משפחת דהן נספתה בתאונה; הנהג הפוגע הורשע בגרימת מוות ברשלנות

שלוש שנים לאחר התאונה המחרידה בה נספתה משפחת דהן, הורשע היום מוחמד בן סעיד אל גבור, נהג המשאית שהיה מעורב בתאונה הקטלנית, נבגרימת מוות ברשלנות. ביהמ"ש לתעבורה בבאר שבע קבע כי אל גבור נהג ברשלנות וללא התחשבות בתנאי הדרך, מה שהביא להתנגשות הקטלנית

תיק התאונה בערבה הגיע לשלב ההכרעה: מוחמד בן סעיד אל גבור, נהג המשאית שהיה מעורב בתאונה הקטלנית בה נהרגו בני משפחת דהן סמוך לצומת הערבה לפני כשלוש שנים הורשע היום בחמישה מקרים של גרימת מוות ברשלנות. בית המשפט לתעבורה בבאר שבע קבע סופית כי אל גבור נושא באחריות למותם של חמשת בני המשפחה שהיו בדרכם לאירוע משפחתי - ונספו כשרכבם התלקח בעקבות ההתנגשות החזיתית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כתב האישום שהוגש באוגוסט 2010 ציין חמישה מאפיינים בנהיגתו של אל גבור, שמעידים כי נהג ברשלנות. היום הוא הורשע בכולם. בין היתר, על פי המסמך, הוא "נהג במשאית במהירות של כ-93 קמ"ש, אשר עלתה על המהירות המותרת ולא התאימה לתנאי הדרך של כביש בעל שיפוע בירידה תלולה, לקראת העקומה החדה ימינה, כשלצידו תהום עמוקה, וזאת למרות התמרורים שהזהירו אותו מפני הסכנות בכביש ולמרות שהעקומה החדה ימינה נראתה היטב כבר מסוף העקומה החדה שמאלה שבק"מ ה-108 בכביש".

השופט דוד לנדסמן, סגן נשיא בית המשפט לענייני תעבורה בבאר שבע קבע בהחלטתו כי "מדובר בעבירת המתה מסוג גרימת מוות ברשלנות כאשר הערך שנפגע פה הוא קדושת חיי אדם. מדובר בחמישה בני משפחה שנהרגו טרם זמנם ובינהם תינוקת בת שנה. תוצאת התאונה לה גרם הנאשם הינה קשה וטראגית וניתן היה למנוע אותה אילו נקט הנאשם בכל האמצעים הנדרשים ממנו כנהג ובמיוחד כנהג של רכב כבד".

הוא הוסיף וסתר את טענותיו של הנאשם לפיהן נפגע מחפץ כלשהו שנפל ברכב, מה שגרם לו לטענתו לסטות מן הנתיב. השופט ציין כי אל גבור שינה את גרסתו פעמים רבות והפגין חוסר עקביות בולט. "אני דוחה איפוא את גרסאותיו השונות כבלתי אמינות", הסביר לנדסמן וקבע כי סיבת התאונה הייתה עייפותו של אל גבור.

"רשלנותו הגבוהה מאוד של הנאשם והתוצאה הקטלנית לפיה חמישה בני אדם קיפחו חייהם, מצביעה על כך שמקרה זה עומד בקריטריונים שמציבה הפסיקה לגבי אותם מקרים חריגים, אשר בגינם ניתן להרשיע במספר עבירות כמספר ההרוגים", סיכם השופט את החלטתו, "הנאשם יכול היה למנוע תאונה זו, לו רק היה מקשיב לגופו ובוחר להפסיק לנהוג אם חש בעייפות ו/או הרגיש חולשה בבלמים, לפחות לפי גירסתו, והיות והמשיך לנהוג וגרם לתוצאה קשה של התאונה, לא נותר אלא להחמיר עימו ולייחס לו חמש עבירות של גרם מוות ברשלנות".

בחקירותיו הראשונות טען הנהג כי רכן לעבר תא הכפפות על מנת לקחת דבר מה משם. השופטים ציינו כי הסטייה הזו מהנתיב יצרה סיכון התנגשות עם מכונית היונדאי של בני משפחת דהן, שעשו דרכם במסלול הנגדי.

כתב האישום בו הורשע אלגבור קובע כי הוא "נהג במשאית מבלי לנקוט באמצעי זהירות סבירים כדי למנוע את התאונה ולא התאים את אופן נהיגתו לתנאי הכביש כאמור, וזאת למרות היות המשאית כלי רכב ארוך וכבד אשר בשל מאפייניו קיים קושי מובנה לשלוט בו ולמרות המסוכנות הטמונה בעצם נהיגתו".

חמישה בני משפחה נהרגו בתאונה

חמישה מבני משפחת דהן נהרגו בתאונת הדרכים שאירעה בכביש הערבה בחודש פברואר האחרון, בעת שהיו בדרכם לחתונה של בת משפחה בחיפה. רותי דהן (52), בנה ליאור (31) ובתה שרית (19), כלתה טלי (34) ונכדתה שילת (בת חמישה חודשים), נהרגו כולם בתאונת הדרכים בירידות סדום ליד צומת הערבה.

בן כהן, שאיבד בתאונה את אמו, אחיו, אחותו, גיסתו ואחייניתו ברגע אחד על כביש הערבה, היה בדרכו לחתונת אחייניתו כשקיבל את שיחת הטלפון שבה בישרו לו על מות מרבית בני משפחתו.

לאחר התאונה הקשה הוא נאלץ ללוות למנוחות את בני משפחתו בשלושה בתי עלמין שונים. תחילה נקברה אחותו שרית בבית-העלמין בחולון. מאוחר יותר הוא כבר היה באופקים בדרום, בלוויה נוספת, הפעם של אחיו ליאור, גיסתו טלי, והאחיינית הקטנה שילת. בערב נסע בן צפונה לבית העלמין בחיפה ללוות את אימו רות למנוחות.

התאונה הקטלנית בערבה - הסיקור המלא

כך אירעה התאונה בערבה

האזינו לקולות הראשונים מהתאונה

5 הרוגים בתאונת דרכים חזיתית