ענת קם הגישה תביעת פיצויים נגד "הארץ" והעיתונאי אורי בלאו

קם, שהעבירה לעיתון "הארץ" 2,000 מסמכים מסווגים ביותר כשהייתה חיילת, ומרצה עונש של 3.5 שנות מאסר, דורשת עכשיו מהעיתון למעלה משני מיליון שקלים. בתביעת הנזיקין שהוגשה הבוקר לבית המשפט היא מטילה את האחריות להרשעתה על העיתון

כשנה וחצי אחרי שהחלה לרצות את עונש המאסר שנגזר עליה, הגישה הבוקר ענת קם תביעת נזיקין לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד העיתונאי אורי בלאו ועיתון "הארץ" - כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2 באינטרנט. קם דורשת פיצויים בסך 2.6 מיליון שקלים.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קם, שהורשעה בעבירות ריגול חמורות בגין הוצאת אלפי מסמכים מסווגים מצה"ל והעברתם לעיתונות, טוענת כי הרשלנות של בלאו ושל מערכת העיתון, היא זאת שהביאה לחשיפתה כמקור העיתונאי של הפרשה וגרמה להרשעתה.

בכתב התביעה נכתב כי "קם רואה בנתבעים אחראים ישירים לחשיפתה כמקור. היא דרשה מבלאו כי לעולם לא יגלה מהיכן הגיעו אליו המסמכים, בשל ידיעתה כי מסמכים אלה הוצאו מן הצבא בהיותה חיילת בשירות חובה. קם שבה והתריעה בפני בלאו, כי אסור לחלוטין שאיש מלבדו יידע על זהותה, ועל היותה מקור למסמכים ולמידע".

"הפקירו אותה"

"ענת הייתה בדרך להיות כתבת מצליחה, בזמן לימודים באוניברסיטה, ובדרך למעלה", הסביר עורך דינה של קם אילן בומבך. "הסתבר לנו כי בלאו ו/או עיתון 'הארץ' ערכו הסכם עם השב"כ במסגרתו לא הותנה כי המסמכים אשר יעביר בלאו למדינה לא ישמשו לאיתור המקור. הם פשוט הפקירו את מרשתי".

"חשיפתה כמקור הסבה לענת קם נזקים עצומים", הוסיף עו"ד בומבך. "התנהלות עיתון 'הארץ' ועובדיו גרמה לחשיפתה של ענת, למאסרה הממושך, להעמדתה לדין פלילי. לא הייתה זו רק מרשתי שנעצרה, היו אלה חייה שנעצרו".

קם הורשעה בעבירות של איסוף והחזקת ידיעות סודיות, בעקבות 2,000 מסמכים ומצגות אליהם נחשפה במהלך שירותה הצבאי בלשכת אלוף פיקוד המרכז דאז יאיר נווה. טרם שחרורה מצה"ל, העתיקה קם את אלפי המסמכים לשני תקליטורים, אותם העבירה לעיתונאי "הארץ".