ניר מעוז: "הכרעת הדין אינה מקלה על כאבנו, אנחנו עדיין חוששים מהרוצח"

לאחר שדניאל מעוז הרשע ברצח הוריו ונשלח לשני מאסרי עולם, הגיב הבוקר לראשונה אחיו לגזר הדין. "צפויה לנו התמודדות ארוכה - נפשית ומשפטית", אמר ניר - שהואשם על ידי אחיו כי הוא זה שרצח את הוריהם. "אנחנו עדיין חוששים מהרוצח ומהמחשבה של מה יעשה במהלך שהותו בכלא ואחרי שישוחרר"

"ההתמודדות לא קלה, אנחנו עדיין חוששים מהרוצח": זמן קצר לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע את דניאל מעוז (29), ברצח הוריו נח (64) ונורית (60) מעוז ז"ל, הגיב לראשונה האח התאום של דניאל, ניר, להכרעת הדין ששלחה את אחיו לשני מאסרי עולם מצטברים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הכרעת הדין אינה מקלה במאומה על ההתמודדות עם האובדן הקשה מנשוא של אובדן ההורים שלנו", אמר ניר בצאתו מאולם בית המשפט. "לפחות היום נעשה צדק ובית המשפט שם קץ להתעללות האכזרית במשפחה בידי הרוצח הארור והשפל ומי שנעתרו לסייע לו בבית המשפט ומחוצה לו".

לדבריו של מעוז האח, עדיין צפויה למשפחה התמודדות ארוכה מבחינה נפשית ומשפטית - אפילו שהכרעת הדין כבר ניתנה ונקבע שהאח דניאל הוא זה שרצח את הוריו בדם קר ובאכזריות בלתי נתפסת. מעוז הביע סיפוק מהכרעת הדין, אבל גם הביע חשש מהתנהגותו של אחיו דניאל בשנים הבאות: "אנחנו עדיין חוששים מהרוצח ומהמחשבה של מה שהוא עלול לעשות לנו בתוך הכלא ולאחר שחרורו. בית המשפט הכיר בכך שהוא הרוצח - ואנחנו מקווים שגזר הדין יגן עלינו למשך שנים רבות".

"הניסיונות להגן על דניאל - כמו הדקירה ה-71"

אחותו תמר מעוז, היום בביהמ"ש (אוהד צויגנברג)
עם תום הדיון בבית המשפט סיפר התובע עו"ד יובל קפלינסקי על תחושות המשפחה לאורך המשפט, במיוחד לאור הגרסאות השונות שסופקו לחוקרים על ידי דניאל מעוז, שלפי אחת מהן האח ניר הוא לכאורה, הרוצח האמיתי. "בית המשפט הכריע שהראיות האלה לא הותירו מקום לספק וקבע שדניאל ביצע את הרצח של נורית ונוח מעוז. כל מי שמכיר את פרטי הזוועה שאירעו באותה דירת מגורים לא יכול להיות מופתע מגזר הדין החמור שנגזר היום על הנאשם", אמר.

"במהלך המשפט ננקטו ע"י הנאשם מהלכים חריגים ומצערים. מהלכים אלה היו בגדר הדקירה ה-71 שננעצה בנפשם החבולה של בני משפחת הנרצחים והפכה את הטרגדיה שלהם לכפולה ומכופלת", הוסיף.

השופטים קבעו: דניאל רצח את הוריו בדם קר

"לא מצאנו סימן וזכר לכיבוד הורים אצל הנאשם שרצח בדם קר את הוריו. זעקה הארץ ורעשו השמיים; דם אם חולת סרטן, דם אב, דם זוג הורים נשפך סתם כך, באכזריות שאין דומה לה, על ידי בנם, הנאשם", קבעו השופטים מוקדם יותר בבית המשפט.

בהמשך מסרו השופטים את גזר הדין, כפי שדרשה התביעה: שני מאסרי עולם מצטברים.
השופט סגל קבע כי "הנאשם במילתו האחרונה לא רק שלא הביע חרטה אלא המשיך להאשים את אחיו ברצח. אנחנו משיתים עליו שני מאסרי עולם במצטבר. נסיבות ביצוע רצח המנוחים מוכיחות באופן חד וברור: המדובר במעשי רצח שטניים, מתוכננים בקפידה מראש, לשם השגת תכלית מעוותת שנרקמה במוחו היוקד של הנאשם. בנסיבות אלו, אין כל הצדקה לילך ולו מרחק פסיעה לטובת הנאשם".

השופט צבי סגל התייחס לגרסה שהציג מעוז, לפיה אחיו התאום ניר הוא הרוצח והוא לא חשף זאת מחשש שניר יחשוף את עברו הפדופילי של אחיו התאום הנאשם. לדברי השופט: "גרסה זו לא זכתה לאמון מצידנו".

"בית המשפט ניסה למצוא ספק סביר כלשהו שיש בו להעיד שלא נאשם זה הוא שרצח בעשרות דקירות סכין את הוריו, ברם לא מצאנו", הוסיף השופט סגל. "קבענו כי למעלה מספק סביר תכנן הנאשם לפגוע בהוריו". על המניע והמעשה המזוויע פירט: "המניע למעשיו היה, ככל הנראה, חפצו לקבל את חלקו בעיזבון הוריו המנוחים, על רקע חובות ההימורים אותם צבר, ואשר עתידים היו להמשיך ולתפוח. בשעה 23:00, או בסמוך לכך, דקר הנאשם את הוריו המנוחים עשרות דקירות סכין בכל חלקי גופם. דקירה אחר דקירה. אחת ועוד אחת, כאשר הם מתגוננים - עד שנפחו את נשמתם ומתו. הנאשם לא הסתפק בכך, אלא החל, בסמוך לאחר הרצח, לנסות לטשטש את עקבותיו".

"ניר לא קשור לרצח הוריו"

"התיק מהווה תופעה יוצאת דופן. קודם לרצח הייתה משפחת מעוז נורמטיבית ומתפקדת. המעשה הנורא גדע באבחות סכין את פתיל חיי ההורים, פילג את בני המשפחה לשניים - מעבר אחד הנאשם ומעבר השני בני משפחתו. אין חולק שמדובר בטרגדיה קורעת לב... הוכחה לפנינו מסכת עובדתית שאין בה כדי לבייש תסריט אימים קולנועי, אלא שהפעם, ולמגינת הלב - התרחש הדבר במציאות", המשיך השופט.

על ניסיונות ההפללה החוזרים ונשנים של דניאל מעוז על אחיו ניר אמר השופט: "ללא צל של ספק, ניר לא שהה בבית ההורים בעת הרצח, ולא היה קשור לרצח הוריו בהתייחס לכל האמור". הוא סיכם: "משהוכחו יסודותיו המשפטיים של הרצח הרשענו פה אחד את הנאשם בשתי עבירות: רצח והשמדת ראייה".