"מדינה שלישית תקלוט את המסתננים לישראל"

נציגת המדינה חשפה בדיון מיוחד נגד החוק המאפשר כליאת מסתננים, כי הושג הסכם עם מדינה שלישית לקליטת המסתננים מאריתראה. לדבריה, שתי מדינות נוספות עשויות לשמש כמדינות מעבר עבור אזרחי צפון סודן השוהים בישראל

בדרך למציאת פתרון? (AP)

ישראל הגיעה להסדר עם מדינה שלישית, שאליה צפויים לעבור מרבית מאזרחי אריתראה שהסתננו לארץ - כך הודיעו היום נציגי המדינה לבג"ץ במהלך דיון בעתירת ארגוני זכויות אדם נגד התיקון לחוק המסתננים, המאפשר את כליאתם ללא משפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי נציגת המדינה, עו"ד יוכי גנסין, מתגבש בימים אלה הסדר עם שתי מדינות נוספות, שאליהן צפויים לעבור המסתננים מצפון סודן ומאריתראה, מדינות שישמשו למעבר בלבד עבור אותם אזרחים. למרות הצהרת המדינה, לא ברור מתי יחלו ליישם את העברת המסתננים למדינות שאיתן הושג הסיכום.

עיקר הדיון שהתנהל היום נסב סביב דרישת ארגוני זכויות האדם לבטל את התיקון שאושר ונכנס לתוקף לפני כשנה, שבהתאם אליו מוחזקים בישראל קרוב ל-2,000 מסתננים ממדינות אפריקה, השוהים מזה חודשים במתקני כליאה ללא משפט. על פי החוק, ניתן להחזיקם במתקנים אלה לתקופה של עד שלוש שנים.

בעיית המסתננים עלתה לכותרות בשנה החולפת בעקבות שורה של הפגנות מצד תושבי שכונות דרום תל אביב, שמחו על מספר אירועים אלימים מצד האפריקנים. המחאות התעצמו וחלקן אף הלפו אלימות, כשבמספר מקרים פליטים ומהגרי עבודה הותקפו ללא כל סיבה.

הגדר מנעה את המשך המעבר, גבול מצרים (לע"מ)

זמן לא רב לאחר מכן גם הממשלה הכירה בדחיפות הסוגיה, ובשל כך הוחלט להאיץ את בניית הגדר בגבול מצרים. מהלך שהביא לירידה במאות אחוזים במספר המסתננים לישראל.