כך ירו החיילים ברב דן מרצבך ז"ל

כשנה וחצי לאחר שנורה למוות, נחשף תיעוד רגעי הירי לעבר רכבו בידי כוח צה"ל בכביש מספר 60. "התנהלות החיילים הייתה רצופה בכשלים", אמרו מקורבי הרב המנוח. "ראוי שגורם חיצוני יבדוק את הנושא ולא הצבא עצמו". כך זה נראה

הרב דן מרצבך ז"ל נורה ונהרג לפני שנה וחצי בשוגג בידי חיילי צה"ל בדרכו למערת המכפלה. החיילים חשבו בטעות שמרצבך הוא מחבל ופתחו באש. על פי החקירה - החיילים חשו סכנת חיים וסימנו לו לעצור אך הוא התעלם. מנגד, טוענים מקורבי הרב המנוח אומרים שהחיילים נחפזו לירות. לידי חדשות 2 הגיעו תמונות מהאירוע שהיוו את הבסיס לחקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביום שישי, 11 בנובמבר 2011, בשעה חמש וחצי בבוקר, יצא הרב מרצבך מביתו ביישוב עתניאל שבדרום הר חברון, יחד עם שתי נוסעות ברכבו. בדרכם אל מערת המכפלה הם עברו בסמוך לכוח של חטיבת כפיר בכביש מספר 60. מתברר, כי זמן קצר קודם לכן עלתה הכוננות בגזרה בגלל רכב חשוד מסוג סקודה. ההוראה שניתנה לחיילים הייתה לעצור את הרכב.

בתמונות שהגיעו לידי חדשות 2 ניתן לראות את הרכב החשוד חולף ליד הכוח, ורק כעבור 15 שניות נוספות מגיע רכבו של מרצבך ז"ל. בחקירתם, טענו החיילים כי ניסו לעצור את הרכב באמצעות נפנוף בידיים והבהוב פנס, אלא שלדבריהם - הוא המשיך בנסיעתו.

בתיעוד ניתן לראות את אחד החיילים כשהוא יורה לעבר רכבו של הרב שמונה כדורים: שלושה מהם פגעו בשמשה הקדמית וארבעה באחורית. כתוצאה מכך, איבד הרב המנוח שליטה על רכבו והתנגש במעקה הבטיחות.

בעקבות האירוע, פתח צה"ל בחקירת מצ"ח. מקורבי משפחת מרצבך מלינים על הירי שבוצע לחטענתם בניגוד לנהלי הפתיחה באש - גם כשהסכנה כבר חלפה. "התנהלות החיילים הייתה רצופה בכשלים", אמר יהודה גליק, דובר היישוב עתניאל. "ראוי שגורם חיצוני יבדוק את הנושא ולא הצבא עצמו".

במסקנות תיק מצ"ח נכתב: "ירי זה, אף שהתבסס על זיהוי שגוי של הרכב, נעשה בנסיבות מבצעיות שאינן מצדיקות נקיטת צעדים במישור הפלילי".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "נסיבות מותו של הרב מרצבך נחקרו ע"י מצ"ח. ממצאי החקירה הועברו לעיון הפרקליטות הצבאית אשר בחנה את חומרי החקירה. לאחר בחינה מעמיקה הורה הפצ"ר כי אין מקום לפתוח בצעדים משפטיים נגד גורם צבאי כלשהו שהיה מעורב באירוע. זאת על בסיס חומר הראיות שנאסף וממנו עלה כי בעת האירוע חשו החיילים סכנה לחייהם. נציין כי התחקיר הועבר למשפחה שנמצאת בקשר עם גורמי צה"ל".