה הוצא מהאוטובוס ללא רוח חיים, אבל הרוחות לא נרגעו במשך תקופה ארוכה. שר הביטחון דאז שאול מופז החליט לשלול ממי שכונה "המחבל היהודי" קבורה צבאית, והוא נטמן בראשון לציון בטקס אזרחי. פעילי ימין שהביעו תמיכה במעשיו ליוו אותו למנוחות.

חקירה נרחבת נפתחה בעקבות המעשים, במהלכה נמצא מכתב שכתב נתן זאדה ובו כתב "יהודי לא מגרש יהודי" בעקבות תכנית ההתנתקות שיצאה לפועל ימים ספורים אחרי המעשה. הרצח שביצע, כך נראה, היה כמחאה על פינוי היישובים הצפוי.

הלינץ' בשפרעם (חדשות 2)

במקביל, חקרה המשטרה את הלינץ' בחייל. רק עשרה חודשים אחרי המעשה נעצרו שבעה תושבי שפרעם בחשד שביצעו את הלינץ'. בקרב תושבים בעיר התקבלה ההחלטה הזו בזעם. הם יצאו לתהלוכת מחאה וטענו כי הלינץ' נעשה מתוך הגנה עצמית. לבסוף שוחררו העצורים בתנאים מגבילים.

ביוני 2009 הגישה הפרקליטות כתבי אישום נגד שבעת החשודים. הם הואשמו בהשתתפות בהתפרעות, בתקיפת שוטרים ובתקיפתו של נתן זאדה. סעיפי האישום נגדם שנקבעו היו ניסיון לרצח, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו והתפרעות שסופה נזק. אף אחד מהם לא הואשם ברצח או בהריגה של נתן זאדה. העונש שביקשה הפרקליטות - מאסר בפועל.