בתו של ש"ד: "אני מצטערת שהסכמתי שתהיה עד מדינה"

עשרות אנשים ליוו היום בדרכו האחרונה את ש"ד, עד המדינה במשפט הולילנד, שהלך לעולמו בשישי האחרון. בתו ספדה לו בהלווייה: "כולם שכחו ממך וברחו ממך, כי לא יכולת לתת יותר, כי אי-אפשר היה לסחוט אותך יותר"

"כולם שכחו ממך וברחו ממך, כי לא יכולת לתת יותר, כי אי-אפשר היה לסחוט אותך יותר... אני מצטערת שהסכמתי שתהיה עד במשפט. סליחה שנתנו לך להיות עד מדינה", כך ספדה לאביה הבוקר (א') בתו של ש"ד, עד המדינה במשפט פרשת הולילנד, שהובא למנוחות בבית-העלמין בהרצליה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לימדת אותי אהבת אדם", אמרה בתו. "האמנת לאנשים ורצית לעזור להם, וכמה עזרת. המוטו שלך היה רק לתת ולתת. אבל בדבר אחד טעית. אנשים הם לא באמת טובים כמו שהאמנת. אנשים הם רעים ואכזרים. אין אהבת אדם. ארצנו הפכה להיות ארץ אוכלת יושביה, אדם לאדם זאב, וכולם היו עסוקים בלהרוס את שמך הטוב. שתו את דמך והרסו את חייך".

הבת פנתה לשופט דוד רוזן הדן במשפט הולילנד ודרשה ממנו להמשיך ולנהל את המשפט עד הרשעה. "אל תיתן להם לסמא את עיניך ולשבש את דעתך", אמרה לשופט. בדבריה גם התנצלה בפני אביה על כך שהמשפחה לא התנגדה שיהיה עד מדינה.

הפרקליטות ביקשה עדות מוקדמת מש"ד

ש"ד, שותפם לשעבר של יזמי פרויקט הולילנד, שהביא לפתיחת החקירה בפרשה ואשר סביב עדותו נבנה תיק הולילנד כולו, העיד לפני מותו ביותר מ-80 ישיבות במשפט שבו מואשם, בין היתר, ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בלקיחת שוחד.ש"ד סבל בשנים האחרונות מבעיות בריאותיות רבות, שבעקבותיהן הדיונים בהם השתתף קוצרו באופן משמעותי, ומספר פעמים אף הופסקו באמצע בשל מצבו הבריאותי הרעוע.

בחודש פברואר 2012 הגישה פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) לשופט דוד רוזן בקשה לגביית עדות מוקדמת מש"ד, בטענה כי עד המדינה, בן ה-75, נמצא במצב רפואי קשה ומורכב מאוד, מה שעלול למנוע ממנו להעיד בעתיד.

הפרקליטות טענה כי "גילו המבוגר ועברו הרפואי מקימים יסוד סביר להניח, ואף חשש של ממש, כי הוא לא יהיה מסוגל להעיד במהלך המשפט, במקרה שעדותו תידחה". הפרקליטות צירפה לבקשתה חוות-דעת רפואית של מנהל המחלקה הפנימית בבית-החולים הדסה עין-כרם, פרופ' אריה בן-יהודה, שממנה עלה, לטענת המדינה, כי ש"ד יהיה כשיר להעיד בשנה-שנה וחצי הקרובות, אך לא ניתן לדעת אם יהיה כשיר להעיד גם לאחר מכן. משפט הולילנד נפתח לבסוף ב-1 ביולי 2012.

"נמשיך לנהל את המשפט כסדרו"

ש"ד הלך לעולמו כשבוע אחרי שסנגוריו של אולמרט החלו לחקור אותו בחקירה נגדית במשפט. יום לפני מותו הוא נחקר בבית המשפט על-ידי פרקליטו של אולמרט, עו"ד רועי בלכר, והדיון היה סוער במיוחד.

כמה שעות לאחר מותו של ש"ד הוציאה הפרקליטות הודעה לפיה "בכוונת הפרקליטות להמשיך לנהל את המשפט כסדרו, גם במקום שבו לא ניתן יהיה להשלים את שמיעת חקירתו הנגדית של העד".

המשפט אמור להתחדש מחר, והפרקליטות צפויה להודיע איך היא מתכוונת להמשיך ולנהל אותו בהיעדרו של עד המדינה.