סערת נשות הכותל: קרב לבני-בנט

בעקבות כוונתו של מי שמחזיק בתיק הדתות, נפתלי בנט, לתקן תקנות חדשות לגבי תפילה בכותל המערבי - שיגרה שרת המשפטים מכתב לראשון ובו הבהירה לו כי לא תחתום בשום אופן על כל שינוי. "החלטת בית המשפט מקובלת עליי ולדעתי אף תורמת לקידום מעמד האישה", כתבה

הקרב על תפילת הנשים בכותל יוצא מהרחבה - ועובר לממשלה: בעוד שהשר בנט הודיע שימנע תפילה כזאת, הודיעה לו שרת המשפטים לבני - כי היא לא תאפשר זאת. מנגד, טען בנט כי לבני כלל לא יצרה עמו קשר ומכתב שכזה לא הגיע ליעדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע בעבר כי בקשתן של נשות הכותל, שלפיה ברצונן להתפלל ולעטות על עצמן טליתות - אינן חורגות ממנהגי המקום. בתגובה, החליט נפתלי בנט, המחזיק בתיק שירותי הדת - לתקן תקנות חדשות המחדדות מהו מנהג המקום וכן לאסור על התפילה באופן הזה.

אלא שעל התקנות צריכה לחתום שרת המשפטים, ציפי לבני, שמיהרה לשגר לבנט מכתב שבו הבהירה לו כי לא תאשר כל שינוי שכזה. "נוכח זאת", כתבה לבני, "אני מביאה לידיעתך את עמדתי העקרונית בנושא, עוד טרם התקנת תקנות חדשות. קביעת בית המשפט מקובלת עליי ואני גם סבורה שהיא תתרום משמעותית לקידום הנשים בחברה הישראלית והדתית".

בנט: "לבני לא דיברה עמי כלל; הכל בשביל כותרת"

זמן קצר לאחר מכן, הגיב השר בנט על הדברים וציין בהודעה בעמוד הפייסבוק שלו, כי "ישנו מתח בן עשרות שנים בין ארגון 'נשות הכותל' לבין קבוצות אחרות באוכלוסייה (בעיקר החרדים). נשות הכותל מעונינות להתפלל בכותל (מה שמותר), עם ספר תורה, תפילין, טלית ועוד (מה שהיה אסור). אחרים מאמינים שזה אינו ראוי, זה יוצר פרובוקציה מיותרת וכו'".

לדבריו בנט, "הנושא טעון מאוד. בתפקידי כשר הדתות, אלו האפשרויות העומדות בפניי: אני יכול לא לעשות דבר, ואז יהיו עימותים נרחבים בכותל בשנה הקרובה, הפגנות המוניות, אלימות ועוד. אני יכול להתקין תקנות על מנת לאסור עליהן תפילה בצורה זו ולהחזיר את המצב שהיה קיים עד כה. אך בחרתי בדרך שלישית, של ניסיון לפשרה. ניהלתי לא מעט שיחות עם שני הצדדים, והיה לי יסוד להניח שנצליח להגיע לפשרה בה כל צד יוותר קצת, ואני לא אצטרך לתקן תקנות".

הוא המשיך ותקף את שרת המשפטים, ואמר כי "לבני לא דיברה איתי. לא התייעצה איתי על מנת להבין איפה אנחנו עומדים בניסיונות הפישור העדינים. כמו פיל בחנות חרסינה היא פגעה מאוד בסיכוי להגיע לפשרה. וכאמור, את המכתב שהיא כביכול העבירה לי, לא באמת קיבלתי. הכל בשביל להשיג כותרת. חבל. לא כך צריך לנהוג שר בישראל".