ביהמ"ש הרשיע את דניאל מעוז ברצח הוריו וגזר עליו 2 מאסרי עולם: "כמו תסריט אימים קולנועי"

השופטים דחו את גרסתו, שלפיה אחיו התאום ניר הוא הרוצח והרשיעו אותו פה אחד: "קבענו כי למעלה מספק סביר תכנן הנאשם לפגוע בהוריו ורצח אותם בדם קר". דניאל מעוז לאחר ההחלטה: "מעולם לא רצחתי את הוריי, מגיע להם שהאמת תצא לאור". השופטים גזרו עליו שני מאסרי עולם מצטברים

בית המשפט המחוזי בירושלים, בהרכב בראשות השופט צבי סגל, הרשיע הבוקר את דניאל מעוז (29), ברצח הוריו נח (64) ונורית (60) מעוז ז"ל. השופטים קבעו כי "לא מצאנו סימן וזכר לכיבוד הורים אצל הנאשם שרצח בדם קר את הוריו. זעקה הארץ ורעשו השמיים; דם אם חולת סרטן, דם אב, דם זוג הורים נשפך סתם כך, באכזריות שאין דומה לה, על ידי בנם, הנאשם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהמשך מסרו השופטים את גזר הדין, כפי שדרשה התביעה: שני מאסרי עולם מצטברים. השופט סגל קבע כי "הנאשם במילתו האחרונה לא רק שלא הביע חרטה אלא המשיך להאשים את אחיו ברצח. אנחנו משיתים עליו שני מאסרי עולם במצטבר. נסיבות ביצוע רצח המנוחים מוכיחות באופן חד וברור: המדובר במעשי רצח שטניים, מתוכננים בקפידה מראש, לשם השגת תכלית מעוותת שנרקמה במוחו היוקד של הנאשם. בנסיבות אלו, אין כל הצדקה לילך ולו מרחק פסיעה לטובת הנאשם".

השופט צבי סגל התייחס לגרסה שהציג מעוז, לפיה אחיו התאום ניר הוא הרוצח והוא לא חשף זאת מחשש שניר יחשוף את עברו הפדופילי של אחיו התאום הנאשם. לדברי השופט: "גרסה זו לא זכתה לאמון מצידנו".

"בית המשפט ניסה למצוא ספק סביר כלשהו שיש בו להעיד שלא נאשם זה הוא שרצח בעשרות דקירות סכין את הוריו, ברם לא מצאנו", הוסיף השופט סגל. "קבענו כי למעלה מספק סביר תכנן הנאשם לפגוע בהוריו". על המניע והמעשה המזוויע פירט: "המניע למעשיו היה, ככל הנראה, חפצו לקבל את חלקו בעיזבון הוריו המנוחים, על רקע חובות ההימורים אותם צבר, ואשר עתידים היו להמשיך ולתפוח. בשעה 23:00, או בסמוך לכך, דקר הנאשם את הוריו המנוחים עשרות דקירות סכין בכל חלקי גופם. דקירה אחר דקירה. אחת ועוד אחת, כאשר הם מתגוננים - עד שנפחו את נשמתם ומתו. הנאשם לא הסתפק בכך, אלא החל, בסמוך לאחר הרצח, לנסות לטשטש את עקבותיו".

השופט המשיך, "התיק מהווה תופעה יוצאת דופן. קודם לרצח הייתה משפחת מעוז נורמטיבית ומתפקדת. המעשה הנורא גדע באבחות סכין את פתיל חיי ההורים, פילג את בני המשפחה לשניים - מעבר אחד הנאשם ומעבר השני בני משפחתו. אין חולק שמדובר בטרגדיה קורעת לב... הוכחה לפנינו מסכת עובדתית שאין בה כדי לבייש תסריט אימים קולנועי, אלא שהפעם, ולמגינת הלב - התרחש הדבר במציאות".

על ניסיונות ההפללה החוזרים ונשנים של דניאל מעוז על אחיו ניר אמר השופט: "ללא צל של ספק, ניר לא שהה בבית ההורים בעת הרצח, ולא היה קשור לרצח הוריו בהתייחס לכל האמור". הוא סיכם: "משהוכחו יסודותיו המשפטיים של הרצח הרשענו פה אחד את הנאשם בשתי עבירות: רצח והשמדת ראייה".

מוקדם יותר כאמור ביקש עו"ד יובל קפלינסקי התובע מטעם הפרקליטות, להטיל על מעוז שני מאסרי עולם, מצטברים וללא חפיפה - ונענה. מהצד השני אמר עו"ד דוד ברהום, סניגורו של דניאל מעוז כי "מדובר בשני מעשים שקרו באותו טווח זמנים, ואני מבקש מבית המשפט לשקול לחפוף בין שני מאסרי העולם".

לאחר מתן גזר הדין אמר עו"ד קפלינסקי כי "הראיות לא הותירו מקום לספק. כל מי שמכיר את פרטי הזוועה אינו יכול להיות מופתע מגזר הדין החמור. היום מסתיימת הפרשה מבחינה משפטית. במהלך המשפט ננקטו הליכים חריגים ומצערים על ידי הנאשם, שהם ממש בגדר הדקירה ה-71 שננעצה בנפשם החבולה של בני משפחת הנרצחים והפכה את טהרגדיה שלהם לכפולה ומכופלת. המשפחה הזו ראויה לכך שהמשפט יסתיים היום. אין לנו תחושת הקלה, אנחנו שבעי רצון".

את משפחת מעוז מייצגת עו"ד טלי אייזנברג ממרכז נגה. עו"ד אייזנברג הגיבה על ההחלטה בראיון לחדשות 2 באינטרנט: "כל מי שבקיא בפרטי הפרשה יודע שטענת דניאל מעוז לפיה אחיו הוא הרוצח היא טענה אכזרית, לא פחות מזה. דניאל מצא לעצמו קורבן קל - אחיו - והמשיך להתעלל בו ולפגוע בפרטיותו ובשמו הטוב. בית המשפט אמר את דברו בצורה מאוד חריפה, גם לגבי אשמת הנאשם וגם לגבי הנסיון להאשים את אחיו".

עו"ד טלי אייזנברג (חדשות 2)

האשמות השווא לאח התאום המשיכו בדיון

מעוז עצמו אמר לאחר מתן הכרעת הדין: "אני, דניאל מעוז, לא רצחתי את הוריי היקרים ז"ל. הרשעתי היא טעות טראגית. מגיע להוריי שהאמת תצא לאור. צר לי שלא כך קרה. לו רק הייתם מבינים את הקשר האיום שקיים בין שתיקה לשיתוק ובין אלימות להלם. הכול גלוי וידוע בפני הקב"ה ומבטחי שהצדק יצא לאור. כפי שכתוב בתהילים: 'אמת מארץ תצמח'. הנאשם נמצא כאן ויושב באולם בית המשפט, בשורה השלישית, הוא רצח את הוריי. זו טעות טראגית". בדבריו התכוון, שוב, לאחיו התאום ניר.

בפתח הדיון אמר המורשע דניאל לאחיו התאום ניר: "מזל שלא היית צריך לעבור פוליגרף" ותוך כדי הקראת גזר הדין חזר ואמר: "איך אתה ישן? אתה ישן טוב?".

בתקופה האחרונה, הוא שינה את חזותו, למד תורה בכלא ניצן, ו"התחזק" דתית. לאחרונה הוא אף זכה בחידון התנ"ך לאסירים בכלא.

אחותו תמר מעוז, היום בביהמ"ש (אוהד צויגנברג)

באוגוסט 2011, זמן קצר לאחר שנרצחו הוריו, נעצר מעוז בחשד לביצוע המעשה לאחר שנקלע לחובות בגין הימורים, וקיווה לכסות אותם בכספם. מאז ועד היום הוא ניסה מספר פעמים להאשים את אחיו ברצח, מה שגרר את אחיו ואחותו להודיע כי הם מתנערים ממנו לחלוטין. התובע במשפטו דחה בתוקף את גרסת מעוז כי אחיו התאום ניר הוא הרוצח.

עו"ד טלי אייזנברג (חדשות 2)

מעוז העביר לאחרונה פנייה אישית לשב"ס בדרישה שיותר לו לעלות לקבר הוריו. עם זאת, עוד בטרם קיבל תשובה רשמית הוא פתח בשביתת רעב. למרות הראיות החזקות נגדו, ממשיך מעוז לטעון שהוא חף מפשע. ראיות שהוצגו במשפטו לפני כחודשיים, מוכיחות כיצד הוא ניסה לבנות לעצמו אליבי אחרי הרצח - אליבי שקרס.

נעץ את הסכין באביו מספר פעמים

סרטון ממצלמת אבטחה הראה כיצד שעתיים וחצי אחרי הרצח הגיע דניאל מעוז לכספומט בבת-ים ומשך 1,600 שקלים. לטענת המשטרה זה היה חלק מהניסיון שלו לייצר אליבי. את הטלפון הסלולארי השאיר בדירתו בתל אביב, כדי שהאיכון ימקם אותו שם. מיד אחרי שרצח את הוריו, לטענת הפרקליטות, חזר לתל אביב, משך כסף והמשיך למועדון ההימורים שבו נהג להמר.

אחיו ואחותו של מעוז (חדשות 2)

על פי כתב האישום שהוגש נגדו, מעוז ביצע את הרצח כדי לזכות בכספי ירושה ולכסות את החובות הגדולים שצבר בגלל התמכרותו להימורים. הוא גם חיפש מידע באתרים שונים באינטרנט בנוגע לשיטות לביצוע רצח ולקבלת כספי ירושה. מעוז עצמו העיד בעבר ואמר כי הוא היה יכול לרצוח רק את רוצח הוריו.

בליל 13 באוגוסט הוריו של מעוז הזמינו אותו לארוחת ערב, ולאחר שיחה שגרתית בענייני משפחה ועבודה, הוא נטל על פי האישום סכין באורך כ-30 ס "מ, ניגש לעבר אביו שהיה בסלון הבית, ונעץ את הסכין מספר רב של פעמים בחלקי גופו השונים. לאחר מכן הוא גם רצח על פי האישום את אמו.