שלב ההוכחות במשפט ליברמן יחל היום

על דוכן העדים בבית משפט השלום בירושלים יעלו היום ויקטור הראל, מי שהיה מבקר הפנים של משרד החוץ והשגריר לשעבר זאב בן אריה, שיעידו נגד שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן במסגרת המשפט המתנהל נגדו. אם יורשע ליברמן - לא יוכל לשוב למשרד החוץ בעתיד הנראה לעין

שלב ההוכחות ייפתח (רויטרס)

כחודשיים לאחר שנפתח משפטו של שר החוץ לשעבר, ח"כ אביגדור ליברמן, יחל היום בבית משפט השלום בירושלים שלב ההוכחות, במסגרתו צפויים להעיד מבקר הפנים לשעבר במשרד החוץ, ויקטור הראל והשגריר לשעבר זאב בן אריה - שעל פי כתב האישום, מונה על ידי ליברמן לשגריר ישראל בלטביה על אף שחשף בפניו מסמכים חסויים על חיקור דין המתנהל נגדו. אם יורשע - לא יוכל ליברמן לחזור לתפקיד שר החוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביום שני צפוי להעיד סגן שר החוץ לשעבר דני אילון, שטען בחקירתו כי ליברמן הורה לו למנות את בן אריה לשגריר. בכתב האישום, שהוגש לפני חמישה חודשים, כתב היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, כי" החלטתי להגיש כתב אישום נגד ליברמן בגין כך שהציע לממשלה בחודש דצמבר 2009 למנות את שגריר ישראל לשעבר בבילרוס, לשגריר במדינה אחרת, וזאת למרות שעל פי הראיות, ליברמן ידע כי הלה מעל בתפקידו ומסר לו מידע חסוי שהגיע אליו בתוקף תפקידו, הכולל פרטים מתוך חיקור דין שנגע לליברמן".

ויינשטיין הוסיף כי "ליברמן מואשם בכך שעוד קודם לכן הוא העביר את השגריר לשעבר לעבוד בקרבתו, במטה המדיני של משרד החוץ, למרות שידע כי מעל בתפקידו".

אתמול פורסם כי עורכי דינו של ליברמן פנו ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה לחקור כיצד דלפו חומרים מחקירתו. פרקליטיו של שר החוץ לשעבר טענו כי הם משוכנעים שמקור ההדלפה הוא אחד מהחוקרים. לדבריהם, אם לא תיפתח חקירה בקרוב, יגישו בקשה לבג"ץ שיורה על פתיחת חקירה בנושא.

השגריר, הפתק והמינוי

פרשת השגריר החלה לפני ארבע שנים כשליברמן ערך ביקור במינסק, בירת בלארוס. במהלך הביקור העביר בן-אריה לידי שר החוץ פתק בו נכתב כי מתנהל נגדו חיקור דין בנוגע לכשירות פעילותה של חברה מסוימת. ליברמן טען בעדותו בפרשה כי הוא קרא את תוכן המכתב ולאחר מכן השליך אותו לשירותים. בהמשך הזהיר את מקורביו כי "כמה שבן-אריה אינטיליגנט ומשכיל - ככה הוא עלול לסבך אותנו ואת עצמו".

מוקד הפרשה, בן אריה (חדשות 2)

עם סיום תפקידו חזר בן-אריה ארצה והחל לעבוד במטה המדיני של ישראל ביתנו. הוא ביקש מליברמן לקבל את מינוי שגריר ישראל בלטביה, אך שר החוץ הפנה אותו להתמודד במכרז הדרוש לכך. בתום ההליך זכה בן-אריה בתפקיד מבין תשעה מועמדים שהתמודדו עליו. בראשות הוועדה הבוחרת עמד סגנו של ליברמן דני איילון.

לאחר סיום המכרז הובא המינוי לאישור ועדת השרים ובישיבה ליברמן בחר שלא לציין את הדרך בה התבצעה הבחירה. גם בהמשך, בישיבת ממשלה שהתקיימה בנושא, שר החוץ לא אמר דבר הנושא והמינוי אושר לצד 17 מינויים נוספים. מנגד, טענו סנגוריו של ליברמן כי לא ייתכן שביצע עבירה בכך שלא פצה את פיו.