בשל האישום: צבי בר לא ירוץ שוב לראשות עיריית רמת גן

בדיון בעתירה בבג"ץ נגד המשך כהונתו של ראש עיריית רמת גן, המואשם בקבלת שוחד, אמר השופט אשר גרוניס כי "לא מתקבל על הדעת בשלב זה שראש העיר ימשיך לכהן בתפקידו". בתגובה הודיע פרקליטו כי צבי בר לא יתמודד שוב על ראשות העיר בבחירות הקרובות

לא יתמודד שוב. צבי בר, ארכיון (חדשות 2)

ראש עיריית רמת גן צבי בר לא יתמודד בבחירות הקרובות לרשויות המקומיות בעוד כ-3 חודשים - כך הודיע היום (א') פרקליטו, בתום דיון דרמטי בפני הרכב מורחב של שופטי בג"ץ בעתירה נגד המשך כהונתו של בר, המואשם בלקיחת שוחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בג"ץ נדרש לעסוק בסוגייה משפטית עקרונית: האם ראש עיר, שהוגש נגדו כתב אישום בעבירות חמורות של שוחד, מחויב לעזוב את תפקידו, או שמחובתה של מועצת העיר להעבירו מכהונתו עם הגשת כתב האישום נגדו.

בתום הדיון, לאחר שהצדדים השמיעו את טיעוניהם, יצאו השופטים להפסקה, ובסופה הודיע השופט גרוניס: "אנחנו סבורים כי מבחינה ציבורית לא מתקבל על הדעת בשלב הזה שראש העיר ימשיך לכהן בתפקידו. אנחנו מציעים שתהיה התחייבות שהוא לא יתמודד בבחירות הקרובות".

בתגובה, הודיע סנגורו של בר עו"ד נבות תל-צור: "ניצלנו את ההפסקה כדי להתייעץ עם ראש העיר הנמצא באולם, ואני יכול לומר באופן מוסמך שכך יהיה. הוא לא יגיש מועמדות, על רקע ההערות שהושמעו היום ולטובת העיר".

בית המשפט המחוזי: "זכותו של בר להתמודד כראוי"

"זו בהחלט גישה ראויה לציון", העיר גרוניס וביקש מהעותר - עו"ד עפר לרינמן, המייצג את חבר מועצת העיר אבי ליליאן - לשקול אם הוא עומד על עתירתו בנושא כהונתו של בר.

בתחילת החודש הפתיע בית המשפט המחוזי בתל אביב, כשקיבל החלטה המנוגדת להמלצת היועץ המשפטי לממשלה והודיע על דחיית המשפט בעניינו של ראש עיריית רמת גן צבי בר, שהואשם בקבלת שוחד, עד לאחר הבחירות לרשויות המקומיות.

במהלך הדיון, שאל השופט צבי גורפינקל את בר האם בכוונתו להתמודד בבחירות הקרובות שיתקיימו בסוף אוקטובר. בר ענה לו שכן, ולאחר מכן הסביר השופט כי משום שבר עדיין לא הורשע, הוא מבקש שלא להפריע במערכת הבחירות ולכן ייקבעו הדיונים הבאים רק אחרי הבחירות לראשות עיריית רמת גן.

"זכותו של בר להתמודד כראוי", אמר אז השופט גורפינקל. "שאלת בחירת ראש רשות היא עניינו של הציבור הבוחר ולא עניינו של בית המשפט הפלילי, כל עוד לא ניתנה הכרעת הדין". בעבר, קבע היועץ המשפטי לממשלה כי "המשך כהונתו של צבי בר, לוקה בחוסר סבירות קיצונית".