העליון: לסגור סופרים בשבת בת"א

הסוף לקניות בשבת ב-AM:PM? ביהמ"ש העליון התערב בסוגייה מקומית בעלת משמעות ביחסי חילונים-חרדים וקבע שעל עיריית ת"א לאכוף את תקנות העזר שלה לסגירת עסקים בשבת. השופט הביע תקווה שיימצא פתרון שיתאים לכל

בהחלטה שעוד צפויה לעורר אמוציות רבות, קבע היום (ג') בית המשפט העליון כי על עיריית תל אביב לאכוף את חוק העזר לסגירת עסקים בשבת. משמעות ההחלטה: רשת המרכולים טיב טעם וחנויות השירות מרשת AM:PM הפופולאריות באזור המרכז - ייסגרו מעתה ביום המנוחה השבועי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את ההחלטה קיבל בית המשפט בעקבות ערעור של בעלי סופרמרקטים קטנים בתל אביב על פסק דין קודם, לפיו אין להורות על סגירת עסקים הפתוחים בשבת. השאלה שעמדה בפני השופטים, בראשות נשיא בית המשפט העליון השופט אשר גרוניס, היתה האם לחייב את העירייה להפעיל אמצעי אכיפה נגד החנויות - אמצעים שעד כה נמנעה מלהפעיל.

"בהתנהלותה הנוכחית, העירייה מאפשרת בפועל הפרתו המתמשכת של חוק זה. מה גם שיש חשש כי נוח לעירייה שלא לעמוד על קיומו, נוכח רווחיה הכלכליים מהטלת קנסות", קבע בית המשפט. "העירייה מפרשת את חובתה לאכיפת חוק העזר באופן שאין לתאר אותו אלא כריק מתוכן מכל וכל ומעזה לכנות את הדבר בשם אכיפה".

שופטי בית המשפט העליון הבהירו כי הם מודעים להיותה של תל אביב עיר ליברלית ופעלתנית אך הדגישו כי "תל-אביב אינה בארץ אחרת, וגם בה יש ציבורים המעוניינים בצביון משמעותי של השבת, והיא מחויבת לחוקי המדינה ולהיותה מדינה יהודית ודמוקרטית".

כיצד יגיב ראש העיר? חולדאי (חדשות 2)

בית המשפט העליון ביטל בכך את פסק הדין הקודם שניתן על ידי בית המשפט לעניינים מנהליים והשיב את הסוגיה לפתחה של עיריית תל אביב - זאת על מנת שתפעיל את שיקול דעתה ותקבל החלטה בדבר אופן הפעלת הסמכויות לאכיפת הנושא.

"יש לקוות כי פרנסי העיר ישכילו למצוא פתרון אכיפה שיכבד את החוק והשבת, וגם יהא לשביעות רצון סבירה של תושביה ההגונים ושוחרי המנוחה של תל-אביב", נכתב בהחלטת השופטים. כעת נותר להמתין ולראות האם קברניטי "העיר ללא הפסקה" יסכימו לקחת פסק זמן בשבת.