וינשטיין נגד חוק "ג'נין ג'נין": "פוגעת בחופש הביטוי"

בדיון בוועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת הביע היועץ המשפטי לממשלה את התנגדותו להצעת החוק שלפיה יוכלו חיילים לתבוע יוצרים המשמיצים את צה"ל. הסיבה: "יש בה משום פגיעה בלתי מידתית בחופש הביטוי הפוליטי"

"פוגע בזכות לחופש הביטוי". וינשטיין (חדשות 2)

לפני כחודש אושרה בקריאה טרומית הצעת החוק שניסח ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי), המכונה חוק "ג'נין ג'נין", ומאפשרת לחיילי צה"ל להגיש תביעה נגד המוציאים דיבתם רעה. אלא שהיום (ג'), יצא היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין נגד הצעת החוק משום שלדבריו היא "פוגעת בזכות החוקתית לחופש הביטוי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את קביעתו כתב וינשטיין בחוות דעת שהעביר לוועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת. לדבריו, קיימים קשיים חוקתיים משמעותיים בהצעת החוק בנוסחה הנוכחי. "ההסדרים הקבועים בחוק איסור לשון הרע יוצרים איזון עדין בין שתי זכויות יסוד: חופש הביטוי והזכות לשם טוב, זכות הנגזרת מכבוד האדם", כתב וינשטיין.

"העמדת עילת תביעה זו דווקא ביחס לציבור הנמצא בלב הקונצנזוס הישראלי ודווקא באשר לפעילות המצויה במרכז הפעילות השלטונית של המדינה - יש בה משום פגיעה בלתי מידתית בחופש הביטוי הפוליטי", הוסיף היועץ המשפטי לממשלה.

הצעת החוק של ח"כ שטבון נושאת את שמו של סרטו של הבמאי מוחמד בכרי, שנוצר בעקבות הקרב שניהל צה"ל במחנה הפליטים בעיר במסגרת מבצע "חומת מגן" במאי 2002 - ועורר גל של הפגנות נגדו, בעקבות הצגת תיעוד אירועי ימי הקרב מנקודת מבטם של הפלסטינים תושבי המקום.

חיילי צה"ל שנלחמו באותה העת בג'נין - הביעו תרעומת על הסרט וטענו כי הוא מכיל טענות והאשמות שווא.