אביו של אורגיל מואטי: "לא ייתכן שכל תיק רצח נגמר בעסקה"

אביו של אורגיל מואטי ז"ל, שנדקר למוות בקטטה לפני שנה, תוקף בחריפות את"הלהיטות" של הפרקליטות וביהמ"ש להגיע לעסקות טיעון, גם בתיקי רצח. לדבריו, הפרקליטות החליטה לקבל המלצות שופט מגשר ולדרוש עונש של 10 שנות מאסר לנאשם בהריגה ו-6 חודשי עבודות שירות לנאשם בסיוע לאחר מעשה. האב: "מתנגדים בכל תוקף לכל עסקה"

שלושה ימים לאחר שהזהיר אביו של אורגיל מואטי ז"ל, שנרצח לפני כשנה במהלך קטטה ברחובות, שמערכת המשפט דוחקת בעורכי הדין לבצע עסקאות טיעון - הוא אומר היום כי עודכן על ידי הפרקליטות, שלפחות במקרה של שניים מתוך שלושת הנאשמים מתגבשים הסדרי טיעון, וכי נאשם בסיוע לאחר מעשה יסתפק בעונש של שישה חודשי עבודות שירות בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"הם רצחו בדם קר, בסכינים, אחרי שהילד התחנן על חייו. כלום לא עזר לו, והם עושים עסקאות", מחה היום איציק מואטי בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "אחרי כל הרציחות שיש במדינה, לא מענישים מספיק, אז למה שלא יהיה עוד רצח היום בערב?".

השופטים במשפטם של שלושת הנאשמים החליטו להפנות את הצדדים לשופט מגשר, לטענתו ומואטי זועם. "על תיק רצח הולכים למגשר?", תהה האב. "הבעתי את ההתנגדות שלי לזה ועכשיו החששות שלי התגשמו". לטענת האב, היום הודיעה לו הפרקליטות כי החליטה לקבל את המלצות המגשר, שלפיהן יורשע אחד הנאשמים בהריגה, כשהעונש המומלץ יהיה עשר שנים.

"השופטים לא רוצים לעסוק ברצח"

איציק מואטי, אביו של אורגיל ז"ל (חדשות 2)
"בסוף זה גם יהיה פחות מזה", התרעם האב והוסיף: "אומנם עוד אין עסקה במקרה של הנאשם המרכזי ברצח, אבל כבר עכשיו אומרים לי שיהיה בעייתי להרשיע אותו בגלל שמדובר בדקירה אחת. איך זה בעייתי אם מדובר בדקירה קטלנית?".

אביו של אורגיל תקף בחריפות את התנהלות בית המשפט וכינה אותה קלוקלת. "השופטים עייפים מדי, הם לא רוצים לעסוק ברצח. אחת מהשופטות כל הזמן דוחקת בעורכי הדין לבצע עסקאות. זה כמו תיאטרון".

"חשוב לנו כמשפחה להבהיר שאנחנו מתנגדים בכל תוקף לעסקה, ולו בשביל המסר לחברה. לא ייתכן שכל תיק רצח נגמר בעסקה. עסקאות עושים בעולם התחתון או בבורסה. הייתי מעדיף שהנאשמים יקבלו עונש פחות חמור על ידי השופטים ולא ילכו לעסקה", אמר.

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "ככלל, הפרקליטות אינה נוהגת להתייחס לשיחות עם סניגורים ולהליכי גישור חסויים בבית המשפט, לא כל שכן כאשר מדובר בתיק המתנהל בדלתיים סגורות. אין בכך בכדי לאשר או להכחיש את הנטען בכתבה".

"רוצים לסגור תיקים כמה שיותר מהר"

ביום שני נפתח משפטו של החשוד בהריגתו של אורגיל מואטי בן ה-17 מרחובות. כתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי מרכז בפתח תקווה בסוף חודש מאי 2012, כלל שלושה נאשמים - אחד מהם הואשם ברצח בכוונת תחילה, השני בהריגה והשלישי בסיוע לאחר מעשה. בדיון הראשון העידו בפני השופטת ורדה מרוז איציק מואטי, אביו של אורגיל, כמו גם אחותו וחוקר משטרה.

בתום הדיון, סיפר האב, איציק מואטי לחדשות 2 באינטרנט כי מערכת המשפט שואפת לטענתו לחתימת הסדר טיעון."לצערי הרב השופטים בעצמם מאיצים ודוחקים בעורכי הדין לבצע עסקאות", הוא טען, "הם רוצים לסגור את התיקים כמה שיותר מהר, העומס כנראה משפיע עליהם. הם רק לא מבינים שמאחורי כל תיק ומאחורי כל מספר תיק כזה יש קורבן בן 17 וחצי שנרצח באכזריות רבה, בסכינים".

"שלושת הרוצחים מנהלים משפט עם עורכי דין, כשלצערי הרב, הם רודפי בצע כסף ושררה", תקף האב את הסנגורים. "הם מנסים להוציא כמה שיותר בקלות את הלקוחות שלהם החוצה. כתוצאה מכך בית המשפט לא שם לב שהוא תורם לאלימות הגואה במדינה שלנו, בזה שהוא לא מעניש כמו שצריך ולא נותן את פסקי הדין שצריך לתת לרוצחים כאלה".

"הם ישחררו אותם אחרי כמה שנים, אחד מהם לדעתי אפילו לא יישב שנה בכלא", הוסיף מואטי, "הם יסגרו את זה בעסקאות טיעון, והנה עוד ארגון פשע שנולד, והנה עוד תמיכה במי ששמים סכין בכיס ויוצא לרחובות. לא מענישים היום, יש עורכי דין שמוציאים אותם בקלות. חבל מאוד, צריך לתקן את זה, צריך לחוקק חוקים אחרים כדי שאנשים יבינו שהפשע לא משתלם. מערכת המשפט תומכת בזה, ובדרך כזו או אחרת תורמת לפשע במדינה ולא ממגרת אותו".

אורגיל נרצח בעזרת סכין יפנית וסכין מטבח

מכתב האישום עולה כי מותו הטראגי של מואטי בוצע על רקע סכסוך קודם שפרץ בין שניים מהקטינים לאורגיל ז"ל. השניים, יחד עם חבר נוסף, תכננו לפגוע באורגיל, הצטיידו בסכין יפנית וסכין מטבח, ויצאו לחפש את הנער. הם מצאו אותו בגן ציבורי ברחובות, והחלו לתקוף אותו.

אחד הקטינים חתך את אורגיל בפניו באמצעות סכין יפני, ולאחר שאורגיל ניסה להימלט מהמקום - שניים מהתוקפים המשיכו לרדוף אחריו עד שהיה תשוש וחסר כוחות. בשלב זה, כפי שעולה מכתב האישום, פנה אורגיל לשני התוקפים והתחנן בפניהם שלא יפגעו בו. "חרף תחנוניו - חתך אותו הקטין עם הסכין היפני פעמים נוספות", נכתב בכתב האישום.

"במצב דברים זה, כשאורגיל יושב על החומה פצוע וחסר אונים, נעץ הקטין השני את סכין המטבח בחוזקה בבטנו", נכתב בהמשך. מאיסוף וניתוח חומר הראיות בפרקליטות, הוחלט להאשים את אחד הקטינים ברצח בכוונה תחילה. קטין נוסף נאשם בהריגה וקטין שלישי נאשם בסיוע לשניים לאחר המעשה. שלושת הקטינים נאשמים בקשירת קשר לפשע.