מתכנן פיגוע שוחרר: "זכויותיו נפגעו"

בסוף מרס 2002 התפוצץ מחבל מתאבד בלב בית קפה הומה אדם במרכז תל אביב, עשרות נפצעו. היום ביטל בית המשפט את כתב האישום נגד מתכנן הפיגוע, משום שהמדינה לא כיבדה את "הסכם המבוקשים הראשון" שבו התחייבה שלא לעצור אותו. בדיון הוא אמר: "ישראלים ופלסטינים נועדו לחיות זה בצד זה בשלום"

הפיגוע ב-2002. ארכיון (חדשות 2)

בית המשפט הצבאי לערעורים עופר הסמוך לרמאללה ביטל אחר הצהריים את כתב האישום שהוגש נגד ג'מאל טיראווי, מתכנן הפיגוע ב"מאי קופי שופ" ברחוב אלנבי שבתל אביב במרס 2002.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

טיראווי שוחרר בעקבות ביקורת נוקבת שמתח בית המשפט על המדינה, שלפיה זו לא כיבדה את "הסכם המבוקשים הראשון" שבו התחייבה שלא לעצור את טיראווי.

"אמנם יוחסו למערער עבירות חמורות, ועל פניו נראה כי היו ראיות טובות למדי לאשמתו של המערער", נכתב בהכרעת הדין. "מן הצד השני, יש לתת משקל ממשי לפגיעה בקשה בזכויותיו של המערער, שהגורמים המוסמכים התנערו בלא הצדקה מהסכם שנקשר בעניינו ולמרבה הצער קשה לומר כי הגורמים הללו פעלו בתום לב".

עו"ד אביגדור פלדמן המייצג את טיראווי אמר לאחר ההחלטה כי "זהו פסק דין אמיץ של בית המשפט הצבאי לערעורים וספק אם יש לו תקדים גם במערכת המשפט הישראלי. בית המשפט ביטל הרשעה של בכיר ברשות שהורשע במעורבות בפיגוע התאבדות בישראל ונדון לשלושים שנות מאסר, וזאת משום שמדינת ישראל הפרה את התחייבותה כלפיו בהסכם המבוקשים שלא לעצור אותו . בית המשפט קבע כי אמינותה של המדינה עומדת מעל לעקרון מיצוי הדין עם עבריינים לרבות מחבלים. גמאל טיראווי ביקש את רשות הדיבור לאחר מתן פסק הדין הודה לבית המשפט ואמר כי פסק הדין מוכיח כי ישראלים ופלסטינים נועדו לחיות זה בצד זה בשלום".

בפיגוע בסוף חודש מרס 2002 נפצעו כ-29 בני אדם, אחת מהם באורח אנוש. מחבל מתאבד ועליו וסט ובו מטען חבלה גדול התפוצץ בתוך בית הקפה "מיי קופי שופ" שהיה בבמשולש הרחובות ביאליק-טשרניחובסקי-אלנבי.