השליך מסטיק מרכבו - וישלם 750 שקל או יילך לכלא

כך ייעשה למי שמשליך פסולת מרכבו: נהג שנסע ברחובות ירושלים והשליך גומי לעיסה מחלון הרכב, ייאלץ לבחור בין קנס של 750 שקלים לבין עונש מאסר של שבעה ימים. "מדובר במסר מרתיע מפני ביצוע העבירה", קבעה שופטת בית משפט השלום בירושלים, שהרשיעה את הנהג

קנס או עונש מאסר? (אילוסטרציה)

אם אתם נוהגים להשליך מסטיק או כל פסולת אחרת מחלון הרכב - כדאי שתחשבו שוב. נהג ישראל אחד נאלץ לבחור בין קנס של 750 שקלים לבין עונש מאסר של שבעה ימים, לאחר שדווח כי השליך מסטיק מחלון רכבו בשעה שנסע ברחובות ירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנהג הובא בפני שופטת בית משפט השלום בירושלים, דנה כהן-לקח, בעקבות כתב אישום שהוגש נגדו בגין עבירה של השלכת פסולת מרכב. המקרה אירע ב-25 באוגוסט 2011 ברחוב הרצל בירושלים, בצהרי היום. בהכרעת הדין כתבה השופטת כי "הושלכה אל עבר רשות הרבים מתוך הרכב פסולת מסוג גומי לעיסה. יצוין כי מדובר בעבירה של ברירת-משפט, בגינה קיבל הנאשם הודעת תשלום קנס. הנאשם הודיע כי ברצונו להישפט על העבירה שיוחסה לו, ובהתאם לכך הוגש כתב האישום שלפניי".

מי שדיווחה על השלכת הפסולת הייתה נאמנת ניקיון, מורה לחינוך מיוחד, המתנדבת לתפקיד במשך יותר מ-20 שנה. בדוח שקיבל הנהג המשליך, נכתב כי הוא "נראה ברכב רנו פרטי, בצבע ירוק מטאלי, משליך גומי לעיסה מחלון המכונית במהלך הנסיעה".

להגנתו, טען הנהג כי הוא רגיש לגלוטן ולפיכך כלל אינו לועס מסטיק. נאמנת הניקיון טענה במשפט כי אינה זוכרת את הנהג, אך בדרך כלל היא אינה נוהגת לרשום דוח על זריקת מסטיק, וכי אם כתבה דוח על זריקת גומי לעיסה מרכב - הרי "סימן שהיה משהו ודאי שראיתי ומצאתי לנכון לכתוב אותו".

היא הוסיפה כי כאשר יש לה ספק לגבי פרטי הרכב או לגבי עצם ביצוע עבירה, היא נמנעת מלמלא דוח עבירה. לטענת העדה, הדוח נכתב בשדרות הרצל בירושלים, שהוא קטע כביש הרצוף ברמזורים ושהנסיעה בו אינה מהירה. לפיכך, אם כתבה דוח, הרי הצליחה לראות בוודאות את מספר הרכב ואת ביצוע העבירה.

"מסר מרתיע מפני ביצוע העבירה"

"עדותה של נאמנת הניקיון הותירה עליי רושם אמין ומשכנע", כתבה השופטת כהן-לקח. "הנאשם לא הציג כל מסמך בנוגע לרגישותו הנטענת לגלוטן, ואף לא הובהר האם אין בנמצא גומי לעיסה ללא גלוטן. יתרה מזאת - בעדותו בבית המשפט טען הנאשם כי אין איש מלבדו הנוהג ברכב הנדון, וכי לאשתו וכן לילדיו הגרים מחוץ לבית יש רכבים משלהם".

"העבירה בה הורשע הנאשם פוגעת בניקיון רשות הרבים ובאיכות הסביבה", הוסיפה השופטת. "מדובר בעבירה שהיא למרבה הצער נפוצה וקשה לגילוי. לפיכך, יש מקום להשתת ענישה שיהא בה כדי להלום את כיעור העבירה ולהעביר מסר מרתיע ליחיד ולרבים מפני ביצועה".