10 שנות מאסר לישראלי שהתחזה לבכיר בנאט"ו

שנתיים חלפו מאז נעצר פטריק מקנטי לאחר שהיתל בכל הסובבים אותו וסיפר להם כי הוא למעשה גורם בכיר בצבאות זרים. מקנטי הודה במסגרת הסדר טיעון במספר אישומים רב לפיהם קיבל סכומי כסף רבים במרמה ואף זכה בהסכמתן של נשים לקיים עמו יחסי מין, זאת "בזכות" הזהות הבדויה שבה הציג עצמו לכל

כשנתיים לאחר שנתפס על ידי המשטרה, גזר בית המשפט המחוזי בלוד עונש של 10 שנות מאסר על פטריק מקנטי, בגין התחזות לאיש ביטחון בכיר ואף בעבירות הנוגעות לקבלת דבר במרמה. מקנטי, נעצר לאחר שהתברר כי במשך שנתיים הציג עצמו כגורם בכיר במערכות ביטחוניות רמות דרג, כדוגמת נאט"ו, ו"הצליח לעבוד" על כל הסובבים אותו, ובכלל זה גם על אשתו.

רוצים לקבל עדכונים? נוספים הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת הסדר טיעון שנחתם בין הפרקליטות לבין סנגוריו, הודה מקנטי בשורה של עבירות שביצע, כשהעיקריות שבהן נוגעות להתחזות, זיוף, קבלת דבר במרמה, ובכלל זה- הסכמתן של מספר נשים לקיים עמו יחסי מין. כך על פי אחד מסעיפי האישום, כשהתגורר בעת שהתגורר בראש העין זייף עשרות רבות של מסמכים לרבות תעודות, מגיני הוקרה ומכתבים באופן שבו נשאו את שמו ואת הלוגו של גופי בטחון שונים בארץ ובחו"ל, כשהם נחזים להיראות מסמכים רשמיים ועשויים להטעות. כל אלו, נועדו להקל על מקנטי בהמשך דרכו "לזכות" בהטבות השונות בהמשך דרכו.

אישום נוסף שיוחס למקנטי מתייחס לאירוע אחר בו יצר מצג שווא לפיו הוא מעורב בפעולות בטחוניות רבות השפעה, בעודו ממלא תפקיד בכיר בנאט"ו. מקנטי הציע לקרובת משפחתה של אשתו, שלא חשדה אף היא בזהותו הבדויה, להשקיע את כספה בבנק זר בתנאים להם הוא זכאי כדיפלומט. כשהסכימה לכך והעבירה לידיו סכום כספי של 846 אלף שקלים, התחמק מהחזרת הסכום וטען שעוכב ברשויות להלבנת הון בבריטניה, ולאחר מכן בבנקים בישראל.

"התחזה לבכיר כדי לזכות בהטבות מיניות"

חקירתו של מקנטי חשפה כי השימוש בזהותו המזויפת לא הסתכם בניסיון לקבלת כספים ומסמכים במרמה, כי אם בהסכמתן של נשים לקיים איתו יחסי מין. על פי אחד האישומים פגש בשוטרת שקרוב משפחתה של אשתו הכיר ביניהם. הנאשם הגיע למפגש ברכב קאדילק עליו לוחיות זיהוי זרות ובתוכו תלויים מדים הנחזים להיות מדי צבא זר ועליהם דרגות. ברכב הוצב מתקן עבור נשק ובתוכו כלי הנחזה להיות כלי נשק. כמו כן הרכב אובזר בפנסי משטרה, מכשירי קשר, אנטנות ומערכת כריזה. הוא לבש בפגישה חליפה כשעל דש הז'קט סיכות שונות, והציג עצמו כבעל דרגת אלוף בצבא ארה"ב, כפרוד העובד כנספח צבאי של נאט"ו בישראל מטעם הכח הרב לאומי.

בתחילת ההיכרות ביניהם טען בפני השוטרת כי ביכולתו לסדר עבורה משרה בשגרירות ארה"ב. בעקבות כך נפגשו במסעדה לשם מילוי טפסים הנדרשים כביכול למשרה זו. בהמשך, תוך שהיא נותנת אמונה בו ובדמות הכוזבת שהציג בפניה, עזבה את בן זוגה, נקשרה עמו בקשר רומנטי וניאותה לקיים עמו יחסי מין.

במקרה אחר, הציג עצמו בפני אישה אחרת שפגש במועדון בתל אביב כתושב זר, קצין קישור הכח הרב לאומי של נאט"ו בישראל האחראי מתוקף תפקידו על כלל הפעילות במזרח התיכון. בפגישתם תיאר בפניה שאיבד את הוריו בגיל צעיר ואומץ ע"י משפחה בישראל, בהמשך התגייס לצבא ארה"ב, חזר לארץ לפני שנתיים ומתגורר במתחם השגרירות האמריקאית בהרצליה. לאחר שטען בפניה שהוא רווק המחפש אישה למטרת נישואין, פיתחה גם היא רגשות רומנטיים כלפיו, וקיימה עמו יחסי מין.

כשגילתה כי מקנטי למעשה נשוי, הוא התחייב בפניה כי יתגרש והשניים חתמו על הסכם המבטיח את נישואיהם לאחר גירושיו ופיצוי כספי שיועבר לה, במידה והדבר לא התממש. משלא קיים את ההבטחה ודרשה פיצוי, הגיעו לפשרה ולאחר התחמקויות של הנאשם מסר לידיה מספר המחאות ביודעו כי לא יכובדו.

"מחובתנו להגן על הציבור מפני הנאשם"

בעת מתן גזר הדין, נימקו שופטי בית המשפט המחוזי את החלטתם בכך שמקנטי הוא אדם שנשקפת מפעילותו סכנה לציבור ויש להגן עליו מפניו. "הגנה זו מחייבת את שליחת הנאשם למאסר ממושך, הטלת קנס כספי משמעותי, ופיצוי מירבי למתלוננים", קבעו השופטים.

כך, בנוסף לעונש המאסר בפועל, הטילו השופטים על מקנטי 18 חודשי מאסר נוספים על תנאי. השופטים אף גזרו כי על מקנטי לשלם קנס בגובה 200 אלף שקלים ופיצוי כספי למתלוננים נגדו.