סוף לפרשת רמדיה: מאסר של שנתיים וחצי לטכנולוג המזון

עשור אחרי שנחשפה הפרשה הטרגית של מזון התינוקות הפגום, נתן היום בית המשפט את גזר הדין בתיק "רמדיה". על טכנולוג המזון, שהורשע בעבירות מרמה וגרימת מוות ברשלנות, הוטלו שנתיים וחצי במאסר. על מי ששימש כמנכ"ל החברה הוטלו קנס כספי ומאסר על תנאי

טכנולוג המזון פרדריק בלק, ארכיון (עודד קרני, mako)

בית משפט השלום בפתח תקווה גזר את דינם של הגורמים שהורשעו במעורבות בפרשת רמדיה - על טכנולוג המזון של החברה, פרדריק בלק, מאסר של שנתיים וחצי. על גדעון לנדסברגר, שכיהן כמנכ"ל החברה נגזרו שלושה חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי בסך 10 אלפים שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני כחודש הרשיע בית המשפט את בלק במספר עבירות, עליהם ניתנו לו היום עונשי מאסר חופפים, המסתכמים ל-30 חודשים מאחורי סורג ובריח - על עבירת המרמה בה הורשע נגזרו על בלק שבעה חודשי מאסר, בגין גרימת המוות ברשלנות נגזרו 12 חודשי מאסר, ו-22 חודשי מאסר הוטלו על טכנולוג המזון של החברה בעקבות 14 מקרי חבלה ברשלנות עליהם היה אחראי. בהחלטתה כתבה השופטת ליה לב און כי "עבירת המרמה בה הורשע בלק סללה, במידה זו או אחרת, את הדרך לייבוא הפורמולה דלת התיאמין וחסמה אפשרות לגורם מפקח כלשהו לצפות את התוצאה הנוראה".

לצד בלק הואשמו שני בכירים נוספים ב"רמדיה" - משה מילר ששימש כדירקטור ב"רמדיה" זוכה במעמד הכרעת הדין מכלל האשמות שיוחסו לו, ומנכ"ל החברה גדעון לנסברגר הורשע בסעיף משני בלבד של "אי מילוי תקן כראוי". בעקבות סעיף זה, גזר עליו היום בית המשפט עונש של קנס ומאסר על תנאי. "לנסברגר אמנם לא הורשע בעבירת מרמה", כתבה השופטת בהחלטתה, "אך התנהלותו הפגומה לא מאפשרת התייחסות מקלה יתר על המידה בגין העבירה בה הורשע".

עו"ד נתי שמחוני המייצג את פרדריק בלק טען עם סיום הדיון כי העונש שניתן למרשו חמור מידי. "אנחנו כואבים את צערם של הנפגעים ושל המשפחות ומחבקים אותם גם בעת הזאת", אמר עו"ד שמחוני אך הבהיר: "יחד עם זאת, העונש שניתן הוא כבד מנשוא, עונש לא מוצדק על פי כל אמת מידה. בנוסף אנו סבורים שנפלו משגים מהותיים בהכרעת הדין. בכוונתנו להגיש ערעור לערכאה גבוהה יותר".

אחרי עשור - סוף לפרשת רמדיה (חדשות 2)

משפחות הנפגעים: "לא יום חג, אך הצדק נעשה"

אמיר נטי, אביה של נטע שנפגעה לאחר שצרכה את פורמולת "רמדיה", סיפר לחדשות 2 באינטרנט על תחושותיו עם מתן גזר הדין. "זה לא יום חג בשביל אף אחד, אנחנו לא הולכים לפתוח שמפניה, אבל לשמחתי נעשה פה צדק מסוים", סיפר נטי. "מישהו ישלם בחירות שלו בעבור החירות שנלקחה מבתי. אני אישית הלכתי לפרד בסיום הדיון, לחצתי את ידו ואיחלתי לו חג שמח. למרות הכל ובגלל הכל אני בטוח שהוא איש טוב, אבל גם אנחנו אנשים טובים", הוסיף.

תאריך כניסתו של פרדריק בלק לכלא, במידה ולא יערער על גזר הדין, נקבע לתאריך ה-5.5 - יום הולדתה של נטע נטי. "נסתרות דרכי האל", אמר אביה. "ביום ההולדת שלה אוכל להגיד לנטע שמישהו משלם את המחיר על המחדל שבגללו היא סובלת".

גם מיכל זיסר, אימו של אבישי ז"ל שנפטר לאחר שאכל את הפורמולה הפגומה, שמחה היום עם סיומה של הפרשה. "אני חושב שזה יום גדול למערכת המשפט הישראלי", סיפרה זיסר. "העונש הוא מה שציפיתי באופן אישי ואני מקווה שזה יהווה אלמנט של הרתעה כלפיי העוסקים במלאכה, שישימו לב לנהלים ושיעבדו כפי שהם צריכים לעבוד כדי שאסונות כאלה לא יקרו יותר", המשיכה.

כתב האישום התקדימי נגד ראשי חברת החברה הוגש בעקבות מותם הטראגי של שלושה תינוקות שהוזנו בתחליף המזון של "רמדיה", בו היה מחסור במספר ויטמנים ורכיבים החיוניים להתפתחותם. 23 תינוקות נוספים נפגעו אף הם כתוצאה מהתחליף הלקוי, שגרם להם לליקויים במערכת העצבים, ועד היום הם סובלים מנכויות וממצב בריאותי קשה.