השאלה היומית: כל מה שצריך לדעת על כללי הפונדקאות החדשים

הודעת המדינה כי זוגות גאים יוכלו להסתפק בצו בית משפט כדי להיות מוכרים כהוריו של ילד שנולד בהליך פונדקאות בחו"ל מעלה שאלות רבות. איך בדיוק ייראה הליך האימוץ המקוצר? האם הוא תקף גם לזוגות סטרייטים? ומתי יוכלו זוגות לקיים הליכי פונדקאות בארץ במקום בחו"ל? כל התשובות בפנים

צו בימ"ש - במקום הליך אימוץ מפרך (רויטרס)

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, הציג הבוקר בבג"ץ את השינוי בכללים הנהוגים בנושא הפונדקאות בחו"ל - דבר שיחסוך מזוגות הורים גאים את הצורך בהליך האימוץ הממושך עבור בן זוגו או בת זוגו של ההורה הגנטי. לפי שעה ההחלטה המהפכנית נוגעת רק לזוגות הורים גאים, ובשלב הראשון לא תקל על זוגות סטרייטים הנעזרים בהליך פונדקאות. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט, מסבירה עו"ד אירית רוזנבלום מארגון "משפחה חדשה" על משמעות המהלך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כיצד ההחלטה שהתקבלה מקלה על הורים בני אותו המין בהליך האימוץ?

להחלטה יש שתי השלכות - עקרונית ומעשית. ברמה העקרונית יש כאן הכרה של המדינה בריבונותה ובקיימותה של המשפחה הגאה. מבחינה פרקטית, ההחלטה מקצרת את הליכי העינוי שבני זוג מאותו מין עוברים בשלבי הוכחת הקשר המשפחתי שלהם לצורכי אימוץ.

הליך של אימוץ לוקח מספר חודשים ולפעמים גם שנים, ומחייב בדיקה של הקשר בין ההורה לילד, על ידי עובדים סוציאליים. מבחינת התהליך אין הבחנה בין הליך אימוץ לילד שנולד בפונדקאות לבין אימוץ רגיל, בשעה שלמעשה מדובר בילד שבני הזוג ממש עמלו וגם שילמו על יצירתו והבאתו לעולם.

מה הייתה עמדת המדינה בנושא עד כה?

עד ההכרזה היום של היועץ המשפטי לממשלה, המדינה חייבה כל הורה לעבור את כל שלבי האימוץ ללא רבב. ואז נוצרה בעיה, מפני שבמחלקות הרווחה תמיד ניתנת עדיפות לילדים שנמצאים בסיכון, והילדים במשפחות הגאות לא מוגדרים בסיכון. זה יצר מצב שההורה שלא היה רשום כאביו או כאימו של הילד היה נטול חובות וזכויות הוריות. המשמעות של זה היא שהוא לא יכול היה לצאת עם הילד לחו"ל, לטיפת חלב או אפילו לרשום אותו למוסדות חינוך.

האם ההקלות בהליך האימוץ תקף גם לגבי סטרייטים?

כפי שזה נראה כרגע, ההחלטה מתייחסת רק לבני זוג מאותו המין. אבל אין ספק שחייבים לקבוע שאותם נהלים יחולו גם לגבי בני זוג סטרייטים. לדוגמא בזוג נשים - מחויב המציאות לאפשר להן לשאת היריון אחת עבור השנייה - זו צריכה להיות גם פונדקאות בתוך המשפחה, ולא רק פונדקאות חו"ל.

כיצד יתנהל הליך האימוץ המתוקן?

המהפכה האמיתית היא בכך שאין צורך בכלל להיכנס לכל פרוצדורת הליכי האימוץ. שני בני הזוג שנהנים משירותיה של פונדקאית, יירשמו כהורים בהליך קצר מאוד בבית המשפט, ולמעשה יקבלו "צו הורות".

עד כמה ההחלטה מהווה מהפכה של ממש?

המהפכה הגדולה עדיין לפנינו כי חייבים לאפשר פונדקאות בישראל. בארץ בני זוג מאותו מין לא יכולים ליהנות משירותי פונדקאות, זה הליך שמתקיים רק בחו"ל, דבר שמהווה קושי גדול בפני עצמו. הבשורה כרגע היא שההורים הגאים לא יצטרכו לעבור את שבעת מדורי הגיהינום, בהליך שנמשך בערך שלוש שנים, עד שהילד נרשם כילדיהם החוקי.