IDB בעתירה דחופה לבית המשפט: חייבו את הנושים לדון במתווה אלשטיין

איש העסקים שעלול לאבד מחר באופן סופי את השליטה שלו בתאגיד הישראלי הגדל במשק לא מוותר. קבוצת IDB שלו פנתה לבית המשפט בבקשה דחופה כדי שזה יחייב את הנושים שרצו להדיחו לדון במתווה שגיבש דנקנר עם המשקיע אדוארדו אלשטיין - וידחה את הדיון שנקבע ל-12:00 בצהריים

קונה זמן? דנקנר, ארכיון (חדשות 2)

דנקנר קונה זמן? יום לפני שהשופט איתן אורנשטייו מפרסם את החלטתו בנוגע לקרב על הבעלות בקונצרן הגדול במשק פנתה אי. די. בי. בבקשה דחופה לבית המשפט לחייב כינוס של הנושים על מנת שאלה ידונו במתווה אלשטיין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחר בשעה 12:00 צפוי בית המשפט להכריע סופית בנושא השליטה באי. די. בי. דנקנר שנלחם ברצון של מחזיקי האג"ח להדיחו הצליח לגייס את המיליארדר היהודי אדוארדו אלשטיין עם הבטחה של האחרון להזרים מאות מיליוני שקלים לחברה וכך לבטל את החלטת הנושים להדיחו. אלשטיין אף נכח בדיון שהתקיים ביום חמישי האחרון כדי להראות את כוונותיו.

בבקשה שהגישה החברה ביום חמישי בלילה, והעתק ממנה צורף בהודעה לבורסה שפורסמה הערב, מבקשת החברה מבית המשפט המחוזי בתל אביב ארכה נוספת על מנת להציג בפניו את פרטי המתווה החדש, ולדרוש מבית המשפט לחייב כינוס של הנושים.

בפנייה של אי. די. בי. לבית המשפט, היא מבקשת ארכה של מספר ימים על מנת להציג בפניו את מה שמכונה "מתווה אלשטיין", שכולל הזרמת הון חיצונית בהיקף כולל של 375 מיליון שקלים "שעיקרה מושתת על השקעה מיועדת של תאגיד בשליטת מר אדוארדו אלשטיין", כך נכתב.

אנשי דנקנר דורשים גם מבית המשפט לחייב כינוס של אסיפות הנושים הפיננסים של החברה על מנת לדון ב"מתווה אלשטיין". במהלך הדיון שהתקיים ביום חמישי תמה השופט על כך שעד היום לא קיבל מהחברה את הסכם ההשקעה ואת ההצעה למתווה החוב שהציע דנקנר למחזיקי האג"ח באי.די.בי אחזקות.

אם ידחה השופט את הבקשה, אז על פי התכנון יתכנסו הצדדים מחר בשעה 12:00 בבית המשפט המחוזי בתל אביב וישמעו את החלטתו של השופט בורנשטיין בנוגע לבקשה שהגישו מחזיקי האג"ח של התאגיד.

בדיון שהתקיים שלשום אמר השופט "המצב הקיים אינו בריא לנושים ולחברה, ודרושה הכרעה". השופט אמר בהמשך כי "יש פה שתי חברות, ולפני בית המשפט יש מספר הסדרים, צריך לברר מה קורה עם הבקשות האלה ולקבל הכרעה... זה לא בריא לנושים ולחברה".

המתווה שלו יאושר? אדוארדו אלשטיין (רויטרס)

שלשום הסתיים בצהריים הדיון המכריע על עתיד השליטה בקבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר, שהיקף החובות הכולל שלה עומד על כ-9 מיליארד שקל. "השופט לא החליט כלום", אמר דנקנר לעיתונאים בתום הדיון. "הוא החליט לקבל החלטה ביום ראשון". בית המשפט צפוי כאמור לפרסם את החלטתו בתחילת השבוע הבא באם להכריז על אי.די.בי כחדלת פירעון, או לאפשר לדנקנר ושותפו החדש אלשטיין להמשיך לשלוט בה.

"ההבנה שלנו היא שנגייס הון לאי.די.בי פיתוח", אמר דנקנר לעיתונאים, "ו/או נמכור חלק מכלל ביטוח. חלק - הכוונה למחצית". לא רק דנקנר נכח בדיון המשפטי, אלא גם המשקיע, המיליארדר הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין. דנקנר התייחס גם לכך: "העסקה איתו מאוד מאוד רצינית. לא סתם ראיתם את מר אלשטיין בבית המשפט. זה אומר משהו".

מפת השליטה והחובות של דנקנר (חדשות 2)

במהלך הדיון אמר השופט איתן אורנשטיין: "אני לא משוכנע שאי.די.בי צודקת. אם תוך חודשים ספורים החברה לא תצליח למכור את ההחזקות בכלל ביטוח - יש עילה לחדלות פירעון. גם הבנקים אומרים בעצמם שהם חושבים שצריך לעשות הסדר, אז איך זה מסתדר עם הטענה שלכם?. זה לא 'קליר קאט', אני לא משוכנע שהחברה צודקת, אתם לא יכולים לומר שחוות דעת המומחה שומטת את הקרקע מתחת לבקשת נציגות האג"ח".

את הדברים הוא אמר בתגובה לדבריו של עו"ד צורי לביא ממשדר ליפא מאיר, שמייצג את אי.די.בי, ואמר כי "דוח המומחה הוא המסמר האחרון בארון המתים של ההליך הזה".

"מקווים לטוב"

מחוץ לאולם הדיונים התכנסו הבוקר עשרות עובדי שופרסל, שבאחזקת שנקנר, שהגיעו לתמוך בו. "נוחי אוהבים אותך - אתה מלך העולם!", צעקו העובדים. בזמן שהמיליארדר הארגנטינטי אדוארדו אלשטייין, המשקיע החדש של דנקנר, נכנס לבית המשפט, המפגינים חיבקו אותו.

"אנחנו מקווים לטוב, אני תמיד אופטימי, אבל בית המשפט יכריע", אמר אלשטיין לפני כניסתו לאולם.

ההפגנה מחוץ לביהמ"ש, הבוקר (יוסי זילברמן)

מצד אי.די.בי אחזקות ממשיכים לטעון כי גם החברה האם וגם החברה הבת אי.די.בי פיתוח יכולות לשרת את החוב למרות הערת "עסק חי" שצורפה לדוחות של כל אחת מהחברות. בצד שמנגד, ממשיכות נציגויות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות ופתוח להביע חוסר אמון ביכולתם של דנקנר ואלשטיין להגיע להסדר אמיתי ודורשות את העברת הבעלות באי.די.בי לידיהן - דרישה לה דנקנר והבנקים הנושים מתנגדים בתוקף.

השבוע התחייב אלשטיין שיסייע לאיש העסקים הישראלי לצאת מהמשבר עם בעלי אגרות החוב. "אני חושב שההצעה שלנו היא היחידה שתזרים כספים חדשים לחברה", אמר שותפו של דנקנר באי.די.בי במסיבת עיתונאים שכינס בתל אביב. "אנחנו מוכנים להמשיך במלוא הרצינות יש לנו את מקורות המימון הדרושים להתקדם במהירות רבה".

"מטרת הביקור - להבטיח שאנחנו מוכנים להתקדם"

אלשטיין הוסיף כי מדובר בשבוע קריטי, שבו בית המשפט יתכנס להכרעה בסוגייה. "אם הם זקוקים לביטחונות, לא רצינו להיות רחוקים ומטרת הביקור שלי היא רק להבטיח שאנחנו מוכנים להתקדם", אמר אלשטיין. הוא הצהיר כי הוא רציני וכי הכסף מוכן. לא בכדי הודיעו מחזיקי אגרות החוב שהם דוחים את ההצעה המשופרת של דנקנר ואלשטיין וממשיכים במתווה שהוסכם עם מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח. מתווה זה אמור בסופו של דבר להביא להדחתו של דנקנר מהקבוצה.

אחת מהיוזמות העיקריות של הסכם זה היא "קרן יורק" שספגה היום עקיצה בדבריו של שותפו של דנקנר. "בעת משבר רוב האנשים שבאו אליי במשברים שחוויתי רק רצו לקחת את הנכסים הכי טובים בהנחה הגדולה ביותר", סיפר. "אמרתי לנוחי, הדבר הגרוע ביותר שאתה יכול לעשות עכשיו הוא לחלק נכסים בחינם".

בהכנת הידיעה השתתפו כתבי גלובס