אסיר הומוסקסואל שעבר התעללות בכלא - שוחרר

זוהר חנקישייב, אסיר הומוסקסואל שנכלא על תקיפה ועבר, לטענתו, התעללות בשל נטייתו המינית ישוחרר מהכלא - כך החליטה היום ועדת השחרורים שליד שב"ס. כעת הוא יחל בשיקום ממושך שהוכן עבורו: "היה לו קשה בכלא"

ישוחרר עוד היום. חנקישייב (פייסבוק)

ועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר החליטה לשחרר היום ממאסר את זוהר חנקישייב (25), אסיר הומוסקסואל שנכלא בשל תקיפה לשם גניבה. לטענתו, ההחלטה התקבלה בעקבות התאכזרות כלפיו בכלא - לאחר שחשף את זהותו המינית ברבים. הוא היה אמור להשתחרר רק בעוד כחצי שנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הוועדה, בראשות השופטת נילי קוצר, קבעה כי הנסיבות שהוצגו בפניה מלמדות על כך שתקופת מאסרו של האסיר הייתה קשה ביותר בשל התעללות שעבר בין כתלי הכלא, לאחר שיצא מהארון ונטייתו נחשפה ברבים. הוועדה גם הסתמכה על פסק הדין של בית המשפט המחוזי בתל אביב על ערעור המדינה על קלות העונש.

חניקייב נזרק מביתו שבפרדס כץ כשהוריו גילו את נטייתו המינית. הוא היה אז נער מתבגר והידרדר לפשע. במהלך מאסרו בכלא השרון הוא טען כי עבר התעללות מילולית ופיזית. בעקבות ההחלטה הוא יעבור שיקום מסודר שהוכן בשבילו על ידי האגודה למען הלהט"ב יחד עם הרשות לשיקום האסיר ובפיקוחה.

עו"ד משה שוחטמן (חדשות 2)

"היה לו מאוד קשה בכלא"

בעבר עתר חנקישייב בבקשה להתייחד עם בן זוגו, אך נדחה על ידי שב"ס, בטענה כי הוא ובן זוגו "לא עומדים בקריטריונים". לאחר מאבק משפטי ממושך הוא זכה להכרה מבית המשפט כאסיר שזכאי לביקור התייחדות - אך זה לא התקיים.

"אני מברך על כך שוועדת השחרורים מצאה לנכון להתחשב בנסיבות המיוחדות של האסיר שעבר התעללות בכלא בשל נטייתו המינית. לא הייתה מחלוקת שאכן השהות בכלא עבור האסיר הייתה קשה ובלתי מידתית וזאת לטעמי באחריות שב"ס", אמר בתגובה עו"ד משה שוחטמן, שמייצג את האסיר מטעם 'האגודה'. לדבריו, בהחלטתה מעבירה למעשה הוועדה מסר ברור לשב"ס לנהוג באסירים כבני אנוש.

עו"ד רחלה אראל, המבקרת הרשמית של שירות בתי הסוהר מטעם לשכת עורכי הדין בישראל, אמרה בעקבות הפרסום כי מדובר בהחלטה תקדימית: "ככל שאכן ועדת שחרורים החליטה החלטה אמיצה ותקדימית לשחרר אסיר על רקע התעללות והתאכזרות הרי שזו החלטה שיש לברך אותה, שכן היא מקדמת כליאה נאורה ורואה חשיבות בשמירה על צלמו של העציר".

מהשב"ס נמסר בתגובה כי "תלונת האסיר נבדקה על ידי היחידה לחקירת סוהרים בינואר השנה ולא נמצא בה ממש. הדיון בעניינו התנהל היום בדלתיים סגורות כשעילת שחרורו על ידי בית המשפט נשמרת בדלתיים סגורות. אין לנו עניין להתערב בצנעת הפרט של האסיר המדובר".