30 שנות מאסר הוטלו על הפלסטיני שאנס בגן העיר

בית המשפט גזר עונש כבד על אחמד בני ג'אבר, שהורשע באונס נערה בגן העיר, בתקיפה מינית של בן זוגה ובהתעללות חמורה בשניהם. השופטים קבעו בגזר הדין: "רמת האכזריות וההתעללות של הנאשם עומדת על המדרג הגבוה ביותר". הנאנסת חשה הקלה: "אני שמחה שהסיוט הזה נגמר ואוכל לחזור לחיים נורמלים"

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (ד') 30 שנות מאסר על אחמד בני ג'אבר, פלסטיני בן 22 שהורשע לפני כמה חודשים בביצוע האונס המחריד של נערה בחניון גן העיר ותקיפה מינית של בן זוגה. ג'אבר הורשע במסגרת הסדר טיעון, והודה בכתב אישום מתוקן בשורה של עבירות מין חמורות. בית המשפט קבע שהוא ישלם פיצויים בסך 258 אלף שקלים למתלוננת וסכום זהה למתלונן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בחיפושינו אחר תקדימים לא מצאנו מסכת כה חריגה של מכלול עבירות מין קשות שכאלו", ציינו השופטים נורית אחיטוב, רענן בן יוסף ומרים דיסקין, לפני שגזרו את דינו של ג'אבר. "מדובר במעשה שרמת האכזריות וההתעללות של הנאשם עומדת על המדרג הגבוה ביותר. מסכת בלתי פוסקת של עבירות מין קשות, ביזוי והשפלה, הוא כפה עליהם לבצע עבירות מין אחד בשני תוך הפעלת אמצעי הפחדה ואלימות ותוך שאינו מגלה חמלה וצלם אנוש".  

השופטים, שקיבלו את ההחלטה פה אחד, הסבירו את החלטתם על הענישה החמורה ואמרו כי "בבואנו לקבוע את מתחם הענישה ההולם, אנו משווים לנגד עינינו את ייחודו של האירוע ואת נסיבותיו החריגות ויוצאות דופן. לא נרחיק לכת אם נאמר שמדובר באירוע המעורר בעתה ופלצות. מדובר במסכת מתמשכת ובלתי פוסקת של עבירות מין קשות וחמורות של מספר מעשי אונס, מעשי סדום ומעשים מגונים תוך התעללות, ביזוי והשפלה. מעשי עבירה קשים ומתמשכים שבוצעו באטימות וברוטאליות חסרות תקדים בשני המתלוננים".

"לא גילה קורטוב חמלה או זיק של צלם אנוש"

הם הדגישו בגזר הדין את האכזריות הרבה של התוקף. "מעבר לאינוסם וחילול גופם ונפשם של קורבנותיו, כפה עליהם הנאשם גם לבצע מעשים מיניים זה בזה, כשכל אותה עת הוא צופה בהם לשם סיפוק יצריו הסוטים ודחפיו המיניים המעוותים", כתבו השופטים. "במהלך ההתעללות הילך הנאשם אימים על המתלוננים והפעיל אמצעי הפחדה ואיומים ואלימות פיזית שהתבטאה באגרופים, סטירות ואיומי סכין. כל אותה עת לא גילה הנאשם ולו קורטוב חמלה או זיק של צלם אנוש. הוא לא שעה לתחינתם
של המתלוננים ולא לתחנוניהם כי יחדל ממעשיו, אלא המשיך להתעלל בהם". 

הנערה שהותקפה אמרה בעקבות גזר הדין כי היא חשה הקלה גדולה: "סוף סוף הסיוט הזה נגמר ואני יכולה להתחיל שלב חדש של חזרה לחיים נורמלים. עם זאת, אני מאוכזבת מהפרקליטות שאטמה אוזניה ולבה וסירבה לבדוק לעומק את המניעים של המפגע. הם הסתירו ממני שהמפגע למד במערכת החינוך האסלאמית ובא מרקע דתי ושהוא נהג ליידות אבנים בחיילי צה"ל". היא הוסיפה כי היא מצפה שראש הממשלה יורה לשר הביטחון להפעיל את סמכותו ו"להכיר בפשע הנורא כאירוע איבה".

עו"ד רוני סדובניק, שייצגה את קורבן האונס אמרה כי "במהלך משפט זה, ראינו שוב שחוק זכויות נפגעי עבירה הוא מסורס וחסר שיניים".

פגע קשות בשני המתלוננים

בחודש מרס האחרון, הפרקליטות הגישה לבית המשפט את הסדר הטיעון שגיבשה עם הצעיר הפלסטיני שהואשם בביצוע מעשי אונס בזוג מתלוננים בחניון גן העיר שבתל אביב בחודש מאי האחרון. על פי כתב האישום המתוקן, הודה הצעיר בשורה של עבירות מיניות שיוחסו לו. קורבן האונס, התנגדה להסדר הטיעון, ודרשה כי הנאשם יודה שהאונס היה פשע שנאה על רקע לאומני.

במסגרת הסדר הטיעון שחתמה הפרקליטות מול אנשיו של הנאשם, בית המשפט הרשיע את הצעיר אחמד בני-ג'אבר בביצוע מספר עבירות הנוגעות לאונס ולמעשי סדום תוך כדי התעללות. בית המשפט הטיל באופן חריג צו איסור פרסום על פרטי כתב האישום שהוגש מלכתחילה, וכן על זה המתוקן. למרות זאת, מתוך סעיפי האישום בהם הודה בני-ג'אבר, ניתן להבין כי הוא פגע קשות בשני המתלוננים במשך זמן רב בעת שתקף אותם בחניון "גן העיר" הממוקם במרכז תל אביב.

האירוע התרחש בליל שישי ב-מאי 2012 בחניון גן העיר בתל אביב. זוג תלמידי תיכון שהגיעו למקום הותקפו בידי ג'אבר, והצעירה נאנסה על ידו מול בן זוגה. מכתב האישום עולה כי הצעיר הפלסטיני עקב אחריהם עד שהם נכנסו לתא שירותים במקום, ושם תקף את שניהם מינית והתעלל בהם במשך שעתיים.