שב"ס שינה את הנוהל: גם אסירים הומואים ולסביות יוכלו להתייחד בכלא

לאחר שנים של מאבקים, החליט שירות בתי הסוהר להתיר התייחדות להומואים ולסביות בכלא. עד כה, נדחו בקשות בנושא בשל פקודת הנציבות. בקהילה הגאה מרוצים: "הישג אדיר, מקווים שימומש בשטח"

מהפכה בעמדת שב"ס. ארכיון (AP)

המאבק צלח: שירות בתי הסוהר החליט להתיר מפגשי התייחדות לאסירים עם בני זוגם מאותו המין, זאת לאחר מאבק ממושך של הקהילה הגאה בנושא. העמדה החדשה נחשפה במכתב הארגון, לאגודה לזכויות האזרח שדרשה בין היתר את השינוי. במכתב צוין כי השיקולים בהחלטה אם לאפשר מפגשי התייחדות לאסירים, יהיו זהים, הן באשר לזוגות הטרוסקסואליים והן באשר לזוגות בני אותו המין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עמדת שירות בתי הסוהר הייתה עד כה כי פקודת הנציבות בעניין מפגשי התייחדות חלה רק על זוגות הטרוסקסואליים, וגם בית המשפט קיבל עמדה זו. כך למשל, בשנת 2006 דחה בית המשפט המחוזי בתל אביב עתירה של אסיר שביקש מפגשי התייחדות עם בן זוגו, בנימוק שפקודת נציבות השב"ס הנוגעת להתייחדות מתייחסת מפורשות לבני זוג שהם גבר ואישה. ערעורו לבית המשפט העליון לא נדון כיוון שמאסרו הסתיים.

גם באוקטובר 2012 טען אסיר כי שב"ס מפלה אותו לרעה על רקע נטייתו המינית, וזו הסיבה לכך שלא הותר לו לקיים מפגשי התייחדות עם בן זוגו. עו"ד משה שוחטמן, היועץ המשפטי של האגודה למען הלהט"ב, שהיה ממובילי המאבק בנושא, אמר לחדשות 2 באינטרנט כי מדובר בהישג אדיר: "לאחר שעתירות שהגשנו בנושא התקבלו על ידי השב"ס בקרירות ומרירות, עומדת לפנינו היום עמדת השב"ס המכירה באופן רשמי בזכותם של הומואים להתייחדות. כעת נותר לקוות שגם בין כותלי הכלא ומקבלי ההחלטות בשטח יפנימו את העמדה ולא יערימו קשיים מיותרים על אסירים הומוסקסואלים בבואם לבקש התייחדות כפי שקרה לצערי בכל המקרים בעבר".

"חבל שהמהפכה לגבי זכויות קהילת הלהט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים) הגיעה לשירות בתי הסוהר רק עכשיו. זכויות האדם, ובהן הזכות לשוויון, לא נעצרות בשערי הכלא. זהו צעד נוסף וחשוב בביסוס ההבנה, שיחסים הומוסקסואליים הם שווי ערך ליחסים הטרוסקסואליים", ציין עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח.

בשב"ס ביקשו להבהיר בתגובה כי לא חל כל שינוי במדיניות שב"ס או בפקודה המתווה כללים לאישור התייחדות. "במסגרת מענה לפניית האגודה, הובהר לפונים כי הפקודה הקיימת קובעת כי השיקולים המנחים לאישור התייחדות הינם זהים, בין אם מדובר בזוגות הטרוסקסואלים ובין אם מדובר בזוגות חד מיניים ועל כן איך צורך לשנותה".