כך רצח את דניאל מעוז את הוריו - שלב אחר שלב

אחד המשפטים הדרמטיים ביותר בישראל הגיע היום לסיומו, עם הרשעתו של דניאל מעוז ברצח הוריו וגזר הדין של שני מאסרי עולם. כך השתלשלה פרשת הרצח שזיעזעה את המדינה, שלב אחר שלב - מהסתבכותו של מעוז בהימורים, דרך רצח הוריו בדקירות סכין בביתם שבירושלים ועד לפעולות השמדת הראיות

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע הבוקר (ב') את דניאל מעוז ברצח הוריו, במהלך חודש אוגוסט 2011 וגזר עליו שני מאסרי עולם שאותם ירצה במצטבר. כך התגלגלה פרשת הרצח שזיעזעה את המדינה, שלב אחר שלב, החל מהסתבכותו של מעוז בהימורים ועד לארוחה המשפחתית שהסתיימה בטרגדיה עקובה מדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במוצאי שבת, 13.8.11, בשעת לילה מאוחרת, בעודם שוהים בביתם בירושלים ומתכוננים לשינה, נגדעו חייהם של נורית ונח מעוז ז"ל, בעשרות דקירות סכין. בני הזוג מעוז נמצאו מוטלים על רצפת הסלון בבית בו חיו שנים רבות עם ארבעת ילדיהם, כשגופותיהם שותתות דם, ובידיהם פצעי הגנה רבים, אות למאבקם העיקש, עד נשימתם האחרונה, במי שביקש לרצוח אותם - בנם דניאל.

על פי כתב האישום שהוגש נגדו, לאחר הרצח שלף דניאל מעוז את הסכין מגופת אביו המנוח והחל לתכנן בשיטתיות מצמררת כיצד להעלים ראיות שונות - החל מהבגדים אותם לבש במהלך שהותו בדירה, דרך הסכין ששימשה לביצוע הרצח, ועד הראיות הפורנזיות הרבות בדירה, לרבות טיפות דם ותאי עור, שמעוז חשש כי עלולים לקשור אותו לזירה.

לאחר מכן, שב דניאל לביתו בתל אביב, התקלח, השליך את הסכין וחלק מהבגדים אותם לבש, נסע לדירת ההימורים, שהה שם שעה קלה, לא לפני שמשך כסף מכספומט ותידלק את רכבו, בעודו מודע לכך כי בשני המקומות הללו מוצבות דרך קבע מצלמות, כך שעצם שהותו באותם שני מקומות - מבלי שהיה לכך הכרח או צורך אחר - נועדה לבסס את ראשיתו של טענת האליבי עבורו.

ניסה להשמיד את הראיות

בדירת ההימורים, אליה הגיע מעוז נסער, מזיע ומדמם כתוצאה מחתך עמוק בידו, הוא התעניין באפשרות הטכנית לאכן מיקום באמצעות מכשיר טלפון, ולאחר שעה קלה פרש ממשחק ההימורים, כשפניו מועדות חזרה לבית הוריו בירושלים. שם, בעוד הוריו שרועים מתים על הרצפה, סיים הנאשם לנקות את הזירה, בעיקר תוך שימוש נרחב באקונומיקה, ששפך על הגופות וסביבן.

על פי כתב האישום, מעוז לא הסתפק בכך ואף ניקה מתחת לכל אחת מציפורני הוריו בסכין. בשלב מסוים גם הצית גפרור כדי להשמיד חלק מהראיות על ידי שריפתן. בסופן של פעולות הניקוי וטשטוש הראיות, פיזר מעוז בסמטה סמוכה לבית הוריו המנוחים כפתורים, אשר לטענתו נתלשו מחולצתו של ניר (אחיו) במהלך המאבק בין שניהם, ושב לביתו בתל אביב, שם התקלח והלך לדבריו לישון. כמו כן, השמיד מעוז את נעליו והשטיחים שברכבו.  

דניאל לא הפסיק להאשים את אחיו התאום, ניר (חדשות 2)

האשים את אחיו התאום ברצח ההורים

ככל שנקפו הימים, ולמשטרה התברר אודות היותו מכור להימורים, התמקדו בו פעולות החקירה, על אף שבמקביל החוקרים לא זנחו גם אפשרויות אחרות - החל מסכסוך של המנוחים עם גורם כלשהו מחוץ למשפחה וכלה ברצח על רקע לאומני. במסגרת זו, ובמהלך שיחה בין מעוז לבין חברו-שותפו למשחקי ההימורים, הנחה מעוז את האחרון שלא להשיב על שאלות שאינן מיטיבות עמו, ואף ביקש ממנו כי ינסה כל העת להבהיר לחוקרים כי הוא, מעוז, כלל לא היה מסוגל לפגוע בהוריו.

לאורך החקירה שינה מעוז גרסאות כמה פעמים ולבסוף דבק בגרסה, שלפיה אחיו התאום ניר הוא זה שרצח את הוריו המנוחים, בעוד הוא (דניאל) מצוי בבית ומסתתר בשירותים מחשש לחייו. על מעורבותו של אחיו ניר ברצח לא סיפר מעוז עד לעדותו בבית המשפט, מחשש, כך לטענתו, שמא ניר יחשוף את העובדה כי יש לו (לדניאל) נטיות פדופיליות.  

סרטון ממצלמת אבטחה הראה כיצד שעתיים וחצי אחרי הרצח הגיע מעוז לכספומט בבת-ים ומשך 1,600 שקלים. לטענת המשטרה זה היה חלק מהניסיון שלו לייצר אליבי. את הטלפון הסלולרי השאיר בדירתו בתל אביב, כדי שהאיכון ימקם אותו שם. מיד אחרי שרצח את הוריו, לטענת הפרקליטות, חזר לתל אביב, משך כסף והמשיך למועדון ההימורים שבו נהג להמר.

המשפחה התנערה מדניאל

באוגוסט 2011, זמן קצר לאחר שנרצחו הוריו, נעצר מעוז בחשד לביצוע המעשה לאחר שנקלע לחובות בגין הימורים, וקיווה לכסות אותם בכספם. מאז ועד היום הוא ניסה מספר פעמים להאשים את אחיו ברצח, מה שגרר את אחיו ואחותו להודיע כי הם מתנערים ממנו לחלוטין. התובע במשפטו דחה בתוקף את גרסת מעוז כי אחיו התאום ניר הוא הרוצח.

מעוז העביר לאחרונה פניה אישית לשב"ס בדרישה שיותר לו לעלות לקבר הוריו. עם זאת, עוד בטרם קיבל תשובה רשמית הוא פתח בשביתת רעב. למרות הראיות החזקות נגדו, ממשיך מעוז לטעון שהוא חף מפשע. ראיות שהוצגו במשפטו לפני כחודשיים, מוכיחות כיצד הוא ניסה לבנות לעצמו אליבי אחרי הרצח - אליבי שקרס.