כתב אישום על הרצח בברנוער: "רצח בני נוער חפים מפשע בשל נטייתם המינית"

כתב האישום שהוגש נגד חגי פליסיאן מתאר כיצד נכנס למועדון הברנוער בת"א ופתח בירי ללא הבחנה "מתוך כוונה לרצוח את בני הנוער שהיו במקום". פליסיאן מואשם כי ביצע את המעשה כנקמה על הפגיעה המינית בקרוב משפחתו הקטין וחדל מהירי רק כשאזלה התחמושת באקדח

"הוא הגיע במטרה לרצוח כשהוא מצויד באקדח חצי אוטומטי, פעל בקור רוח ואכזריות ורצח חפים מפשע רק בשל נטייתם המינית" - כך מתואר הטבח שביצע חגי פליסיאן במועדון הברנוער בתל אביב לפני כארבע שנים בכתב האישום שהוגש נגדו הבוקר (ב'). פליסיאן הואשם בשני סעיפי רצח וב-10 סעיפים של ניסיון לרצח, כשהמניע למעשה היה תקיפה מינית של קרוב משפחתו על ידי מנהל הברנוער שאול גנון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי כתב האישום, המניע לרצח הוא נקמה ועוינות כלפי באי מועדון הברנוער בתל אביב, שבו מתקיימת מטעם הקהילה ההומו-לסבית פעילות המיועדת לבני נוער. "לשם הוצאת תוכניתו אל הפועל, הגיע ב-1 באוגוסט 2009 סמוך לשעה 22:30, למועדון, כשהוא מצוייד באקדח חצי אוטומטי מסוג TANPOGLIO קליבר 9 מ"מ, לבוש בבגדים כהים ורעול פנים", נכתב. "הוא נכנס לחדר המרכזי במועדון, וירה בנוכחים במקום, מתוך כוונה לרצוח אותם". 

לגבי המניע לרצח נטען בכתב האישום כי "גמלה בלבו של הנאשם החלטה לגרום בכוונה תחילה למות הבגיר (שאול גנון ע.ע), כנקמה על הפגיעה המינית במקורבו, וכן לגרום למותם בכוונה תחילה של באי המועדון, וזאת מתוך זעם על הפגיעה ומחמת עוינותו לנטייתם המינית".  

קרוב משפחתו של פליסיאן שלא הואשם בפרשה

"ניסה לרצוח חפים משפע"

לאחר מכן נכנס פליסיאן לחדרים צדדים במועדון, חיפש שם אחר קורבנות נוספים וירה לעברם "במטרה לרצוח אותם". עוד צוין כי הנוכחים במועדון ניסו להימלט על נפשם ולמצוא מקומות מסתור, תוך שהנאשם המשיך "בקור רוח ואכזריות במעשה הירי". פליסיאן הפסיק רק כשאזלה התחמושת באקדחו, ואז עזב את המקום והותיר אחריו את גופות המנוחים ניר כץ וליז טרובישי ז"ל, וכן עשרה נפגעים נוספים שנפצעו מירי.

בפרקליטות טוענים כי "המשיב מונע רגשות נקם וזעם, רצח וניסה לרצוח בני נוער חפים מפשע, אשר לא הכירם ולא ידע דבר אודותיהם, רק בשל נוכחותם במועדון הברנוער. המעשה הנפשע והנתעב, גרם למותם של שני צעירים, ובנוסף, לנזקים חמורים, בגוף ובנפש לכל מי שנכח במועדון הבר נוער בליל הרצח".

בחקירותיו במשטרה, אישר פליסיאן את אמירותיו המפלילות בעניין הרצח שנמסרו בשתי הזדמנויות נפרדות, הן בפני מדובבים והן בפני עד המדינה. לטענתו, האמירות המתועדות שמסר לעד המדינה, הוקלטו בידיעתו, ואין הן קשורות למעשה הרצח כלל, כי אם לתכנון מעשה פלילי אחר.

עד המדינה סיפר למכר כי יש לו מידע על הרוצח

"סך אמרותיו המפלילות של המשיב, הינן אמירות המלמדות באופן ברור, כי הוא זה אשר ביצע את הרצח במועדון הבר נוער, ואין לאמירות אלו כל הסבר אחר, היכול להתיישב עם טענת חפות", ציינו בפרקליטות.

בכתב האישום גם נחשף כי זמן לא רב לאחר הרצח, התקשר עד המדינה למכר שלו וסיפר לו ברשותו מידע באשר לזהות הרוצח ולמניע לרצח. "ביום רביעי האחרון (5.8.09), התקשר אליי חבר שיושב בכלא השרון", סיפר אותו מכר למשטרה. "הוא אמר לי שהוא חושב שהוא יודע מי ביצע את הירי ושהוא דיבר איתו לפני האירוע במשך תקופה מסויימת, ואותו אדם אמר לו שהוא עומד לבצע את הירי בברנוער, הוא ביקש ממני להגיד שהיריות במקום היו מכוונות לשאול גנון".

עם זאת, לאחר האירוע העד עצמו נחקר במשטרה, אך לא סיפר על האירוע. בריאיון בלעדי לחדשות 2 באינטרנט לאחר בריחתו הוא אמר כי הוא "תפס רגליים קרות".

פליסיאן הודה בפני מדובב משטרתי

פליסיאן נעצר לפני חודש וחצי ובמשטרה ובפרקליטות הוחלט שנאספו מספיק ראיות כדי לגבש כתב אישום נגדו, ובהן הודאתו בפני מדובב של המשטרה כי ביצע את הרצח, והקלטות מפלילות שביצע עד המדינה. גורמים בימ"ר תל אביב אמרו לחדשות 2 באינטרנט כי מאמצים רבים הושקעו בחקירה: "ביצענו תרגילי חקירה מרובים. יש לזכור כי מדובר בתיק בן ארבע שנים, שפיצוחו לקח מהמשטרה משאבים רבים בזמן ובכסף".

"עם המידע שהגיע לידינו, הופעל עד המדינה שאסף מידע והקליט ראיות שישמשו במשפט", הוסיפו במשטרה. "לאחר מכן, הושקעו מאמצים רבים בלשכנע את עד המדינה 'לעבור צד' ולסייע לפענח את התיק - כאשר הוא עושה זאת כנגד חברי ילדות שאיתם הוא בקשר שנים רבות".

בתחילת הפרשה חשפה המשטרה ששאול גנון, מנהל הברנוער והיום עד תביעה בפרשה, היה המטרה לרצח בעקבות תקיפה מינית שביצע בקרוב משפחתו הקטין של פליסיאן.

קרוב משפחתו של פליסיאן הואשם בניסיון לקנות נשק

בניגוד לחגי פליסיאן, החליטו במשטרה שלא להגיש כתבי אישום נגד קרוב משפחתו ונגד טרלן חנקישייב על מעורבות ברצח. עם זאת, הוגש הבוקר כתב אישום נגד קרוב משפחתו של פליסיאן, שהואשם כי ניסה לקנות מעד המדינה אמצעי נשק, כדי לפגוע באדם אחר. 

בנוגע לטרלן חנקישייב, אומרים במשטרה כי יש נגדו כמה תיקים תלויים על עבירות רכוש וסמים. במשטרה מסבירים את אי הגשת כתבי האישום נגד על הרצח בכך שהם מעריכים כי חגי פליסיאן ביצע את הרצח בבר נוער לבדו. את ההכנות הוא עשה מול עד המדינה, אך השניים שנעצרו יחד עמו לא היו בסוד העניינים.

בחודש שעבר חלה התפתחות דרמטית בחקירת פרשת הרצח, כשפליסיאן הודה בפני מדובב של המשטרה כי ביצע את הרצח. בעקבות הודאתו, יחד עם ההקלטות שביצע עד המדינה, העריכו במשטרה כי התיק שהסעיר את המדינה בשנים האחרונות ייסגר בכתב אישום.