ניצחון לנערי "סופר דוש": פיצוי של 850 אלף שקלים

51 בני הנוער שהועסקו על ידי רשת המרכולים בבת ים זכו במאות אלפי שקלים במסגרת הסכם פשרה שחתמו עם מעסיקם לשעבר. הנערים שעבדו כשליחים תבעו את המגיע להם באמצעות "הרשת – הסתדרות הצעירים בישראל" והסתדרות הנוער העובד והלומד, ובתום שנה של דיונים הושגה הפשרה

הסכם פיצויים "חסר תקדים" לנערי "סופר דוש (AP)

נלחמו וזכו: שני הצדדים בסיפור הזה נאבקו בפרשה שהחלה בתלונות בני נוער, המשיכה בתביעה, וכעת מסתיימת לשביעות רצונם של המעסיקים והנערים - עם הסכם פשרה המוגדר "חסר תקדים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בעלי ה"סופר דוש" ואחראי המשלוחים ברשת הסופרים מבת ים יעבירו פיצוי בסך 850 אלף שקלים לכלל הנערים שהועסקו בחברה, חלקם במשך 4 שנים - כך הודיעו היום הצדדים לראשונה - לאחר שהגיעו לפשרה בתום חודשים של דיונים. הסכום יחולק בין כלל הנערים, בהתאם להיקף עבודתם.

"זהו הסכם הפשרה הגבוה ביותר ב-15 השנים האחרונות שעובר לבני נוער עבור פיצוי על אי תשלום בעבור עבודה", סיפר בהתרגשות איתמר דוברוב, מארגון הסתדרות הצעירים שאיגד את בני הנוער למאבק נחוש.

מחר יקבלו בני הנוער את שכרם בטקס חגיגי, שבו יוכרז גם על הקמת קרן ביוזמת "סופר דוש" והסתדרות הצעירים, שתוקדש לטובת עתידם של הנערים.

תחילת הפרשה: תביעת ענק לבית הדין לעבודה

הכל החל בתביעת ענק שהוגשה לבית הדין האזורי לעבודה נגד הנהלת "סופר דוש" בבת ים, בגין ניצול בני נוער והעסקתם ללא שכר. מדובר בתביעה הגדולה ביותר שאי פעם הוגשה על ידי בני נוער נגד מעסיק, במסגרתה נתבעת הנהלת הרשת לשלם פיצויים בסכום של 3.7 מיליון שקלים.

הנערים טענו אז שבמשך שנים רשת הסופרמרקטים "סופר דוש" בבת-ים, מעסיקה עשרות שליחים ואיננה משלמת להם שכר, מלבד תשר שאותו הם מקבלים מהלקוחות. כשגילו שמדובר בהליך לא חוקי, פנו להנהלה אך נותרו ללא מענה, אז החליטו להתאגד ולמחות נגד תנאי העסקתם.

באמצעות הסתדרות הנוער העובד והלומד, פנו הנערים להנהלת "סופר דוש" בדרישה להכיר בעבודתם, לפצותם ולהסדיר את תנאיהם בהמשך עבודתם, אלא שאז ציפתה להם הפתעה נוספת - אותם נערים שהתלוננו פוטרו מעבודתם באופן מידי ורק אלו שהסכימו לבטל את התאגדותם, התקבלו בחזרה לעבודה.

"הציעו כסף כדי שלא נתאגד"

"הפסיקו את העבודה שלי אחרי ישיבת המשא ומתן הראשונה בין הסתדרות הצעירים ל'סופר דוש'", סיפר שי, אחד הנערים. "הנהג שעבדתי איתו בתקופה הראשונה, אמר לי שמי שחתם לא יכנס לסופר ולא יעבוד".

נער אחר סיפר על מאמצי השכנוע של ההנהלה לגרום להם לא להתאגד. "אחד הנהגים הציע לי לבטל את החתימה. זה היה אחרי שהוא דיבר עם המנהל במשלוחים", סיפר סרגיי שנכלל בתביעה נגד הרשת. "הוא הציע לי כל מיני סכומים. בהתחלה 500 (שקלים) אחר כך 2,000, ואחר כך אפילו יותר, 20,000 ואפילו 30,000".