בנט מכחיש: "לבני לא שלחה המכתב; פגעה בסיכויי הפשרה"

ברקע סערת נשות הכותל ותקנות התפילה החדשות שתכנן להתקין השר לענייני דתות, הגיב האחרון על הפרסום שלפיו שיגרה אליו שרת המשפטים מכתב ובו ציינה כי לא תאפשר זאת. "הכל בשביל להשיג כותרת", אמר. מנגד, השיבה לבני אש: "אין לו להלין אלא על עצמו"

קרב גרסאות: זמן קצר לאחר פרסום הידיעה שלפיה שלחה שרת המשפטים לבני מכתב לשר בנט, שבו ציינה כי לא תאפשר התקנת תקנות תפילה חדשות בכל הנוגע לנשות הכותל - הגיב בנט על הדברים ואמר כי לבני כלל לא יצרה עמו קשר, ובמעשיה היא אף "פגעה בסיכויי הפשרה". זמן קצר לאחר מכן, פרסמה לבני גם היא הודעה ובה תקפה את בנט: "אין לו להלין אלא על עצמו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ישנו מתח בן עשרות שנים בין ארגון 'נשות הכותל' לבין קבוצות אחרות באוכלוסייה (בעיקר החרדים). נשות הכותל מעונינות להתפלל בכותל (מה שמותר), עם ספר תורה, תפילין, טלית ועוד (מה שהיה אסור). אחרים מאמינים שזה אינו ראוי, זה יוצר פרובוקציה מיותרת", כתב בנט בהודעה בעמוד הפייסבוק שלו.

לדבריו, "הנושא טעון מאוד. בתפקידי כשר הדתות, אלו האפשרויות העומדות בפניי: אני יכול לא לעשות דבר, ואז יהיו עימותים נרחבים בכותל בשנה הקרובה, הפגנות המוניות, אלימות ועוד. אני יכול להתקין תקנות על מנת לאסור עליהן תפילה בצורה זו ולהחזיר את המצב שהיה קיים עד כה. אך בחרתי בדרך שלישית, של ניסיון לפשרה. ניהלתי לא מעט שיחות עם שני הצדדים, והיה לי יסוד להניח שנצליח להגיע לפשרה בה כל צד יוותר קצת, ואני לא אצטרך לתקן תקנות".

הוא המשיך ותקף את שרת המשפטים, ואמר כי "לבני לא דיברה איתי. לא התייעצה איתי על מנת להבין איפה אנחנו עומדים בניסיונות הפישור העדינים. כמו פיל בחנות חרסינה היא פגעה מאוד בסיכוי להגיע לפשרה. וכאמור, את המכתב שהיא כביכול העבירה לי, לא באמת קיבלתי. הכל בשביל להשיג כותרת. חבל. לא כך צריך לנהוג שר בישראל".

לבני: "אין לו להלין אלא על עצמו"

שעות ספורות לאחר מכן, הגיבה שרת המשפטים על דבריו של בנט. "השר בנט נסער", כתבה. "הוא טוען שלא התייעצתי איתו לפני שכתבתי לו מכתב שבו הבהרתי את עמדתי באשר לתפילת נשים בכותל".

"אז בנט", ציינה לבני, "נאה דורש - נאה מקיים. מאז שפרצה סערת הכותל ועד היום השר בנט לא התקשר ולא עדכן אותי בניסיונות הפשרה שהוא טוען שהוא מנהל בסוגייה, למרות שעל פי החוק שנינו אמורים לחתום על התקנות ולכן אין לו להלין אלא על עצמו".

"בנט אולי יופתע לגלות שאני באופן אישי מתפללת בבית כנסת אורתודוקסי ומחילה על עצמי מנהגים אלה, ואני מודה שהיה קשה לי אישית לראותן מתפללות בדרך אחרת ולעכל זאת אבל אני מאמינה שהבשילה העת - חוקתית וחברתית-תרבותית - ליישם מדיניות סובלנית ופלורליסטית במדינת ישראל", אמרה לבני.

"יש להוסיף, כי התפילה המדוברת היא באזור המיועד לנשים בלבד. כך שגם מבחינת זרמים שונים, שאינם מפרידים בתפילה, יש בכך פשרה מסוימת והמעטת פגיעה אפשרית ברגשות. אני מאמינה שהתקנות בעניין תפילת נשים בכותל צריך שיהיו ברוח קביעת בית המשפט - זו הפשרה הפלורליסטית והערכית שצריך לקבל".

לבני שיגרה מכתב לבנט: "לא אאפשר תקנות תפילה חדשות"

הקרב על תפילת הנשים בכותל יוצא מהרחבה - ועובר לממשלה: בעוד שהשר בנט הודיע שימנע תפילה כזאת, הודיעה לו שרת המשפטים לבני - כי לא תאפשר זאת. מנגד, טען בנט כי לבני כלל לא יצרה עמו קשר ומכתב שכזה לא הגיע ליעדו.

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע בעבר כי בקשתן של נשות הכותל, שלפיה ברצונן להתפלל ולעטות על עצמן טליתות - אינן חורגות ממנהגי המקום. בתגובה, החליט נפתלי בנט, המחזיק בתיק הדתות - לתקן תקנות חדשות המחדדות מהו מנהג המקום וכן לאסור על התפילה באופן הזה.

אלא שעל התקנות צריכה לחתום שרת המשפטים, ציפי לבני, שמיהרה לשגר לבנט מכתב שבו הבהירה לו כי לא תאשר כל שינוי שכזה. "נוכח זאת", כתבה לבני, "אני מביאה לידיעתך את עמדתי העקרונית בנושא, עוד טרם התקנת תקנות חדשות. קביעת בית המשפט מקובלת עליי ואני גם סבורה שהיא תתרום משמעותית לקידום הנשים בחברה הישראלית והדתית".