אישום: תקפו השוטרים שחילצו החייל החרדי בשכונת מאה שערים

כתב אישום הוגש הבוקר נגד יוסף בראון ויעקב קרישבסקי, תושבי ירושלים, בגין תקיפה בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו והתפרעות - כל זאת במהלך ניסיון השוטרים לחלץ את החייל החרדי שנקלע לתקיפה מצד חרדים אחרים השבוע. ביהמ"ש האריך את מעצרם בארבעה ימים

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר (ו') כתב אישום נגד יוסף בראון ויעקב קרישבסקי, תושבי ירושלים בני 21-ו-22, בגין תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו והתפרעות. הם נאשמים בכך שהשליכו ברזלים וכיסאות לעבר השוטרים בעת שניסו לחלץ מבניין את החייל החרדי שהותקף בשכונת מאה שערים השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הודעת הפרקליטות, "עם הגעת השוטרים למקום, התגודדו אנשים רבים, ביניהם הנאשמים, ויידו אבנים, ברזלים, כיסאות ודליי מים לעבר כוחות המשטרה. קצין משטרה קרא למתפרעים להתפנות מהמקום ולפזר את ההתקהלות כיוון שהיא אינה חוקית. למרות זאת, המתפרעים, וביניהם הנאשמים, נותרו במקום".

"במהלך ניסיון פיזור המתפרעים", לשון ההודעה, "יידה בראון בקבוקים ואבנים לעבר השוטרים. לאחר שנעצר, ניסה לחמוק מאחיזתם ולהימלט. השוטרים רצו אחריו, תפסו אותו והובילו אותו לניידת. בדרכו לניידת ביקש בראון מחבריו שיעזרו לו להימלט ואף ניסה להימלט בעצמו על ידי תפיסת ידי חבריו". באותו אירוע, כך לדברי הפרקליטות, קרישבסקי "יידה אבנים, ברזלים ובקבוקי זכוכית לעבר השוטרים שפעלו במקום. חלק מהאבנים והברזלים פגעו בשוטר. קרישבסקי נעצר על ידי השוטרים ובעת מעצרו, השתולל, הניף רגליו לכיוון השוטרים וירק לעברם".

תחילה החליט בית משפט השלום בירושלים לשחרר את השניים למעצר בית, אך לאחר ערעור שהגישה המשטרה, החליט בית המשפט המחוזי בעיר להאריך את מעצרם בארבעה ימים.

החייל שהותקף: "קראו לי 'חרד"ק'" וזרקו עליי שקיות זבל" 

לאחר שלפני מספר ימים הותקף בשכונת מאה שערים בירושלים בידי עשרות חרדים, שקיללו, איימו ואף הכו, שחזר החייל החרדי המשרת בפיקוד העורף את החוויה הקשה וסיפר כיצד חולץ על ידי המשטרה.

החייל, שמתגורר במרכז, הותקף בשעה שהגיע לבקר את בני משפחתו בשכונה החרדית. "עברתי באזור של חרדים קיצוניים והם החלו לקלל אותי בלי הפסקה", סיפר למקורביו. "הם קראו לי חרד"ק ואפילו זרקו עליי שקיות זבל". במהלך האירוע פשט החייל את מדיו בניסיון להגן על עצמו. "בשלב הזה מי שהיה איתי קרא למשטרה, שהגיעה ביחד עם כוח יס"ם שחילץ אותי", הוא אמר.

הותקף כששב לבקר את משפחתו בשכונה החרדית (AP)

מיד עם היוודע האירוע, התקשרו אל החייל מפקדיו כדי לבדוק לשלומו, וחלקם אף הספיקו לבקר אותו. למפקדים הוא סיפר כי הוא עדיין מתאושש מהאירוע. גורם צבאי ששוחח עם חדשות 2 באינטרנט אמר: "על פי מה שאנחנו יודעים, הוא הותקף רק בגלל היותו חרדי. הוא לא אמר להם שום דבר ולא ניסה לריב איתם. הם ראו שהוא על מדים וזה עורר את זעמם. הוא לא עשה להם דבר מלבד היותו לובש מדים".

"האם יעלה על הדעת שחייל צה"ל יתבייש לנוע במדים?"

החייל, שעובר מסלול הכשרה לגדוד תבור של פיקוד העורף, צפוי לשוב לבסיס האימונים החטיבתי בזיקים בקרוב. במהלך האירוע נעצרו ארבעה חשודים, שיובאו היום לדיון בהארכת מעצרם.

דובר צה"ל תא"ל יואב (פולי) מרדכי קרא לראשי הקהילה החרדית להשמיע קולם ולמנוע הסתה ופגיעה בחיילי צה"ל. "האירוע של אתמול הוא חלק מתופעה שאנו נתקלים בה בחודשים האחרונים, מאז שוועדת פרי החלה לדון", אמר בראיון לגלי צה"ל. "חיילים מותקפים וכרוזים עם ביטויים קשים מופצים. אני תוהה מה היה קורה אם אלו היו פלסטינים שתקפו חיילים. האם יעלה על דעת שחייל במדינת ישראל יתבייש לנוע במדים? אלו אירועים חמורים שצה"ל מוקיע. אני מצפה מראשי הקהילה החרדית לגנותם".

בהתייחס לטענות כי התקיפה נעשתה בידי "קומץ" המוביל את ההסתה נגד חיילי צה"ל, אמר תא"ל מרדכי כי "כשיש לך אירוע ראשון, ושני, ושלישי- זה לא קומץ. צה"ל פתח מרכז מידע ומוקד מיוחד לחיילים חרדים. הם מספרים על הצקות שונות. חיילים חרדים מבקשים פטור ממדים ביציאה הביתה - ויש מקומות שאנחנו מאשרים להם. אנחנו מחכים שהמשטרה וגורמי אכיפת החוק יטפלו בכך".

נתניהו: "ננקוט יד קשה"

ראש הממשלה נתניהו גינה בחריפות את תקיפת החייל והבטיח: "ננקוט יד קשה נגד מי שמנסה להטיל אימה על אזרחים שממלאים את חובתם למדינה. התשובה הטובה ביותר לפורעי החוק הללו היא מספר המתגייסים החרדים שגדל משמעותית בשנים האחרונות ויגדל עוד יותר בזכות ההחלטה שקיבלה הממשלה בתחילת השבוע על הגברת השיוויון בנטל".

גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הגיב על המעשה הקשה ואמר כי תקיפת החייל החרדי והשוטרים הערב בירושלים היא מעשה בזוי ונתעב שמחייב טיפול. "אסור לנו לאפשר שביריונים אלימים יאיימו על שלומם של צעירים חרדים שבחרו להתגייס לצה"ל, ויש למצות איתם את הדין עם אפס סובלנות", הדגיש.