5 שנות מאסר לנהג שגרם למות חמשת בני משפחת דהן

בית המשפט גזר את העונש על מוחמד אל-גבור, שגרם לתאונה הקשה שבה נהרגו חמשת בני משפחת דהן לפני כשלוש שנים. קרוביהם זועמים על "העונש הקל" ואילו השופט הסביר: "ברור כי כמה שנחמיר, זה לא יספק את קרובי הקרבנות, החשבון אינו חשבון מתמטי פשוט"

גרם למות חמישה בני משפחה - ונשלח לחמש שנות מאסר: בית המשפט לתעבורה בבאר שבע גזר הבוקר (א') חמש שנות מאסר בפועל, שנת מאסר על תנאי ופסילת רשיון ל-20 שנה על מוחמד בן סעיד אל-גבור, נהג המשאית שגרם לתאונה הקטלנית, שבה נהרגו בני משפחת דהן סמוך לצומת הערבה לפני כשלוש שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סגן נשיא בית משפט השלום לתעבורה השופט דוד לנדסמן כתב בגזר הדין: "ברור כי כמה שבית המשפט יחמיר, זה לא יספק את קרובי הקרבנות, בית המשפט גם אינו חופשי להחמיר ו/או להקל במידה מוגזמת אלא מחוייב בחוק בפסיקה, ובעקרון נוסף של השמירה על יציבות המשפטית, כאשר הבסיס לקביעת העונש הינו דרגת הרשלנות ועקרון קדושת החיים המתבטא בתוצאות התאונה".

לדברי השופט, מדובר ברשלנות בדרגה גבוהה של נהג מקצועי. "מדובר בנהג המחוייב לרמה גבוהה ביותר של זהירות ותשומת לב, הן לדרך והן לרכב 'הענק', בו הוא נוהג, וזאת נוכח הסיכון הרב הטמון בו", הסביר השופט לנדסמן. "נהג של רכב כבד מחוייב לתוצאות קשות ומכאיבות אם ייכשל בחובת זהירות המוגברת המוטלת עליו בשל הסיכון הטמון ברכב עצמו".

קרובי ההרוגים: "עונש קל מדי" (חדשות 2)

קרובי ההרוגים: צריך להחמיר עם עברייני תנועה

בפרקליטות מחוז דרום הביעו סיפוק מהעונש ה"תקדימי", לדבריהם, שהוטל על הנהג - שנת מאסר על כל הרוג ועוד שנה על תנאי - ומנגד, בני המשפחה הביעו אכזבה מגזר הדין ואמרו: "ציפינו לעונש כבד יותר".

סימה אליעזר, אחותה של רותי דהן, אמרה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט: "אני חושבת שהעונש קל מדי, זה קרה ביום החתונה של הבת שלי לירון אליעזר. אני לא מרגישה שום הקלה, גם אם הוא היה מקבל עונש מוות זה לא היה מקל עליי. צריך להחמיר עם עברייני תנועה ולא עשו את זה פה. עבירה כזאת שנעשתה במתכוון, זה לא תאונה, הוא עשה את זה במודע. עוד לא החלטנו אם נעשה משהו בנידון, נשב על זה ונחליט במשפחה".

"המהירות לא התאימה לתנאי הדרך"

בחודש מרס האחרון הורשע אל גבור בחמישה מקרים של גרימת מוות ברשלנות. בית המשפט לתעבורה בבאר שבע קבע כי אל גבור נושא באחריות למותם של חמשת בני המשפחה שהיו בדרכם לאירוע משפחתי - ונספו כשרכבם התלקח בעקבות ההתנגשות החזיתית.

כתב האישום שהוגש באוגוסט 2010 ציין חמישה מאפיינים בנהיגתו של אל גבור, שמעידים כי נהג ברשלנות. בין היתר נטען בכתב האישום, כי אל גבור "נהג במשאית במהירות של כ-93 קמ"ש, אשר עלתה על המהירות המותרת ולא התאימה לתנאי הדרך של כביש בעל שיפוע בירידה תלולה, לקראת העקומה החדה ימינה, כשלצידו תהום עמוקה, וזאת למרות התמרורים שהזהירו אותו מפני הסכנות בכביש ולמרות שהעקומה החדה ימינה נראתה היטב כבר מסוף העקומה החדה שמאלה שבק"מ ה-108 בכביש".

השופט: ניתן היה למנוע את התאונה

השופט דוד לנדסמן, סגן נשיא בית המשפט לענייני תעבורה בבאר שבע, קבע בהחלטתו כי "מדובר בעבירת המתה מסוג גרימת מוות ברשלנות כאשר הערך שנפגע פה הוא קדושת חיי אדם. מדובר בחמישה בני משפחה שנהרגו טרם זמנם, ובינהם תינוקת בת שנה. תוצאת התאונה לה גרם הנאשם הינה קשה וטראגית וניתן היה למנוע אותה אילו נקט הנאשם בכל האמצעים הנדרשים ממנו כנהג ובמיוחד כנהג של רכב כבד".

הוא הוסיף וסתר את טענותיו של אל גבור לפיהן נפגע מחפץ כלשהו שנפל ברכב, מה שגרם לו לטענתו לסטות מן הנתיב. השופט ציין כי הנהג שינה את גרסתו פעמים רבות והפגין חוסר עקביות בולט.

"אני דוחה איפוא את גרסאותיו השונות כבלתי אמינות", הסביר לנדסמן וקבע כי סיבת התאונה הייתה עייפותו של אל גבור. "הוא יכול היה למנוע תאונה זו, לו רק היה מקשיב לגופו ובוחר להפסיק לנהוג אם חש בעייפות ו/או הרגיש חולשה בבלמים, לפחות לפי גירסתו, והיות והמשיך לנהוג וגרם לתוצאה קשה של התאונה, לא נותר אלא להחמיר עימו ולייחס לו חמש עבירות של גרם מוות ברשלנות".

חמישה בני משפחה נהרגו בתאונה

חמישה מבני משפחת דהן נהרגו בתאונת הדרכים שאירעה בכביש הערבה בחודש פברואר 2010, בעת שהיו בדרכם לחתונה של בת משפחה בחיפה. רותי דהן (52), בנה ליאור (31) ובתה שרית (19), כלתה טלי (34) ונכדתה שילת (בת חמישה חודשים), נהרגו כולם בתאונת הדרכים בירידות סדום ליד צומת הערבה.

בן כהן, שאיבד בתאונה את אמו, אחיו, אחותו, גיסתו ואחייניתו ברגע אחד על כביש הערבה, היה בדרכו לחתונת אחייניתו כשקיבל את שיחת הטלפון שבה בישרו לו על מותם של מרבית בני משפחתו.

לאחר התאונה הקשה הוא נאלץ ללוות למנוחות את בני משפחתו בשלושה בתי עלמין שונים. תחילה נקברה אחותו שרית בבית-העלמין בחולון. מאוחר יותר הוא כבר היה באופקים בדרום, בלוויה נוספת, הפעם של אחיו ליאור, גיסתו טלי, והאחיינית הקטנה שילת. בערב נסע בן צפונה לבית העלמין בחיפה ללוות את אימו רות למנוחות.

התאונה הקטלנית בערבה - הסיקור המלא

כך אירעה התאונה בערבה

האזינו לקולות הראשונים מהתאונה

5 הרוגים בתאונת דרכים חזיתית