הבוקר: דוח נסיבות המוות של "האסיר X" יותר לפרסום

ביהמ"ש יאשר לפרסם את הפרטים מהדוח שחושף את השתלשלות האירועים שבסופה נמצא תלוי בתאו "סוכן המוסד", האסיר בן זיגייר. הגבלות ניתנו על פרסום פרטים מזהים של משפחתו ושמות אנשי שב"ס המעורבים באירועים

זיגייר (SMH)

מסירים את עננת הערפל: בית משפט השלום בראשון לציון התיר לפרסם הבוקר את הדוח המפרט את נסיבות המוות של בן זיגייר, מי שכונה "האסיר X", בתאו שבכלא איילון בחודש דצמבר 2010. הבוקר בשעה 10:00 יוסר צו איסור הפרסום ותתברר, כפי הנראה, שרשרת האירועים שהביאה, בסופו של דבר - למותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המידע צפוי לשפוך אור על הימים האחרונים בחייו של זיגייר, שנמצא תלוי בתאו בכלא איילון, וכן על התנהלות שירות בתי הסוהר בעניינו. כמו כן, תודיע המדינה האם בכוונתה להעמיד לדין מי מהנוגעים בדבר בעקבות העולה בדוח.

החלטת בית המשפט ניתנה בעקבות פנייתם של כמה גופי תקשורת, בהם חדשות 2. היא כוללת מספר הגבלות לגבי על אזכור שמותיהם של בעלי התפקידים בשירות בתי הסוהר, שיצוינו בראשי תיבות. גם כל אזכור פרט מזהה של משפחתו של זיגייר יוסר.

בחודש פברואר פורסם דוח חקירת נסיבות מותו של זיגייר באופן חלקי, שהעלה כי קיימות ראיות לכאורה לכך ש"מחדלי גורמים שונים בשב"ס גרמו למותו"."מצאתי כי יש ראיות לכאורה לאשמתם של גורמים בשב"ס בגרם המוות של המנוח", כתבה אז השופטת דפנה בלטמן-קרדאי, שחיברה את הדוח. "יחד עם זאת, מצאתי כי נושא ההעמדה לדין כרוך בשיקולים נוספים של עוצמת הראיות ושל מדיניות האכיפה".

"נציגות המדינה לא חלקה על ממצאי החקירה, אך טענה כי אין להעלות חשד שזיגייר נפטר בנסיבות המהוות חקירה פלילית מסוג כלשהו" קובע הדוח. "עוד נמצא כי יש בחומרי החקירה אינדיקציות לליקויים בהתנהלות שב"ס בכל הקשור לתנאי השמירה והפיקוח הפיזיים בהם שהה זיגייר, זאת בהתחשב בנסיבותיו המיוחדות שלו ובגין הפרשה עליה נחקר".

חקירת המשטרה בעניינו של זיגייר כללה בדיקת זירת האירוע ותיעודה בצילומים ובתרשימים, קבלת דוח נתיחת גופתו של המנוח ודוח תוצאות בדיקה טוקסיקולוגית שבוצעה לו, גביית הודעות מעובדי השב"ס וכן ממפקדים בדרגים בכירים.

בשירות בתי הסוהר הבהירו כי הארגון מודע לגודל האחריות המוטלת על כתפיו בשמירה על חייו של כל אסיר ועצור וכי הם פועלים בשנים האחרונות לצמצום מספר האסירים המתאבדים.

פרשת "האסיר X" התפרסמה בחודש פברואר 2013. אז התברר שהאזרח הישראלי-אוסטרלי בן זיגייר, שנעצר ב-2010 בחשד לפגיעה בביטחון המדינה, נכלא בכלא איילון ונמצא תלוי בתאו. על פי תחקיר שפורסם באוסטרליה, זייגר שירת במוסד ופגע בביטחון המדינה, על כן הושם בכלא. הפרשה כולה הושתקה בישראל עד לפרסומה באוסטרליה.

עוד באותו עניין:

משפחת זיגייר מדברת לראשונה: "דורשים מישראל תשובות"

בכיר אוסטרלי לשעבר: "זיגייר עשה משהו חמור יותר"

העיתונאי ששוחח עם זיגייר - בארץ