פרקליטו של עד המדינה בפרשת הולילנד: "היחס אליו לא היה הוגן"

בריאיון ל"אולפן שישי" תקף עורך דינו של ש"ד את פרקליטו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, חוקרי המשטרה וחלק מכלי התקשורת, בכך שלאורך ארבע השנים שבהן מתנהלת חקירת התיק שבו מעורב מרשו - היה היחס אליו "קשה", כהגדרתו. "אני לא אומר שמתים מחקירה", ציין, "אך שמו אותו ללעג וקלס בבית המשפט"

בערבו של היום שבו הלך לעולמו ש"ד, עד המדינה בתיק הולילנד, הגיע פרקליטו, עורך הדין אמנון יצחקניא ל"אולפן שישי", והטיח האשמות קשות בפרקליטו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, חוקרי המשטרה וגם חלק מכלי התקשורת, שלטענתו - לא התנהגו בו "באופן הוגן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הימים האחרונים היו שיא של תהליך מאוד קשה עבור ש"ד", אמר עורך הדין יצחקניא. "התהליך הזה החל לפני ארבע שנים בחקירה קשה מאוד, שבעקבותיה הגיעו כ-70 חקירות משטרתיות". הוא הוסיף, כי "הוא עמד במשך 20 ימים בחקירה ראשית ועוד חודשיים בחקירה נגדית - שהגיעה לשיאה בשבוע האחרון".

פרקליטו של ש"ד המנוח ציין עוד כי לתחושתו, עדותו של מרשו הייתה קשה לו עד מאוד. "הטיחו בו דברים קשים", אמר. "זה לא רק לבוא ולהיחקר בבית המשפט. צריך להבין שהאיש הזה התנתק מכל מי שהיו חבריו והתייצב מולם - זה מעשה לא קל". עוד ציין עורך הדין, כי "לגלגו עליו מול אולם מלא בנאשמים לגבי כל דבר שהיה לא מדויק. צחקו עליו".

"האיש הזה בא חולה, אך אי אפשר להגיד שמישהו הרג אותו", המשיך הפרקליט. "הוא לא מת בגלל החקירות. הוא מת כי מצבו הרפואי היה חמור ומפני שהוא קיבל קשה מאוד את מה שקרה".  

"מות העד לא יביא להפסקת המשפט"

"החקירה הייתה קשה לו". עו"ד יצחקניא (חדשות 2)

היום, שעות ספורות לאחר ההודעה על מותו של ש"ד, העד המרכזי במשפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, הודיעה פרקליטות המדינה כי בכוונתה להמשיך לנהל את המשפט כסדרו.

"הפרקליטות מביעה צער רב על מותו של ש"ד, עד המדינה בתיק הולילנד, ומשתתפת בצערה הכבד של משפחתו", נכתב בהודעת הפרקליטות. "בכוונתנו להמשיך לנהל את המשפט, גם במקום שבו לא ניתן יהיה להשלים את שמיעת חקירתו הנגדית של העד".

לטענת הפרקליטות, "משמעות מותו של ש"ד וההשלכות על התיק, ככל שיהיו כאלה, ייבחנו על ידי פרקליט המדינה וצוות התביעה בהמשך". בפרקליטות הסבירו את ההחלטה בכך ש"בהתאם לקצב ניהול התיק, אותו קבע בית המשפט המחוזי בת"א, נשמעו כבר כ-75 ימי חקירה של העד".

ההודעה על מותו של ש"ד, שנפטר הלילה בגיל 75 לאחר שסבל מבעיות בריאותיות רבות, הכתה את המערכת המשפטית והפוליטית בתדהמה. במשך חודשים ארוכים העיד בבית המשפט נגד ראש הממשלה לאחר שתיק הולילנד כולו נבנה סביב עדותו.

ש"ד, ששמו המלא עדיין אסור לפרסום, המשיך בימים האחרונים להעיד בבית המשפט, זאת למרות מצבו הבריאותי הרעוע שגרם לו בין היתר להעדר מדיונים, שאחדים מהם אף הופסקו לאחר שנזקק לטיפול רפואי.

אתמול קיים העד חלק פעיל במספר דיונים במסגרת חקירה נגדית של פרקליטיו של ראש הממשלה לשעבר. הדיון שהקיים היה סוער במיוחד - דבר שספק אם היטיב עם בריאותו הרופפת. במהלך הדיון המתוח כינה עד המדינה את סנגוריו של אולמרט שקרנים ואף התפרץ לעברם.