גרסת השופט: "עיוותו את דבריי, זה היה ברוח טובה"

השופט בדימוס ניסים ישעיה, שאמר לעורכת דין המייצגת קורבן אונס במהלך דיון: "יש נשים שנהנות מזה" אומר לחדשות 2 באינטרנט כי דבריו הוצאו מהקשרם וכי רק נתן דוגמה. הוא מודה כי מדובר במשפט חריג, אך מדגיש: "היא יצאה עם חיוך מהאולם ואמרה לי תודה רבה"

"זה היה ברוח טובה, היא אמרה לי תודה רבה כשיצאה מהאולם" - כך מסביר השופט בדימוס ניסים ישעיה, שאמר לעורכת הדין של קורבן אונס: "יש בנות שנהנות מזה", את ההתבטאות החריגה שלו במהלך דיון בבית המשפט - שנחשפה בגל"צ ועוררה סערה גדולה. הוא מדגיש כי דבריו הוצאו מהקשרם ונאמרו רק כדוגמה ולא באופן אישי כלפי הנאנסת שבערעורה דן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה מעוות והוצא מהקשרו, זה לא היה משפט אונס, אני בכלל פנסיונר וזה היה דיון לא פורמלי בוועדת ערר של הביטוח הלאומי, שיושבים אני ועוד שופטים", סיפר הבוקר השופט בדימוס ישעיה בשיחה מביתו עם חדשות 2 באינטרנט. לדבריו, הוא נתן את המשפט כדוגמה במהלך ויכוח עם עורכת הדין לגבי מה שנדרש להוכיח כשטוענים שהאונס היה פעולת איבה.

"התנהל ויכוח כי היא טוענת שהנערה שהיא מייצגת נאנסה לפני כמה שנים וטוענת שמדובר בפעולת איבה", סיפר ישעיה. "אני הצגתי את זה כדוגמה, עם המילה "אם", אבל התעלמו ממנה. כדוגמה, נתתי, אם יש נאנסת שלא נפגעה מהנזק ונהנתה מהאונס אז כך וכך והיא עיוותה את זה, ממש עיוותה את זה. אני לא יודע אם זו הכתבת או עורכת הדין שדיברה עם הכתבת".

"מחפשים סתם מה לפרסם"

השופט בדימוס הוסיף כי דוברת בתי המשפט שאלה אותו אם הוא מסכים להתנצל כחלק מהתגובה של דוברות בתי המשפט, אך לדבריו הוא לא הבין על מה המהומה. "זה הפתיע אותי, מחפשים סתם מה לפרסם, זה מוגזם מאוד. לא שזה בא מיוזמתי אבל בסדר, היא הציעה לי אז אני קיבלתי את זה, אבל זה אחד העיוותים הכי גדולים".

ישעיה הדגיש כי עורכת הדין חייכה אליו כשיצאה מהאולם, לאחר שהוא הסכים לתת עוד דחייה בדיונים אם היא תצטרך: "אני מתפלא פתאום שהיא עשתה מזה צימעס, אני לא יודע למה". עם זאת, הוא הודה שהמשפט היה מאוד חריג וחריף, ולא היה צריך להיאמר.

הנאנסת נפגעה. אילוסטרציה (חדשות 2)

"להשעות את השופט לאלתר"

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון פנתה לנשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, בבקשה להשעות מיידית את השופט ישעיה מכס השיפוט, ולפעול לאלתר לעקירת תפיסות שוביניסטיות נתעבות לדבריה, ממערכת המשפט. "לא יתכן ששופטים במערכת המשפט שאמורה להגן על הקורבנות, ינהלו אותה באופן חשוך, חסר בושה וחסר אחריות", הדגישה. "התנצלות במקרה כזה אינה מספיקה ויש לפעול להדחתו של השופט ישעיה פן יפגעו נשים נוספות מתפיסותיו החשוכות".

גם ח"כ מיכל רוזין (מרצ), ששימשה עד לא מזמן כמנכ"לית מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, הצטרפה לדברים ואמרה כי "מקרה זה מצטרף למקרים נוספים בתקופה האחרונה, שבהם מתבהר עד כמה נחוץ טיפול מיוחד בעבירות המין. אמירות מסוג זה, מהוות פגיעה נוספת ולא ייתכן שיבואו מתוך ראשי המערכת שאמונה על עשיית דין וצדק".

ראש לשכת עורכי הדין בישראל, עו"ד דורון ברזילי, המכהן גם כיו"ר הצוות להעצמת נשים בלשכה, אמר כי נשקלת הגשת תלונה: "על-פניו הדברים נשמעים חמורים. אם האמירות המוזכרות אכן נאמרו, הרי שמדובר בהתבטאויות אומללות שמוטב שלא היו מועלות על דל שפתיו של איש, לא כל שכן בידי שופט במדינת ישראל. בכוונתנו להגיש תלונה נגד השופט ואנו מצפים כי הנהלת בתי המשפט תתייחס למקרה במלוא חומרת הדין".

השופט בדימוס יוזמן לבירור

על פי הדיווח בגלי צה"ל, במהלך הדיון שהתקיים שלשום בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ניסתה עורכת דינה של הצעירה לשכנע את שופטי ההרכב, בראשם השופט בדימוס ניסים ישעיה, כי ישנם מקרי אונס שנסיבותיהם מצדיקים הכרה באירוע כפעולת איבה.

"תוך כדי להט הדיון הוא פתאום אמר בקול רם לאוזני הנוכחים: 'יש בנות שנהנות מאונס'. השתרר שקט באולם. גם החברים להרכב שם שתקו לכמה דקות. הוא אפילו לא הבין מה הוא אמר. הוא לא הבין למה כולם שותקים", תיארה עורכת-הדין רוני סדובניק.

בעקבות הדברים הקשים, שני חבריו להרכב השופטים ניסו להרגיע את הרוחות ולגמד את המשפט. "אין לי ספק שלא נאמרו כאן דברים מאיזה שהיא כוונת זדון או רוע", הוסיפה סדובניק. "הבעיה היא הלך הרוח. זאת המחשבה, זאת הדעה הקדומה שיש כלפי נפגעות תקיפה מינית. אנחנו נתקלים בקצה הקרחון כשהשופטים נופלים בלשונם ונותנים ביטוי למה שבליבם".

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה כי "בלהט הדיון נאמרו דברים ברוח זו וכי לא הייתה בהם כוונה לפגוע או לזלזל חלילה בנפגעות מעשה אונס. השופט מתנצל על הדברים. הנהלת בתי המשפט תבחן את המקרה והשופט בדימוס יזומן לבירור בימים הקרובים".