מרים נאור הושבעה לנשיאת בית המשפט העליון

אחרי כמעט שלוש שנות כהונה כנשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס מפנה את תפקידו. מרים נאור, הנשיאה הנכנסת, החלה את דרכה כשופטת ב-1980 בבית משפט השלום. נשיא המדינה ריבלין בירך אותה: "תבונתך, יושרך ויכולותייך נודעו ברבים"

בטקס רב רושם במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין וצמרת המשפט הישראלית הושבעה היום (חמישי) השופטת מרים נאור לתפקיד נשיאת בית המשפט העליון. נאור, הנשיאה ה-11 של בית המשפט העליון, מחליפה את הנשיא היוצא - השופט אשר גרוניס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עמדתי כאן, בבית הזה, לפני 35 שנה פחות עשרה ימים ונשבעתי, בראשונה, אמונים למדינת ישראל ולחוקיה", אמרה נאור בטקס. "היום נשבעתי אמונים בפעם החמישית והאחרונה".

"בניגוד לקולות הנשמעים לעיתים בציבור, יש בבית המשפט העליון מגוון דעות, שיש בו כדי להפרות את הדיון ולחדד את המחשבה", הוסיפה נאור. "אפעל לשמור מכל משמר על אי תלותה של מערכת בתי המשפט ונשמור על צביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית השומרת על עקרון השוויון".

הנשיא היוצא והנשיאה הנכנסת (פלאש 90)

"נכנסת לשמש בקודשי הקודשים של הדמוקרטיה"

"כוחך הגדול בא לידי ביטוי בניווט העדין של מערכת האיזונים והבלמים בין הרשויות ותבונתך, יושרך ויכולותייך נודעו ברבים", בירך אותה הנשיא ריבלין. "בהיעדר חוק יסוד החקיקה, הרשות המחוקקת והשופטת נמצאות על מסלול התנגשות. במקרים אלה הקורבן היחיד הוא הדמוקרטיה. את נכנסת לשמש בקודשי הקודשים של הדמוקרטיה הישראלית והאתגר המונח לפתחך הוא נורא ואדיר".

"אני מאמין כי כוח יסוד החקיקה הוא כורח שיסדיר את כללי המשחק ואת מעמדם של חוקי יסוד", הוסיף. "רק באמצעותו נוכל לבלום את הזליגה של בית המשפט לתחומי הכנסת ואת הזליגה של הכנסת לתחומי הרשות השופטת. כולנו מבינים שהקמתו של בית משפט פוליטי לחוקה הוא תחילת הקץ לדמוקרטיה".

ראש הממשלה נתניהו ניצל את הבמה על מנת לתקוף את הרשות הפלסטינית שמאיימת לפעול נגד ישראל וצה"ל בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. "אם הקהילה הבינלאומית לא תגנה את אלה שמביעים תמיכה בטרור", אמר נתניהו, "גל הטרור שפוקד את העולם רק יילך ויגבר. נמשיך להילחם בטרור ונגן על המוסדות השיפוטיים, ובראשם בית המשפט העליון, בפני השמצות נלוזות".

"מעביר את הלפיד למחליפתי"

"על פי מצוות המחוקק יורד היום המסך ואנוכי מעביר את הלפיד למחליפתי", נפרד הנשיא היוצא אשר גרוניס. "לרשות השופטת תפקיד חשוב מאין כמוהו: לשמש המחסום האחרון המגן על קבוצות המיעוט בחברה מפני עריצותו של הרוב. על רקע זה קיימת חשיבות רבה בקיום מערכת משפט עצמאית ובלתי תלויה שבכוחה ובסמכותה להגן על המיעוט, ובכלל זאת הסמכות להורות על ביטול חקיקה ראשית של הכנסת".

גם גרוניס, כמו הנשיא ריבלין, קרא לקדם את חוק יסוד החקיקה והביע תמיכה בכינון חוקה. "אני מבקש להדגיש את התנגדותי התקיפה ליוזמות חקיקה הקוראות להגביל את כוחו של בית המשפט", הוסיף. "אין הצדקה להגביל את כוחו של בית המשפט העליון להתערב בחקיקה ראשית של הכנסת".

נאור (67) היא ילידת ירושלים, אם לשני בנים תאומים ונשואה לאריה נאור, מי שהיה מזכיר ממשלת בגין. ב-1980 נבחרה לכהן כשופטת בבית משפט השלום בירושלים ותשע שנים לאחר מכן נבחרה לכהונה בבית המשפט המחוזי בעיר. ב-2003 מונתה לשופטת בבית המשפט העליון ולפני כשלוש שנים התמנתה למשנה לנשיא.