בג"ץ: הרב שמואל אליהו יוכל להתמודד לתפקיד הרב הראשי

השופטים דחו את העתירה שביקשה לפסול את הרב של צפת להתמודדות על תפקיד הרב הראשי בשל עמדותיו הגזעניות לכאורה. הם הבהירו כי אין בהחלטתם הבעת עמדה, וכי הזמן להכריע קצר מדי עד הבחירות מחרתיים

בג"ץ דחה היום (ב') את העתירה שביקשה לפסול את הרב שמואל אליהו מלכהן כרב ראשי לישראל, זאת על רקע התבטאויותיו הגזעניות לכאורה. ההחלטה הזו סוללת את דרכו של הרב אליהו להתמודד על התפקיד בבחירות שיתקיימו ביום רביעי הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בנסיבות המתוארות איננו רואים מנוס ממחיקת העתירה", אמר בהחלטתו נשיא בית המשפט העליון השופט אשר גרוניס. "זאת תוך שלבעלי הדין שמורות כל טענותיהם והם יוכלו להעלותן בבוא העת, אם זו תגיע. מיותר לומר שאין במחיקת העתירה משום הבעת עמדה לכאן או לכאן לגבי המועמד".

במטה הרב אליהו הביעו אופטימיות רבה בעקבות ההודעה ואמרו כי "החלטת בג"ץ מאפשרת לגוף הבוחר, שאנו סומכים על שיקול דעתו, לבחור ברבנות מאירת פנים שתהיה רבנות של כולם, מחבקת ומחברת".

בעתירה, שהגיש ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), דן הרכב של שלושה שופטי בג"ץ. חבר הכנסת יצא נגד מועמדותו של הרב שמואל אליהו לכהונת "הראשון לציון" בשל התבטאויותיו. בין היתר נטען כי אליהו, רבה של העיר צפת, קרא שלא להשכיר דירות לערבים.

ח"כ פריג' כיבד את ההחלטה ואמר היום כי "החשוב הוא שהדחייה היא טכנית מפאת לוח הזמנים הקצר. השופטים הנכבדים מדגישים כי אין מדובר בדחייה מהותית וכי נוכל להעלות את הטענות כנגד אליהו שוב בבוא העת. נראה שעכשיו מלאכת הגנת דמותה המוסרית של ישראל, מוטלת על הגוף הבוחר ברבנות". הוא הוסיף שיבחן הגשת הצעת חוק שתמנע מראש מאנשים דוגמת אליהו להתמודד ולהחזיק בתפקידים ציבוריים.

אתמול הגישה פרקליטות המדינה את עמדתה בעניין והשיבה כי יש לדחות את העתירה כיוון שהיא מוקדמת מדי. "המועד המתאים לבירור הטענות המועלות יהיה לאחר הליך הבחירות, אם וככל שהרב אליהו ייבחר לתפקיד הרב הראשי", הסבירו.

"אין לי בעיה עם ערבים"

הרב אליהו הגיב בשבוע שעבר בריאיון לחדשות 2 להודעת היועץ המשפטי לממשלה על כך שלא יוכל להגן על מועמדותו. "אני באמת מקווה שזה לא ניסיון של היועץ המשפטי להכפיף את התורה לייעוץ משפטי כזה או אחר", אמר אליהו. "יש עצמאות לרבנים והם צריכים לפסוק על פי ההלכה".

החלטתו של וינשטיין הגיעה בעקבות דבריו של רב העיר צפת שהוגדרו גזעניים. "אין לי בעיה עם ערבים", הבהיר הרב אליהו. "אני לא מרגיש כמו גזען. כל ערבי שמרגיש פה כמו תושב במדינה יהודית, אז אהלן וסהלן, ברוך הבא. אני מרגיש עם האזרחים הערבים של ישראל שגרים בגליל ממש נפלא. נפגשנו איתם הרבה פעמים, גם אצלי בבית. אירחנו אותם. אין שום עוינות".

הרב אליהו הסביר את קריאתו לתושבי צפת שלא להשכיר דירות לערבים. "כל עוד היה מדובר בשוכרים בודדים פה ושם, זה בסדר גמור, גם על פי ההלכה", הוא הסביר. "אבל ברגע שבאה מסה שמאיימת להפוך את האופי של צפת לעיר מעורבת, אז נחלצו כל רבני העיר ואמרו - עד כאן".

עם זאת, הרב אליהו הביע הסתייגות מסוימת מדבריו בעבר. "אולי הייתי מנסח אותם אחרת, אבל דבר שהוא הלכה אי אפשר להתחרט עליו", הוא טען. "אני באמת מתפלל להיות רב של כולם. דתיים, חילוניים, כולם, כל סוגי הדתיים, אפילו של האזרחים הערבים".