הפשיטו, הכו, סחטו: אם ובתה הואשמו בהתעללות וגניבה מקשישים

כתב אישום הוגש נגד רוזה ענו ובתה אורטל לאחר שגנבו כספים מקורבנות בהן טיפלו. לפי כתב האישום, קיימה האם יחסי מין עם שכן הלוקה בנפשו וגזלה את דירתו. במקרה אחר השתמשתה בכרטיס של ניצול שואה גם לאחר מותו לצרכיה. לאישה שנפגעה בתאונת דרכים שמה חומר הרדמה בקפה וגנבה את כספה

האם ובתה. כתב אישום (חדשות 2)

הפרקליטות הגישה היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום חמור ביותר נגד רוזה ענו בת 54 ובתה אורטל ענו בת 27, בגין סעיפים רבים של גניבה, עושק, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, התעללות נפשית וגופנית בחסר ישע על ידי אחראי, סחיטה באיומים ושבועת שקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שמותיהן של השתיים עלו לכותרות כמי שנחשדו בכך שהונו קשישים עריריים לתת להן את כספם ורכושם, תוך הפעלת לחצים פיזיים ונפשיים על המבוגרים שבהם טיפלו.

א', האיש הראשון שהותקף על ידן, התגורר באותו בניין בו התגוררו הן בחולון. מדובר באדם בשנות ה-60 לחייו, ערירי ובן יחיד להורים ניצולי שואה. כשנפטרה אמו, הורישה לו את הדירה בה התגורר וכן חפצים וחסכונות. רוזה ענו שהבחינה בבדידותו ורכושו של האיש, יצרה עמו קשרים. כאשר השכן הערירי אושפז בבית החולים "אברבנל" ניצלו האם והבת את שעת הכושר וניסו להעביר לידיהן את דירתו, רכושו וחסכונותיו.

ביקשה שיתפשט ודרשה פיצויים בגלל העירום

אחרי שגנבה ממנו במרמה כסף שהחביא בנוכחותה, כדי לחזק את הקשר החלה האם רוזה לבשל עבורו ואפילו קיימה עמו יחסי מין כמה פעמים. בד בבד המשיכה לדרוש ממנו כסף ואיימה עליו כי תתלונן נגדו במשטרה על אינוס. מצבו הנפשי הידרדר והוא אושפז שוב.

האם רוזה המשיכה במצג שווא כאילו היא בת זוגו. באחד המקרים הציעה האם לאיש לקיים עמו יחסי מין בדירתה וביקשה ממנו להתפשט. אחרי שהתפשט שותפה למעשים צילם אותו בעירום. אז דרשה רוזה מהקורבן לפצות את השותף, בן משפחתה, כי נאלץ לחזות בו בעירום. אחרי איומים שילם לאם 30,000 שקלים.

"רכשה תכשיטים על חשבונו", אילוסטרציה (AP)

לפי כתב האישום, לאורך הקשר שלה עם האיש הצליחה בהזדמנויות שונות להוציא ממנו סכומים בסדר גודל של מאות אלפי שקלים, יצאה לחופשות, רכשה בגדים ותכשיטים ושכרה מכוניות על חשבונו. בסופו של דבר גם דרשה ממנו להינשא לה בנישואין אזרחיים. כמו כן חתם הקורבן על צוואה בה העביר לה את דירתו כירושה, כשבתמורה היא תכסה את החוב שיצרה בחשבונותיו. בסופו של דבר הונתה אותו האם להעביר את הדירה כמתנה לבתה אורטל עונו - ללא תמורה. לאחר שרוקנו את כספיו ודירתו נמכרה נותר האיש חסר בית. האם רוזה אפשרה לו להתגורר בביתה, שם לן במסדרון על מזרון.

גנבה את כספי הביטוח הלאומי של ניצול השואה 

ב', אישה בת 60, מכרה ותיקה של האם, היתה קורבן נוסף למסכת התעללויות. מצבה של האישה פיזית ושכלית התדרדר ובשלב מסויים מונה לה אפוטרופוס. כשנודע לרוזה על כך היא הלכה לבנק עם האישה התחזתה לאחותה, וגרמה לה לחתום על טופס למשיכת כל יתרתה בחשבון על סך 11,300 ש"ח.

עוד קורבן בסדרה היה ג', ניצול שואה בן 87 שהיה בעברו שכן של האם. הבת אורטל החלה בשלב מסויים לעבוד כמטפלת בביתו. האם התלוותה אליה ועזרה בטיפול. האם ניצלה את חולשתו השכלית של ניצול השואה וגזלה ממנו את כספי הקצבה שקיבל מדיי חודש. היא נהגה להתחזות למתנדבת של הביטוח הלאומי ועמדה לידו כשהיה מושך את הכספים. לאחר, לקחה את הכסף מידיו. מדיי פעם הורתה גם לקורבן הראשון, בן זוגה לכאורה, להתלוות אל הקשיש ולקחת ממנו את הכסף. גם אחרי שניצול השואה נפטר, המשיכה להשתמש בכרטיס שהונפק לו ע"י הרשות לזכויות ניצולי שואה לצרכיה האישיים.

אישום על התעללות נפשית. אילוסטרציה (רויטרס)

במקרה אחר ניצלה האם אישה בת 69 לאחר שנפגעה בתאונת דרכים ונזקקה למטפלת. לפי האישום, גנבה ממנה כסף ומסמכים אישיים. כמו כן, היתה מכניסה חומר הרדמה לקפה של האישה בכל פעם לפני שאתה הולכת איתה למשוך כספים מבנק הדואר. האישה משכה את הכספים וכשהיו השתיים חוזרות לדירתה, בזמן שנרדמה לקחה רוזה ענו את הכסף.